Danas obilježavamo Međunarodni dan sestrinstva
Međunarodni dan sestrinstva obilježava se diljem svijeta 12. svibnja u spomen na rođenje Florence Nightingale koja se smatra začetnicom modernog sestrinstva, a početak obilježavanja seže u daleku 1974. godinu. Ona je polovicom 19. stoljeća omogućila ulazak profesionalno obrazovanih žena u zdravstvenu njegu bolesnih, a 1860. godine u Londonu je otvorila prvu školu za medicinske sestre. Na području Požeštine i ove će se godine obilježiti Međunarodni dan sestrinstva, a program je najavila Silvija Marić, mag.med.techn. pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo Opće županijske bolnice Požega.
„Ove godine je Međunarodni dan sestrinstva nedjeljom te ćemo isti obilježiti koncertom Pjevačkog zbora medicinskih sestara „Immaculata” koji će se održati u Skenderovcima s početkom u 19 sati. Obilježavanje ćemo nastaviti u ponedjeljak, kratkim povijesnim presjekom sestrinstva u Požegi koji će biti izložen u bolničkom hodniku. Nadalje, 16. svibnja od 9 do 11 sati u pješačkoj zoni u Požegi, ujedinjeni s medicinskim sestrama i tehničarima svih županijskih zdravstvenih i socijalno zdravstvenih ustanova, provoditi javno zdravstvenu akciju mjerenja krvnog tlaka, glukoze u krvi, uz istovremeno educiranje građana o potrebi i važnosti zdravog načina života. Dana 17. svibnja organiziramo prigodno svečano druženje za sve medicinske sestre i tehničare koje ćemo, između ostalog, iskoristiti kako bi pozdravili sve umirovljene kolege i kolegice, ali i kako bi se prisjetili onih koji više nisu s nama.“ – najavila je Marić.


Ovogodišnji Međunarodni dan sestrinstva se obilježava pod motom „Naše medicinske sestre. Naša budućnost.” s posebnim osvrtom na ekonomsku snagu zdravstvene skrbi.
„Unatoč tome što je okosnica zdravstvenog sustava, sestrinstvo se često suočava s društvenim podcjenjivanjem. Stoga je cilj ovogodišnjeg mota utjecati na preoblikovanje percepcije društva u cjelini i ukazivanje na činjenicu kako se strateškim ulaganjem u sestrinstvo mogu ostvariti značajni ekonomski i društveni benefiti. Svim svojim kolegicama i kolegama, medicinskim sestrama i medicinskim tehničarima želim čestitati naš dan te im se i ovim putem zahvaliti za nesebični rad, požrtvovnost, odgovornost i snagu koju pokazuju u svom svakodnevnom radu, pomažući onima kojima je to najpotrebnije. Također, želim našim primaljama čestitati njihov dan i zahvaliti im što su svoj radni vijek posvetile pomaganju ženama u njihovim najtežim, a istovremeno i najsretnijim trenucima.“ – rekla je Silvija Marić, mag.med.techn. pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo Opće županijske bolnice Požega.