„Uspomene na djetinjstvo“ prva je izložba od bogatog programa kojeg najavljuju iz Gradskog muzeja Požega

Ove srijede u emisiji „Jutro s Matkom“ razgovarali smo o posebnoj izložbi Muzeja Brodskog Posavlja, koja nas vodi kroz svijet starih igračaka, knjiga i uspomena. Autorica izložbe Karolina Lukač otkrila nam je kako su se djeca nekada igrala, kako se djetinjstvo mijenjalo kroz povijest i koliko su darovane igračke važne za muzejsku zbirku. Također, ravnateljica Gradskog muzeja Požega, Ljiljana Marić, najavila nam je promociju knjige dr. sc. Janje Mavrović Mokos, kao i izložbu vrijednih grafika iz Zbirke Biškupić „Crno-bijela rapsodija“ te jedinstvenu izložbu „Umjetnina od ljuski jaja“ autora Zorana Lucića.
Izložba “Uspomene na djetinjstvo” bit će otvorena 28. ožujka u 12 sati, u izložbenoj dvorani Julija Kempfa u Gradskom muzeju Požega.
Ovom izložbom željeli su upoznati posjetitelje s ekonomskim, političkim i kulturološkim promjenama koje su utjecale na odrastanje te predstaviti zbirke Muzeja Brodskog Posavlja vezane uz djetinjstvo, naročito zato što je većina predmeta u muzej stigla donacijama posjetitelja. Ciljano prikupljanje predmeta dječjeg svijeta i tradicijskih igračaka te istraživanje dječjih igara i običaja započelo je 1973. godine. Zbirka igračaka, ustrojena je 2010., a 2011. dobila je svojstvo kulturnog dobra Republike Hrvatske. Od tada je Zbirka u stalnom razvoju, a danas nastoje prikupiti i recentne igračke, od pedesetih do devedesetih godina 20. stoljeća, zbog čega je 2021. godine i pokrenuta akcija „Traže se igračke!“.
„Ideja je došla nakon donacije nekoliko gumenih igračaka u Muzej, iako se igračke u Muzeju Brodskog Posavlja prikupljaju još od 70-ih godina dvadesetog stoljeća. Sama zbirka je ustrojena 2010. godine, no tada je ona sadržavala samo tradicijske igračke, od onih koje su izrađivala sama djeca do igračaka koje su izrađivali njihovi roditelji, bake i djedovi, pa sve do proizvoda raznih obrtnika. Donacijom tih nekoliko gumenih igračaka koje su proizvedene u zagrebačkoj tvornici Biserka, odlučili smo prikupljati novije igračke iz druge polovice 20. stoljeća, koje su se proizvodile u tvornicama diljem Hrvatske i bivše Jugoslavije. Time smo obogatili zbirku igračaka, a to je ujedno bio i poticaj da napravimo izložbu.“ – rekla je Karolina Lukač, autorica izložbe.
Koji je po vama najzanimljiviji predmet kojeg će posjetitelji moći vidjeti tijekom izložbe?
„Ne mogu izdvojiti najzanimljiviji jer nisam objektivna, meni su najzanimljivije te gumene s kakvima sam se i ja igrala. Ali, na izložbi će se moći vidjeti jedan tricikl kućne izrade koji je tata radio svome sinu. Svaki predmet i igračka imaju svoju priču. Imamo drvene ptice koje su tada djeca izrađivala u školi, jednu je brat izradio svojoj mlađoj sestri. Papirnate lutke s kakvima su se djevojčice igrale 80-ih godina i koje često nazivamo jeftinom pretečom Barbike. Izložene će biti i neke igračke iz kulturno-povijesnog odjela, iz ostavštine obitelji Milčić, odnosno Ivane Brlić Mažuranić.“ – rekla je Lukač.
U prošlosti su djeca puno više vremena provodila u igri na otvorenom, igrama s rekvizitima ili bez njih. Slobodno su vrijeme djeca koristila i za izradu vlastitih igračaka od materijala koje su mogli pronaći u prirodi. Prikupljali su se različiti predmeti, tako da su djeca bila mali kolekcionari, od sličica, klikera, figurica ili pak kutija šibica, dodaje Karolina Lukač.
