HPD Gojzerica Požega – Rumunjska: Transilvanija i Karpati
Proteklih dana od srijede 19. do ponedjeljka 24. lipnja 2019. godine, 46 planinara HPD Gojzerice iz Požege posjetilo je Rumunjsku s ciljem uspona na najviši vrh Rumunjske, te obilaska kulturnih znamenitosti Transilvanije
Proteklih dana od srijede 19. do ponedjeljka 24. lipnja 2019. godine, 46 planinara HPD Gojzerice iz Požege posjetilo je Rumunjsku s ciljem uspona na najviši vrh Rumunjske, te obilaska kulturnih znamenitosti Transilvanije
Proteklih dana od srijede 19. do ponedjeljka 24. lipnja 2019. godine, 46 planinara HPD Gojzerice iz Požege posjetilo je Rumunjsku s ciljem uspona na najviši vrh Rumunjske, te obilaska kulturnih znamenitosti Transilvanije. Centralni događaj uspon na vrh Moldeveanu 2.544 mnv na Karpatima započeo je u rano jutro u petak 21. lipnja. Iako se radilo o prvom danu ljeta vremenska prognoza nije baš obećavala i za taj dan predviđene su obilne padaline s grmljavinom. Postojala je mogućnost da se uspon ne održi zbog loših vremenskih uvjeta, ali unatoč tomu u dogovoru s domaćim rumunjskim vodičem Danom Chitilom odlučili su se za uspon.
Pala je odluka da će se pokušati popeti ako to vremenski uvjeti dozvole, a u suprotnom vratiti će se natrag i odustati od uspona. Uspon je započeo vrlo rano u samo svitanje i trajao je nekih 7-8 sati, s time da su prvi planinari stigli na vrh negdje oko 12:30 sati. Do 13:30 sati kad se vrijeme počelo naglo pogoršavati, na vrh je stiglo ukupno 23 planinara od toga 6 žena. Nakon zajedničkog fotografiranja slijedio je brzi spust, ali uz puno opreza zbog tehnički zahtjevnih dijelova staze. Kako je kiša počela padati stijene su postale mokre i skliske, te je svaki korak nosio potencijalnu opasnost.
Na stjenovitim liticama vršnog dijela nije bilo mogućnosti za bilo kakvu pogrešku, jer svaka bi vodila u sigurnu smrt. Zahvaljujući molitvi planinara i božjoj volji, silazak s planine završio je bez gubitaka. Nakon ukupno 15 sati hoda planinari su se našli na polazišnoj točki kod autobusa, koji ih je odvezao do smještaja u mjestu Sambata de Sus. Ne moramo posebno spominjati da je proslava uspona potrajala do kasnih jutarnjih sati. Osim ovog vrha narednih dana planinari su se popeli i na nešto niži vrh Omu 2.505 mnv, koji mami svojom ljepotom i živopisnim pejzažima (Babele, atraktivne strukture u stijeni).
U sklopu kulturnog programa planinari su obišli grad Sibiu u južnoj Transilvaniji, koji je 2007. godine ponio titulu kulturne prijestolnice Europe. Obišli su staru gradsku jezgru koja nosi epitet ”muzej na otorenom”, u sklopu kojeg se nalaze: Veliki trg (Piata Mare) na kojem se nalaze Palača Brukhental (izgrađena 1785. godine – barok) i rimokatolička (jezuitska) crkva (izgrađena 1733. godine – barok, Mali trg (Piata Mica) sa savjetnim tornjem, Trg Huet (Piata Huet) sa evangelističkom katedralnom crkvom iz 14. stoljeća (gotička bazilika), Ulica mitroploije u kojoj se nalazi saborna crkva erdeljske Mitropolije iz 1906. godine. Planinari su obišli i dvorac Bran iz 13. stoljeća u kojem je bio zatočen Vlad Tepeš poznatiji kao grof Drakula, a nakon toga posjetili su obližnji grad Brašov jedan od najljepših rumunjskih gradova.
Panoramsko razgledavanje grada Brašova otkrilo im je sljedeće znamenitosti: Crna crkva iz 15. stoljeća (najveća gotička crkva između Beča i Carigrada), stara gradska vijećnica i najuža ulica na svijetu (legenda kaže da svaki par koji ju prođe držeći se za ruke ima zagarantiran sretan brak). Na povratku kući planinari su obišli i grad Temišvar s velikim centralnim trgom, na kojem je 1989. godine krenula revolucija protiv Nicolae Ceaușescua. Osim što su uživali u kulturnim znamenitostima ovog prelijepog grada u Banatu, nisu se odrekli ni uživanja u gurmanskim delicijama i isprobavanja domaćih piva. U ranim jutarnjim satima 25. lipnja vratili su se kući puni pozitivnih dojmova i zadovoljni zbog ostvarenih uspjeha. Do godine slijede im nove avanture i zadovoljstvu nikad kraja.