Politika

Gradonačelnik o rekonstrukciji Trga, izgradnji podzemne garaže i planovima za 2023. godinu

22-12-2022 • 09:10
Rva
Još jedna godina dolazi do svoga kraja, a to je savršeno vrijeme za porazgovarati o tome što se odradilo, te kakvi su planovi za iduću godinu.

Još jedna godina dolazi do svoga kraja, a to je savršeno vrijeme za porazgovarati o tome što se odradilo, te kakvi su planovi za iduću godinu. Ovotjedni gost u emisiji „Jutro s Matkom“ bio je gradonačelnik Grada Požege dr.sc. Željko Glavić. Naknade za pomoćnike u nastavi, projekti novih dječjih vrtića, ulaganja u komunalnu infrastrukturu, te važnost Požege na popisu gradova koji imaju mogućnost korištenja sredstava ITU mehanizma, sve to nam je objasnio gradonačelnik.

U protekloj godini potrebno je izdvojiti nekoliko značajnijih projekata i investicija čijom se realizacijom uvelike podiže kvaliteta života u gradu Požegi. Jedan od njih svakako je projekt „Požeške bolte“ čiji je završetak planiran u 2023. godini.

„Riječ je stvarno o jednom kapitalnom i izuzetno važnom projektu za Požegu, jer kroz povijest Požega je najčešće bila grad kulture, grad odgojno-obrazovnih institucija, duhovno središte i muzej kao takav. Uz knjižnicu i nadamo se uskoro povijesni arhiv, to je sadržaj koji bi trebao brinuti dalje o tome da ta kulturna baština, povijesno naslijeđe, bude građanima vidljivo te da se sačuva u budućnosti.”

“Projekt „Požeške bolte“ je u tijeku, ukupno je vrijedan preko 40 milijuna kuna, napravili smo onaj najteži dio – građevinske radove.”

“Znamo da su zgrade Muzeja iz 18. stoljeća i bile su u jako lošem stanju, trebalo je napraviti doista zahtjevan projekt da bi se napravila kompletna rekonstrukcija te zgrade, a uz to, dograđeno je još 600 kvadrata novog prostora, što je također povećalo tu zahtjevnost. Taj dio je pri samom kraju, ostali su manje-više završni radovi, nešto strojarskih radova, struje, klimatizacije i podne obloge – nadamo se, svjesni da su problemi u građevini, što zbog ukupne situacije djelomično vezane uz nedostatak kvalificirane radne snage, djelomično uz određene poremećaje na tržištu… Zbog svega toga, ne ide baš onim intenzitetom kako bi trebalo, ali završetak tog projektnog razdoblja je 31. prosinac 2023. godine, nadamo se u ovoj 2023. godini te radove u potpunosti završiti. Dio tog projekta je Centar za posjetitelje Požeška kuća koji je završen i otvoren, a veći dio je Gradski muzej, za kojeg se nadamo da će biti završen do kraja sljedeće godine.“

Centar za posjetitelje Požeška kuća otvoren je proteklog mjeseca, služi kao početno mjesto svakog posjetitelja Požege, a više o tome smo pisali

Građane sigurno zanima kakva nam je situacija s ulaganjem u razvoj komunalne infrastrukture, u vidu izgradnje prometnica, parkirališnih mjesta, pješačkih staza?

„Komunalna infrastruktura je problem u svim gradovima, to su izuzetno skupi i opsežni projekti. Vidite iz medija da od metropole pa nadalje, svi imaju problema s komunalnom infrastrukturom. Mi smo u 2022. godini, a isto to namjeravamo i u sljedećoj godini, izuzetno puno ulagali u komunalnu infrastrukturu, najviše u izgradnju i rekonstrukciju prometnica. Ovaj projekt Aglomeracije koji je završen početkom 2022. godine, u dobrom dijelu je riješio onaj najveći i možda najskuplji problem, to je odvodnja otpadnih voda. Ostao je još Centralni uređaj za pročišćavanje otpadnih voda čije završavanje je negdje u tijeku, nadamo se isto tako i tome u 2023. godini.“

