Kazališne ljetne večeri otvaraju vrata: Dani smijeha, emocija i vrhunskog programa
Predstavom „Čovječe, ne ljubi se“ zagrebačke Glumačke družine Histrion sinoć su započele ovogodišnje Kazališne ljetne večeri, manifestacija koja će tijekom sljedeća tri tjedna Požežanima i njihovim gostima ponuditi niz kazališnih, glazbenih i kulturnih sadržaja.
Ravnateljica Gradskog kazališta Požega Valentina Neferović istaknula je, gostujući u jutarnjem programu RVA, kako ovogodišnje izdanje nosi posebnu simboliku jer se održava petu godinu zaredom u sadašnjem obliku.

– Ovo je peto izdanje Kazališnih ljetnih večeri kakve poznajemo danas. Program smo i ove godine pažljivo i promišljeno složili za sve uzraste i različite ukuse. Upravo je ta raznolikost ono što ovogodišnje izdanje čini posebnim – rekla je Neferović.
Otvorenje je povjereno Histrionima, dugogodišnjim partnerima požeškog kazališta.
– Glumačka družina Histrion poznata je po izvrsnim komedijama, a predstava „Čovječe, ne ljubi se“ pun je pogodak za otvaranje ljetnih večeri. Imamo lijepu suradnju s njima i drago nam je što su ponovno u Požegi“, dodala je.
Program uključuje predstave za odrasle i djecu, večer poezije te završni koncert Ružice Maurus. Dio sadržaja održavat će se na otvorenoj pozornici u dvorištu kazališta i bit će besplatan za posjetitelje, dok će se predstave u dvorani naplaćivati.
– Komedije su ove godine u fokusu jer vjerujemo da ljudima danas treba smijeha. No svaka dobra komedija nosi i određenu poruku. Predstava uvijek oplemenjuje čovjeka i upravo je to bit kazališta – naglasila je ravnateljica.
Posebno mjesto u programu zauzima i najnovija produkcija Gradskog kazališta Požega, komedija „Pidžama za šestero“, koju je Neferović izdvojila kao predstavu koju publika ne bi smjela propustiti. Govoreći o interesu publike, Neferović ističe kako Kazališne ljetne večeri iz godine u godinu privlače sve više posjetitelja.
– Primjećujemo kontinuiran rast interesa za kazališne sadržaje. Volimo reći da je uz kazalište i Kazališne ljetne večeri lakše preživjeti ljeto. Ljudi se prošeću do kazališta, dobro se zabave, nasmiju i provedu ugodnu večer- kazala je.
Proteklu kazališnu sezonu ocijenila je najvišom ocjenom.
– Sezonu bih ocijenila čistom peticom. Imamo prekrasnu požešku publiku i na tome smo iznimno zahvalni. Bez publike kazališta nema – poručila je.
Posebno je istaknula dugu kazališnu tradiciju Požege, koja traje više od tri stoljeća.
– Kazališna tradicija na požeškom području seže gotovo 300 godina unatrag. To je jedan od razloga zašto imamo obrazovanu, zahtjevnu i profinjenu publiku. Ta tradicija nas obvezuje da stalno podižemo kvalitetu programa – rekla je Neferović.
Dodala je kako upravo u vremenu digitalnih sadržaja kazalište postaje sve važnije mjesto susreta ljudi.
– Kazalište je ostalo jedini medij koji emociju prenosi neposredno, uživo. Ništa nije snimljeno ni montirano. Sve se događa u tom trenutku i upravo zato ljudi danas toliko hrle u kazališta – istaknula je.
Nakon završetka Kazališnih ljetnih večeri, Gradsko kazalište Požega nastavlja s bogatim programom. Na jesen slijede Dani smijeha Kerekeš teatra, festival Slavonski KaFe te dvije nove premijere – komedija za odrasle „Motel Mrak“ i dječja blagdanska predstava „Ivica i Marica“.
– Pozivam sve Požežanke, Požežane i njihove goste da dođu u kazalište. Program je zaista raznolik i vjerujem da svatko može pronaći nešto za sebe. Oni koji dugo nisu bili u kazalištu mogli bi se ugodno iznenaditi koliko je dobro – zaključila je Valentina Neferović.
