“Društvo dijaloga – manje nasilja!”
Radionice su održane i u Požegi u Ekonomskoj i Poljoprivredno prehrambenoj školi.



Radionice su održane i u Požegi u Ekonomskoj i Poljoprivredno – prehrambenoj školi.
U sklopu projekta „Društvo dijaloga – manje nasilja!“ koji Udruga gluhih i nagluhih Nova Gradiška provodi od početka studenog prošle godine, podržanog od strane Ministarstva socijalne politike i mladih kroz natječaj „Prevencija nasilja nad djecom i mladima“, održan je ciklus radionica „Kultura mira“.
„Društvo dijaloga – manje nasilja!“ je projekt koji kroz formalne i neformalne metode učenja za cilj ima smanjiti pojavne oblike nasilja nad mladima koji pripadaju skupinama s manje mogućnosti, povećati međusektorsku suradnju i ojačati partnere s područja dvije županije u borbi protiv nasilja nad djecom i mladima.
Radionice „Kultura mira“ održane su u četiri grada – Novoj Gradiški, Slavonskom Brodu, Požegi i Pakracu. S formalnim i neformalnim partnerima – udrugom ENAS; Ekonomsko-birotehničkom i Medicinskom školom iz Slavonskog Broda; Industrijsko – obrtničkom školom iz Nove Gradiške; Poljoprivredno – prehrambenom i Ekonomskom školom iz Požege i Srednjoškolskim Centrom iz Pakraca uspjeli smo doprijeti do vrlo raznolike skupine mladih. Sudjelovalo je 75 mladih od 14 – 30 godina, čime smo nadmašili projektom planirani broj sudionika – ističu u u Udruzi.
Uz facilitiranje dva youth workera sudionici su obrađivali teme mira; mirovne edukacije; nasilja i nenasilja; sukoba i analiziranja sukoba, te načina uključivanja mladih kroz društveno korisni rad u svrhu postizanja kulture mira. Radionice su provedene na neformalan način, a sudionici su pokazali izniman nivo aktivnog uključivanja. Neki od rezultata ove aktivnosti su novi simboli mira osmišljeni od strane sudionika tijekom radionica čime se poticalo njihovu kreativnost, ali i promišljanje o miru i što mir njima predstavlja. Sudionici su uz stjecanje novih znanja razvili i samopoštovanje, komunikacijske vještine, te vještine timskog rada.
– Ono što želimo istaći jest činjenica da mladi samostalno često promišljaju o ovim temama, te se slažu kako dosadašnje metode sprječavanja međuvršnjačkog nasilja nisu dovoljne. Mladi bi voljeli kad bi se problemu pristupalo individualno, otkrivajući uzroke nečijeg nasilnog – ili drugog društveno neprihvatljivog – ponašanja. Također, savjetuju svim svojim vršnjacima da se uključe u volontiranje ili druge oblike društveno korisnog rada; jer vjeruju kako svatko od nas treba pružiti svoj doprinos u smanjenju nasilja među i nad mladima. Nakon svake radionice provedena je evaluacija, koja je pokazala da je sudionicima ova aktivnost bila izrazito zanimljiva i korisna, te smo ocijenjeni najvišom ocjenom – kažu u Udruzi te se zahvaljuju svim sudionicima na pohađanju radionice te izvrsnom osobnom doprinosu koji su pružili za uspješno provođenje radionice te postizanje zacrtanih ciljeva; formalnim i neformalnim partnerima s kojima su ostvarili odličnu suradnju.