„Što se tiče prometnica…“

„Napravljeni su radovi i završena je prometnica i parkirališta u ulicama Dobriše Cesarića i Josipa Runjanina, to je projekt koji je u 50% iznosu financiran nacionalnim sredstvima. Imamo 64 nova parkirališna mjesta, rasvjetu i sve što se danas smatra potrebnim uz takve prometnice. Isto tako, završeno je uređenje ulice Franje Thauzyja i tijekom same rekonstrukcije te ulice, završena je i nekad započeta odvodnja oborinskih voda s Trga sv. Terezije, tako da je i taj problem u najvećem dijelu riješen. To je sad jedna lijepa ulica u centru grada, kompletno rekonstruirana i uređena. Isto tako, Ulica Ante Starčevića koja je zbog Aglomeracije bila možda najviše i oštećena, kompletno je rekonstruirana. To je sad možda jedna od najuređenijih ulica u Požegi, ima novu rasvjetu, struja je spuštena pod zemlju, s obje strane su pješačke staze i uređen kolnik – doista ulica za koju možemo slobodno reći da je kompletno završena.“

O rekonstrukciji ulice dr. Franje Tuđmana i novom kružnom toku pisali smo proteklih mjeseci, a gradonačelnik je detaljnije objasnio projekt te kada se očekuje završetak radova.

„Napravljen je postupak javne nabave, taj projekt postoji od ranije, to je rekonstrukcija ulice dr. Franje Tuđmana u dijelu od rotora kod pošte pa do Fakulteta. Tamo kod Fakulteta bit će kružni tok, od tog kružnog toka do postojećeg kružnog toka kod pošte, kompletna rekonstrukcija pješačkih staza i prometnice. To su radovi vrijednosti oko 5 milijuna kuna, 2 milijuna kuna je također financirano iz nacionalnih sredstava. Radovi trebaju biti ovog proljeća završeni, već je izabran izvođač radova i sklopljeni su ugovori.“

Kod projekta rekonstrukcije mosta u Dervišagi, građani su bili strpljivi naglasio je gradonačelnik Glavić, a ovih dana most bi trebao biti otvoren za promet.

„Most je završen, kompletan postupak oko projektiranja, građevinske dozvole i izgradnje mosta je završen, s tim da se ovih dana skida oplata koja je sad kod bujičnih voda malo pravila problem kod protoka vode. To je jedan lijepi most koji će kada bude izgrađena obilaznica Požega-Pleternica, zapravo spajati Dervišagu s tom obilaznicom. Mislim da se planira puštanje u promet tog mosta ovih dana. Građani su bili dugo vremena strpljivi, na kraju se isplatilo što su ukazivali na taj problem, a on je sada riješen.“

Održana je i redovna izvještajna skupština Požeškog športskog saveza, ulaganja u sport se nastavljaju, a nastavljaju se i radovi na stadionu NK Slavonije…

„Sportska infrastruktura je doista problematična, mi smo prije godinu i pol dana imali stadion NK Slavonije i tribinu koju je bilo nemoguće koristiti kao i klupske prostorije. Građevinska inspekcija je zabranila korištenje, pogotovo nakon one tuče kad je dodatno oštećeno, to smo morali srušiti. Isto tako, pomoćni stadion je bio u raspadajućem stanju.

„Jednim pješačkim mostom bi povezali prostor stadiona Nogometnog kluba Požega s centrom Nogometnog kluba Slavonija.“

„Uz niz drugih problema sa sportskih objektima, nastojali smo se uhvatiti rješavanja tih problema. Tijekom ove 2022. godine uz zajedničko financiranje riješili smo pitanje pomoćnog stadiona NK Slavonije, tako da barem mogu trenirati. Doprojektiran je projekt zapadne tribine na stadionu Slavonije, očekujemo da ćemo na proljeće započeti izgradnju te tribine, nadam se 2024. godine kompletno je završiti zajedno sa glavnim stadionom. Time bi taj nogometni centar Požege bio završen.“

„No, ne samo to, imamo i problema sa Sportskom dvoranom Tomislav Pirc gdje je rasvjeta iz 80. godine isto kao i pod. Niti rasvjeta niti taj pod više ne zadovoljavaju standarde ni nacionalnih, a pogotovo međunarodnih natjecanja. Natječaj za rasvjetu smo već proveli, izabrali izvođača i u siječnju će biti postavljena nova LED rasvjeta, onako kako je to po današnjim standardima. Time će taj problem biti riješen, a isto tako pokrenuli smo postupak prikupljanja informacija i ideja o najboljem načinu rješavanja poda u dvorani. Naravno i tu moramo voditi računa o tome za što sve ta dvorana služi, kad napravimo taj projekt, nadam se tijekom 2023. godine, da ćemo i to riješiti. Tako da Požega ima jednu dvoranu kao što je nekad imala, koja će služiti za domaća i međunarodna natjecanja.“

Gradonačelnik Glavić istaknuo je provedbu natječaja za obnovu rasvjete u cijelom gradu Požegi.

