Arhiva

Ivo Viljevac – “Iako se bavim pčelarstvom 53 godine nikada ne propuštam predavanja, uvijek se može naučiti nešto novo”

31-01-2016 • 00:00
Rva

Dugogodišnji pčelar iz Dervišage Ivo Viljevac više od pola stoljeća bavi se pčelarstvom i dolazi na svako predavanje kako bi bio u korak s vremenom i novim saznanjima.
 

Content photo Content photo Content photo Content photo Content photo

Pčelarska udruga “Zlatna dolina”

Dugogodišnji pčelar iz Dervišage Ivo Viljevac više od pola stoljeća bavi se pčelarstvom i dolazi na svako predavanje kako bi bio u korak s vremenom i novim saznanjima.

– U pčelarstvu sam 53 godine, sada imam nešto više od 200 košnica, to je posao koji zahtjeva puno vremena, posvećenosti i ljubavi, ako toga nema sve je uzalud. Svaki dan radim i do deset sati, u pčelarstvu, jako je važno sve napraviti na vrijeme, nema odgađanja. Potrebno je u potpunosti se posvetiti poslu koji zahtjeva puno fizičkog rada i stalno treba učiti. Iako imam veliko iskustvo i prošao sam puno toga, uvijek se odazovem na ova predavanja jer pčelarstvo se stalno razvija – istaknuo je Ivo Viljevac.

Iako je tehnologija kroz godine puno napredovala, u pčelarstvu veliki dio posla mora se napraviti ručno.

– Kada sam krenuo u sve ovo imao sam ručnu vrcaljku u koju je moglo stati samo četiri okvira pa sada zamislite koliko napora je iziskivalo vrcanje petsto ili tisuću okvira. Danas je to ipak lakše, tehnologija je napredovala i do neke granice olakšala posao, ali još uvijek ima puno posla koji jednostavno morate napraviti svojim rukama. Prošla godina bila je dobra, uvijek je tako neka lošija pa bolja, ja nikada ne zamjeram godini, ženama i rakiji – rekao nam je Ivo Viljevac.

Posljednjih godina zanimanje za pčelarstvo polako raste, ali mnogi novi pčelari krenuli su s puno entuzijazma, ne znajući što ih sve čeka.

– Zadnjih nekoliko godina upoznao sam mlade pčelare koji su malo naivno i odmah s puno košnica krenuli u pčelarstvo i na kraju su ostali bez pčela, jednostavno nisu znali u što se upuštaju i zato bi iz iskustva savjetovao svima da krenu s dvije, tri ili četiri košnice i polako kroz posao nauče sve što treba, a uvijek se mogu obratiti i nama iskusnijima za savjet i pomoć. Evo i ja polako uvodim unuka Ivana u svijet pčela, poklonio sam mu četiri košnice za koje se brine, a ja pomažem, savjetujem i mislim da je to najbolji put za mladog pčelara – zaključio je Ivo Viljevac.

Udruga pčelara organizirala je predavanje o aktualnim temama za pčelare, o medonosnim pčelinjim pašama, peludi – od cvijeta do košnice i patvorenju pčelinjeg voska.

– Organizirali smo predavanje o važnim temama za pčelare naše Udruge, ali i za sve zainteresirane koji žele obnoviti svoje znanje i naučiti nešto novo. Predavanja su održali profesori Bubalo, Prđun i Svečnjak s Agronomskog fakulteta u Zagrebu – rekao je Tomislav Prpić, predsjednik Udruge pčelara „Zlatna dolina“.

O aktualnoj temi i problematici u modernom pčelarstvu, a to je patvorenje pčelinjeg voska predavanje je održala Lidija Svečnjak.

– Danas na tržištu pojavljuje se puno patvorina pčelinjeg voska, najčešće su one na bazi parafina. Uporabom satnih osnova od patvorenog voska nanosi se velika šteta pčelama i njihovim zajednicama, dolazi do destrukcije saća, poremećaja kemijske komunikacije u pčelinjoj zajednici jer prirodni vosak sadrži masne kiseline koje su jako važne upravo za tu komunikaciju, pčele su socijalni kukci i funkcioniraju harmonično upravo zahvaljujući kemijskoj komunikaciji, a utvrdili smo i razlike u kvaliteti meda – rekla je dr.sc. Lidija Svečnjak.