Međunarodni simpozij „Zdravi stilovi života“
Danas je u Hrvatskoj knjižnici i čitaonici u Pleternici držan međunarodni simpozij na temu „Zdravi stilovi života“ u sklopu 7. Štamparovih dana.






Udruga narodnog zdravlja Andrija Štampar
Danas je u Hrvatskoj knjižnici i čitaonici u Pleternici držan međunarodni simpozij na temu „Zdravi stilovi života“ u sklopu 7. Štamparovih dana. Simpozij je organizirala Udruga narodnog zdravlja Andrija Štampar u suradnji s Prehrambeno – tehnološkim i Poljoprivrednim fakultetom iz Osijeka, Školom narodnog zdravlja Andrija Štampar Medicinskog fakulteta iz Zagreba te mnogim drugim institucijama i fakultetima iz Hrvatske, ali i iz Bosne i Hercegovine i Srbije.
O važnosti usvajanja zdravih stilova života i prevenciji moždanog udara govorila je dr. Vida Demarin i istaknula – Danas ću održati predavanje o prevenciji moždanog udara što se uklapa u temu cijelog simpozija, dokazano je znanstvenim istraživanjima da svatko od nas može puno napraviti u prevenciji i očuvanju zdravlja mozga. Tu je nekoliko ključnih elemenata, zdrava prehrana, redovita tjelesna aktivnost, nošenje sa stresom i vježbanje moždanih funkcija. Kada bi ove dobre navike čovjek implementirao u svakodnevni život mogle bi se spriječiti mnoge bolesti.
Štamparovi dani održavaju se kroz tri etape, održavanje radionice „Budi cool, ne budi bully“ u OŠ „Fra Kaje Adžića“ iz Pleternice kojima je obuhvaćeno 430 učenika. Kroz radionice djeca su učila o svim vrstama nasilja, verbalnom, fizičkom, socijalnom i psihičkom, a naglasak je stavljen i na cyber buling koji se sve češće pojavljuje.
Kroz drugu etapu studenti medicine i liječnici obilazili su kućanstva pleterničkog kraja i građanima mjerili krvni tlak i šećer u krvi te im pružali savjete o prevenciji kardiovaskularnih bolesti. Kao treća etapa ovogodišnjih Štamparovih dana je međunarodni simpozij.
– Drago mi je da je Prehrambeno – tehnološki fakultet suorganizator ovog simpozija. Znamo da se pravilnom prehranom mogu prevenirati mnoge bolesti i time unaprijediti kvaliteta života, a u konačnici i uštedjeti značajna sredstva koja se koriste za lijekove, na koje danas trošimo preko 5 milijardi kuna godišnje – istaknuo je Drago Šubarić, dekan Prehrambeno – tehnološkog fakulteta u Osijeku.
– Moje izlaganje vezano je uz aterosklerozu, novosti u nastanku tog procesa i jedan osvrt na mehanizam te bolesti, ishode i rizične čimbenike koji doprinose razvoju aterosklerotskih promjena na krvnim žilama. Danas imamo epidemiju šećerne bolesti tipa dva koja je vezana uz pozniju životnu dob, nezdravi stil života, prekomjernu tjelesnu težinu i samim time postoji opasnost od komplikacija i aterosklerotskih promjena na krvnim žilama. Usvajanjem dobrih navika u prehrani, dovoljno kretanja mogu značajno pomoći da do ovakvih stanja ne dođe – rekao je dr. Ivan Barišić.