„To je projekt koji je vrijedan zajedno s PDV-om oko 9 milijuna kuna, za koji je potpisan ugovor. Radovi ovih dana počinju, u roku od 90 dana moraju biti završeni. Tako da ćemo negdje do Dana Grada imati instaliranu učinkovitu, ekološku javnu rasvjetu. Troškovi javne rasvjete kakva je sad su enormni, taj projekt financiramo iz kredita Hrvatske banke za obnovu i razvoj, kredit koji ćemo otplatiti u dvije godine, tako da nećemo nasljednicima ostaviti nikakve dugove.“

Osim rješavanja problema komunalne infrastrukture i javne rasvjete, veliki problem je nedostatak mjesta u dječjim vrtićima, a koji se planira riješiti izgradnjom novih objekata. U kojoj su fazi sada ti projekti?

„Mi smo planirali izgraditi najprije dva vrtića, jedan „Pod gradom“ na mjestu nekadašnjeg vrtića, drugi u Mihaljevcima. Ovaj vrtić „Pod gradom“ bio bi kapaciteta 130-150 smještaja djece, u Mihaljevcima 60 djece. Oba vrtića su prijavljena na natječaje za financiranje iz Europskih fondova i oba su prošla na tom natječaju. Više nije sporno hoće li se graditi ili neće – vrtić „Pod gradom“ ćemo početi raditi već tijekom prve polovice sljedeće godine, namjeravamo završiti do ljeta 2024. godine, kako bi od 1.9.2024. djeca mogla koristiti taj vrtić. Mi u Požegi imamo oko 150 neupisane djece u vrtiće zbog nedostatka kapaciteta, taj vrtić bi trebao pokriti taj nedostatak, više ne bi trebalo biti barem toliko problema sa smještajem. Vrtić u Mihaljevcima ćemo vjerojatno započeti slijedeće godine i raditi do 2025. godine, dakle nije upitno hoće li, već samo kojom dinamikom. Tu postoji i sufinanciranje Grada, moramo voditi računa da ne ugrozimo druge projekte, pa ćemo se tako i ponašati prilikom izgradnje. Time bi nadam se stavili točku na ove probleme sa smještajima djece u vrtić. To su ogromni problemi koji štete i gospodarstvu, jer zaposleni roditelji koji nemaju kuda s djecom doista su u bezizlaznoj situaciji i taj problem sigurno zavrjeđuje da bude u prvom redu.“

Grad Požega raspisao je natječaj za učeničke i studentske stipendije, a pridružili su se i projektu Županije pri sufinanciraju studenata medicine.

„Mi smo ove godine značajno povećali sredstva stipendija. Stipendije kojih je prošle godine bilo 40 i bile su 1000 kuna za studente, podigli smo na 1400 kuna te na 60 studenata. Nadamo se da smo time pomogli studentima koji žele studirati, koji imaju uvjete za to, da im financije ne budu nepremostivi problem u zadovoljavanju te svoje ambicije i potrebe za usavršavanjem. Isto tako, priključili smo se projektu Županije za sufinanciranje studenata medicine. Znamo da je problem s liječničkim kadrom, ne samo u našoj županiji već u cijeloj Hrvatskoj, pa rekao bih i u cijeloj zapadnoj Europi. Na ovaj način ćemo nastojati zajedno sa Županijom postići tako bolje uvjete, da nam se ne dogodi da u budućnosti imamo bolnice i zdravstvene ustanove, a da u njima nema tko raditi. Isto tako, kod studentskih stipendija vodimo računa o deficitarnim zanimanjima koja dobivaju dodatne bodove, jer želimo i druge struke koje su deficitarne u Požegi dobiju nekakvu prednost. Značajno smo povećali i broj darovitih učenika kojima pomažemo sa 70 eura mjesečno u srednjoškolskom školovanju u Požegi.“

Aktualna tema u cijeloj Hrvatskoj su pomoćnici u nastavi, na protekloj Gradskoj sjednici Grada Požege odlučeno je o povećanju naknade, a o čemu smo pisali. Osim toga, Sukladno Odluci Gradskog vijeća, Grad Požega ove će godine dodijeliti jednokratne pomoći obiteljima i kućanstvima za ublažavanje krize u 2022. godini, za što je u Proračunu Grada Požege osigurano 500 tisuća kuna.

