Arhiva

Lokalna birokracija usporava i ometa razvoj industrije u Požegi

01-10-2015 • 00:00
RVA.hr

Gradski vijećnik Miro Rašić upozorava na probleme s kojima se susreću gospodarstvenici te na pasivnost kod rješavanja gospodarske zone u Industrijskoj ulici

Content photo Content photo

Gradski vijećnik Miro Rašić upozorava na probleme s kojima se susreću gospodarstvenici

Na Gradskom vijeću usvojili određene akte oko uspostavljanja gospodarske zone u Požegi, ali mislim da stvari mogu ići bržim intenzitetom. Postoje ljudi koji odlaze u druge gradove pokretati industrijske pogone“, rekao je danas gradski vijećnik Miro Rašić, posjetivši požešku tvrtku Stolariju Batori.

Pasivnost oko rješavanja gospodarske zone u Industrijskoj ulici rezultira time da su poduzetnici proširivali proizvodnju u svojim dvorištima, koju nisu mogli legalizirati. Potrebno je riješiti se „usporivača i ometača“ razvoja.

„Ima puno mladih i perspektivnih ljudi, a moja želja je da se formiraju radne skupine koje će definirati sve kriterije i uvjete da se što jednostavnije uđe u proces dobivanja zemljišta u budućoj Gospodarskoj zoni“.

Rašić je u nekoliko navrata razgovarao s vlasnikom tvrtke koju je danas posjetio, koji ima želju proširiti se, no nema kapacitete i razmišlja o odlasku u neke druge sredine.

„Usporivač je prvenstveno birokracija. Sve što je vezano za čestice, zemljišta, katastar se rješava na našoj razini. Tu ne možemo reći da država usporava. Vi morate čekati katastar i gruntovnicu da se provedu neke stvari, pa čak i požeški Upravni odjel za komunalne djelatnosti u Požegi. Kad sam gradio kuću za vrijeme mandata bivšeg gradonačelnika,  trebalo je riješiti ulicu. Morao sam biti dosadan svaki dan da bi se to ubrzalo i dokazao sam svima da se može ishoditi građevinska dozvola, ali ti službenici moraju biti dosljedni.

Rašić kaže da gradonačelnik i njegova ekipa moraju biti ustrajni iz tjedna u tjedan, da bi se određeni kapitalni projekti stavili u prvi plan, a uz to paralelno graditi sporedne stvari.

„Inzistirat ću da uvjeti kod nas budu povoljni 50% nego u Novoj Gradišci, gdje imate pristup autocesti, reklamu na objektu… Mi od šikare i livade nemamo ništa i moramo biti sretni s bilo čime. Pomoći može i Upravni odjel za europske integracije jer postoje fondovi koji sufinanciraju do 50% za izgradnju pogona“.

Vlasnik tvrtke Tomislav Batori kaže da im treba dodatni prostor, a proširenjem bi dodatno zaposliti od 5 do 10 ljudi.

„Danas imamo 11 zaposlenih i 7 pripravnika. Pogon je oko 650 m2, a trebalo bi nam barem 1000 m2. Proizvodnja sobnih vrata traži dosta prostora. Zainteresiran sam za izgradnju u Gospodarskoj zoni, ako dobijemo dobre uvjete.  Ako ne, morat ću ići dalje“,  rekao je vlasnik.

Rašić na kraju postavlja ultimatum, jer će ove potpore biti uvjet za prihvaćanje Gradskog proračuna za 2016. godinu, uz postojeći program poticanja zapošljavanja i otvaranja obrta te malih poduzeća.