Otkrivena spomen ploča Vilimu Žyborskom
Danas su u Županijskoj ulici u zgradi Katastra, župan Požeško-slavonske županije Alojz Tomašević, prof.dr.sc. Božidar Kanajet, suradnik Tehničkog muzeja u Zagrebu i praunuk Vilima Žyborskog dr.sc. Krešimir Žyborski otkrili spomen ploču Vilimu Žyborskom.





Znameniti geodet, kraljevski mjernik i vitez reda Franje Josipa I
Danas su u Županijskoj ulici u zgradi Katastra, župan Požeško-slavonske županije Alojz Tomašević, prof.dr.sc. Božidar Kanajet, suradnik Tehničkog muzeja u Zagrebu i praunuk Vilima Žyborskog dr.sc. Krešimir Žyborski otkrili spomen ploču Vilimu Žyborskom. Znamenitom geodetu koji je počeo katastarsku upravu graditi na hrvatskom tlu, kraljevskom mjerniku, vitezu reda Franjo Josip I., promicatelju geodetske izmjere i kraljevskom nadzorniku katastra zemljišta u Hrvatskoj, Slavoniji i Dalmaciji.
– Među starim knjigama, topografskim kartama i geodetskim mapama naišao sam na ime Žyborski, istraživanjem sam doznao da je to bio Poljak koji je došao s dekretom raditi u Požegu. Vodio je geodetska snimanja za gruntovnicu. Čitav svoj dugi radni vijek posvetio je savjesnom i predanom radu u Hrvatskoj u službi geodetske izmjere i katastra – rekao je Božidar Kanajet, suradnik Tehničkog muzeja u Zagrebu .
– Skupili smo dosta materijala o njegovom radu i životu koje smo danas ovdje i prezentirali. U svom istraživanju skupio sam i dosta geodetskih predmeta iz onoga doba koje sam donirao Katastru u Požegi – dodao je Božidar Kanajet.
Vilim Žyborski rođen 6. travnja 1835. u Samboru u Galiciji –Poljska , a umro je 19. travnja 1914. u Požegi. Cijeli radni vijek posvetio je radu u Hrvatskoj u službi geodetske izmjere i katastra, koji je započeo i završio u Požegi. Za 40 godina svog službovanja dobio je i priznanje Kraljevskog nadzorništva za vođenje evidentnosti zemljarine.
– Značaj Vilima Žyborskog možemo najbolje spoznati ako znamo da geodetska mjerenja i katastarski planovi iz tog perioda još i danas su jedina službena osnova za katastar i zemljišne knjige za oko 70 posto teritorija Republike Hrvatske te oko 45 posto za područje katastra Požega – istaknuo je Josip Mikšik – pročelnik Ureda za katastar Požega.