„U školi se tada pisao spomenar i leksikon. Naravno i ta moda se s godinama mijenjala razvojem tehnologije, a razvojem računala i računalnih igrica nestaju te igre na otvorenom koje su zamijenjene drugim načinima igre. Pisanje spomenara danas gotovo pa nema, pišu se online poruke, gleda se YouTube i TikTok te drugo. Kao i u modi, mijenja se moda igre i igračaka.“ – objasnila je Karolina Lukač.
Cilj ove izložbe je, preko igračaka, fotografija, knjiga i odjeće, koji su povezani s ranim godinama života, probuditi sjećanja i nostalgiju za danima vlastitog djetinjstva, a mlađu populaciju potaknuti na učenje te promišljanje o prošlosti i životu djeteta u minulim vremenima.
Promocija knjige „Priča sa zapadne strane: tipologija srednjebrončanodobnog keramičkog materijala s prostora zapadne Slavonije“ održava se večeras, također u izložbenoj dvorani Gradskog muzeja Požega, s početkom u 18 sati.
„To je jedina knjiga koja govori o brončanom razdoblju Požeške kotline. Nismo ni svjesni kakvo blago i bogatstvo se krije pod zemljom a koje nam govori o važnosti i značaju ovog prostora Požeške kotline u tom razdoblju, i ne samo tome. Mi sebe i ovaj kraj danas možda ne doživljavamo kao što su doživljavali naši davni preci koji su živjeli na ovom prostoru, a koji ovaj prostor nisu napamet izabrali nego su njemu vidjeli vrhunski potencijal koji na najbolji mogući način iskoristili i u to vrijeme bili jedno od europskih središta. Posebno su zanimljivi nalazi iz Alilovaca iz toga razdoblja, a riječ je otprilike o razdoblju prije 3500 godina. Ovdje su pronađeni neki jedinstveni nalazi u Europi. Kakvi, možete saznati večeras u 18 sati u našem Muzeju, a o knjizi će osim autorice govoriti i jedan od recenzenata, prof. dr. Hrvoje Potrebica.“ – najavila je ravnateljica Ljiljana Marić.
Idućeg tjedna u Gradskom muzeju Požega bit će otvorene dvije izložbe – „Crno-bijela rapsodija“ i „Umjetnine od ljuski jaja“.
„U ponedjeljak, 31. ožujka u 18 sati imamo otvorenje izložbe „Crno-bijela rapsodija“, predstavljanje grafika iz Zbirke Biškupić. Naime, ovogodišnji počasni građanin Požege i bivši ministar kulture Božo Biškupić, darovao je Gradskom muzeju Požega osam grafičkih mapa s ukupno 97 grafičkih listova. To je izuzetna vrijedna donacija, ukupne vrijednosti oko 20.000 eura. Riječ je o grafičko-pjesničkim mapama koje spadaju u bibliofilski krug, vrlo ih je malo i samim time im je vrijednost puno veća. Iz tih osam mapa smo izdvojili četrdesetak listova koje će se moći vidjeti na izložbi, a ona će biti otvorena do kraja travnja.“ – najavila je ravnateljica Marić.
Posebno treba istaknuti kako će izložba „Umjetnine od ljuski jaja“ biti prodajno humanitarnog tipa.
„U četvrtak, 3. travnja bit će jedna posebna je izložba, kakva do sada još nije gostovala u našem Muzeju i gradu. Riječ je o izložbi Zorana Lucića iz Beča pod nazivom „Umjetnine od ljuski jaja“. Gospodin Lucić je jedan umjetnik, koji će predstaviti gravirane i rezbarene ljuske jaja različitih životinja. Izlagao je nekoliko puta u Beču i Rimu, a sada dolazi i u Požegu. Posebno treba istaknuti kako će izložba biti prodajno humanitarnog karaktera te će sav prihod od prodaje umjetničkih djela biti namijenjen za pomoć Udruzi Mi, roditelja djece i osoba s poteškoćama u razvoju.“ – najavila je Ljiljana Marić, ravnateljica Gradskog muzeja Požega.