Požežanin iz Pekinga održao promociju svojih knjiga
Po povratku sa šestogodišnjeg boravka u Kini gdje je završio obrazovanje doktorskim studijem, rođeni Požežanin, dr.sc. Goran Đurđević promovirao je dvije nove knjige “Dnevnik čitanja” i “Svila, zmajevi i papir”. Promocija knjiga održana je u Gradskoj knjižnici Požega, pred zaista velikim brojem posjetitelja koje je svakako zainteresirala tema. Uvodno je Gorana predstavio predsjednik Povijesnog društva Požega, Vinko Tadić, koji je pozdravio i veliki broj posjetitelja koji su iskazali interes za ovog autora.
Goran je sam o sebi i svojim knjigama govorio više tijekom gostovanja u emisiji „Jutro s Matkom“.
„Obje knjige su relativno nedavno napisane, u zadnjih godinu dana su objavljene. Dnevnik čitanja je specifična knjiga, zapravo je knjiga o knjigama, jedna znanstvena lektira. Naime, većina ljudi misli da samo učenici čitaju i pišu svoju lektiru, komentare i dnevnike čitanja, no to rade i znanstvenici. Većina našeg vremena je čitanje, a onda dolazi naše istraživanje i nekakve ideje. Bez čitanja i bez znanja o tome što se zapravo događa u svijetu znanosti, jako je teško imati svoju ideju. Jako je teško znati u kojem pravcu će vaše istraživanje krenuti, tako da mi jako puno vremena provodimo čitajući radove i knjige. Tijekom vremena sam čitajući pisao svoje komentare, prikaze i recenzije, to sam objavljivao u raznim časopisima u Hrvatskoj i inozemstvu.“
„Nakupio se jedan pozamašan broj, četrdesetak takvih recenzija – odlučio sam to ukoričiti u jednu knjigu…“
„Moja motivacija je bila iz nekoliko uglova, s jedne strane sam želio promovirati način pisanja prikaza i recenzija, jer to zahtjeva jedan sažeti način promišljanja. Vi kad pročitate knjigu, morate u dvije-tri stranice uhvatiti glavnu ideju, morate osim toga napisati pohvalu i kritiku, što je prilično zahtjevno jer za jedno i drugo treba imati određena znanja.“
„Knjiga Svila, zmajevi i papir je posve drugačija…“
„Kolega Zvonimir Stopić i ja kao dva hrvatska „gastarbajtera“ u Kini smo napisali jednu knjigu koja je uvod u Kinu. To je uvod u kinesku prošlost, kinesku arheologiju i kinesku poveznicu jugoistočnom Europom. Sve one stvari koje znamo – od puteva svile, Marka Pola, do ovih velikih stvari iz kineske povijesti – dinastija Han, Tang Ming, tih ogromnih skulptura Bude, zabranjenog grada, kineskog zida…“
„Mi smo to napisali na jedan zanimljiv način s ciljem da potaknemo ljude na bavljenje Kinom…“
„Ukoliko vi, bilo koji vaš slušatelj ili čitatelj želi knjigu uzeti u ruke i saznati nešto osnovno o Kini, to je jedan uvodnik. Mi smo tu saželi najsuvremenija istraživanja i Kineskih autora, iz knjiga na kineskom jeziku, knjiga na engleskom jeziku, knjiga na hrvatskom i drugim regionalnim jezicima. Napravili smo taj jedan mozaik s ciljem da ljudima pokažemo zapravo što je Kina danas. Bez obzira kakve god imali afinitete, manje ili veće prema Kini, ona je svjetska velesila i moramo znati nešto o njoj barem iz neke turističke, kulturne, gospodarske i znanstvene suradnje. Dobro je ući u tu vrlo zamršenu prošlost Kine, da bi se saznala sadašnjost i mogla ostvariti nekakva suradnja, jer i danas je sve iz Kine, svi koristimo mobitele i laptope napravljene tamo.“
„Jedna od budućih aktivnosti će biti pretvaranje moje doktorske disertacije o zrcalima u kineskom i rimskom carstvu..“
„To ću pokušati pretočiti u knjigu da se vidi ta jedna komparativna dimenzija, kako su kinesko i rimsko carstvo, koji su u otprilike u isto vrijeme funkcionirali na dva različita prostora i pokrivali su istu površinu, kako su koristili jedne male beznačajne predmete za različite velike ideje. Ideju ljepote, ideju političkih poruka koje su poslane, ideju društvenih klasa i statusa, jer uzmimo u obzir da i mi danas koristimo ogledala da se obučemo, a sigurno će biti drugačije ovisno idemo li u teretanu ili na prijem.“ – rekao je Goran.
Kad ćemo imati prilike vidjeti još neko književno djelo s vašim imenom?
„Nadam se uskoro, još prošle godine su mi odobrena sredstva Ministarstva znanosti i obrazovanja za tisak zbirke poezija pod nazivom „Krhotine“ koja će izaći u Puli. Sad smo u finalu te zbirke, još radimo neke prijelome, tako da kroz nekakvih mjesec do dva dana će izaći i ta zbirka poezije. Što se tiče drugih stvari, ja zaista pišem u različitim formama, od bajki, basni, kratkih književnih formi, nešto objavljujem na portalima, nešto u časopisima… Vidjet ćemo u kojoj formi je to najbolje ukoričiti i na kojem jeziku, jer ja pišem na hrvatskom i engleskom. Što se tiče znanstvenoga rada iduća je knjiga „Sjena uspjeha“, knjiga o obrazovanju. Dok sam još radio u osnovnoj školi i na Veleučilištu, moja iskustva na tim različitim krajevima svijeta kao studenta i kao nastavnika, malo kompariram s Hrvatskom. Držim da se u obrazovanju puno stvari može promijeniti uz jednostavne administrativne promjene. Nisu potrebna velika ulaganja kao što se uvijek misli, tako da je ta knjiga jedan veliki izazov i poticaj.“ – rekao je Goran Đurđević.
Foto: pozeska-kronika.hr