U posljednje vrijeme sve se više govori o sredstvima ITU mehanizma. Požega je među 22 grada za koje je osigurano više od 680 milijuna eura. O čemu se točno radi i kako će ta sredstva biti utrošena?

„To je jedna tema o kojoj se još uvijek malo zna. Naime, poznato je da je bilo puno prigovora, ne znam zašto. „Požega ne prolazi s dječjim vrtićem na natječajima, a Općine tipa Kaptol, Jakšić i Čaglin prolaze“, s tim se onda manipuliralo na različite načine… Međutim, gradovi i to pogotovo veći, su bili hendikepirani kod prijave na natječaj tog tipa financiranja, jer su zbog svoje razvijenosti dobivali vrlo malo bodova, u pravilu nisu prolazila na takvim natječajima. Ovaj ITU mehanizam upravo kompenzira tu dimenziju, on je osmišljen za urbana područja, pa je tako Požega kao sjedište Požeško-slavonske županije osnovala urbano područje u kojem su još Pleternica, Jakšić, Kaptol, Velika i Brestovac. To urbano područje će u ITU mehanizmu za  sljedeće razdoblje do 2027. godine dobiti 18 milijuna eura sredstava za projekte koje budemo prijavili. To su vrlo ozbiljna sredstva, Grad Požega može participirati do 70%, a ostale jedinice urbanog područja ostatak. Za tu temu se trenutno radi strategija urbanog područja, gdje stavljamo projekte koje planiramo kandidirati – tu smo vodili računa da riješimo one probleme koje se ne može riješiti s malo novaca, a koji su izuzetno važni za razvoj.“

„Tako smo u projekt ITU mehanizama stavili, ne samo rekonstrukciju Trga Svetog Trojstva, već i izgradnje podzemne garaže sa 150 parkirnih mjesta…“

„Na mjestu gdje je sada Gradska tržnica i onaj otvoreni dio, iznad kojeg bi bila nova tržnica i jedan Interpretacijski centar. Isto tako, drugi dio koji je također preduvjet za rekonstrukciju glavnog trga je proširenje ulaza u Sokolovu ulicu iz Matice hrvatske gdje bi se rušile četiri kuće s lijeve strane ulice. Tri već jesu u vlasništvu Grada, četvrtu moramo kupiti da bi mogli to kompletno srušiti, tu bi bila jedna zelena oazamali parkić i široki ulaz. Ta Sokolova ulica između ostalog povezuje dvije županije, prometna je i značajna, ali bila bi i ulaz u te prometne garaže. Na taj način bi parkiranje s trga bilo kompletno maknuto. Što se tiče prometa za sada, u svim ovim razgovorima i idejnim rješenjima, za sad ostaje jedino ovaj pravac istok-zapad kao prometni pravac preko glavnog trga. To je još nešto o čemu se raspravlja, ako struka pronađe načina da se i to riješi, naša je želja sigurno osloboditi trg ne samo od parkinga, nego i prometa. Pripremna faza je pri kraju, sljedeće godine bi krenula realizacija tog ITU mehanizma, naravno to nisu jedni projekti, ima tu još projekata koji su u strategiji. Od rekonstrukcije zgrade današnjeg Prekršajnog suda, rekonstrukcije kulturne baštine Požege, ima i drugih tema koje su obuhvaćene tim ITU mehanizmom. Ono što ćemo raditi iz toga, ovisit će najviše o tome koliko će novaca biti potrebno za prvi projekt, za riješiti cijeli problem, ne samo trga, već cijele te infrastrukture. Sve što ostane bit će uloženo u druge projekte na području Požege, koji nisu manje važni, ali u ovom trenutku su na drugom mjestu prioriteta.“ – rekao je gradonačelnik dr.sc. Željko Glavić.

Zanimljiv razgovor poslušajte na našem Mixcloud-u.