Proslava Grgureva tijekom cijelog ožujka, a središnje događanje spojit će zelenu i plavu Hrvatsku

Ožujak je mjesec u kojem grad Požega tradicionalno obilježava svoj Dan grada. Duga je to tradicija koju su Požežanke i Požežani očuvali stoljećima. Upravo o tome, kao i brojnim sadržajima i programima koji nas očekuju tijekom cijeloga mjeseca, u emisiji „Jutro s Matkom“ razgovarali smo s direktoricom Turističke zajednice Grada Požege Mirnom Šimunović Svoboda te s predsjednikom Udruženja obrtnika Požega Željkom Pojerom, koji je najavio već tradicionalni projekt „Zeleno-plavo“, a koji se četvrtu godinu za redom održava u sklopu programa proslave Grgureva.
Dan Grada Požege predstavlja posebno vrijeme kada zajedno slavimo našu povijest, kulturu i postignuća, istaknula je direktorica Turističke zajednice Grada Požege.
„Ove smo godine posebnu pažnju posvetili raznolikosti programa, uključujući aktivno sudjelovanje svih ustanova u kulturi, udruga civilnog društva te sportskih udruga i klubova. Ponosni smo na suradnju koja je rezultirala bogatim sadržajem koji odražava šarolikost interesa naših sugrađana. To je prilika da zajedno proslavimo našu pripadnost ovom predivnom gradu i stvorimo uspomene koje će nas dodatno povezati.“ – rekla je Mirna Šimunović Svoboda.
Grgurevo je požeški vinogradarski običaj. Prema predaji, toga su se dana Požežani, predvođeni fra Lukom Ibrišimovićem Sokolom, okupili na požeškom brdu Sokolovcu te su pucajući iz topova otjerali Osmanlije iz Požege.
„Možemo reći kako su neke priče toliko posebne da prežive stoljeća, pa tako i priča o fratru koji je poveo narod i oslobodio Požegu od osmanlijske vlasti na dan svetog Grgura, 12. ožujka 1688. godine. Zbog velike buke koju su topovima stvarali Požežani, Osmanlije su se preplašeni povukli iz grada. Tako govori predaja, a Grgurevo je dobilo naziv po Grguru Velikom, čiji se spomendan sve do kraja 1969. godine slavio 12. ožujka. Međutim, 12. ožujka u Požegi se nastavio slaviti kao Grgurevo, zadržavajući pod tim imenom sjećanje na dan i proslavu oslobođenja Požege od osvajača pod kojima je Požega bila oko 150 godina.“ – objasnila je.


Kako piše gđa. Rahela Jurković u svojoj knjizi „Požega, Grgurevo i tradicijsko vinogradarstvo požeškog kraja“, od 2000. godine Grgurevo i Dan grada Požege, posljednjih se godina slavi na dva načina: jedan bi se mogao nazvati službenim, koji uključuje program koji osmišljavaju Grad i Turistička zajednica Grada Požege, a takav se program produžuje i na dane uoči samog Grgureva, kao i nakon njega. Drugi način slavljenja Grgureva je onaj tradicijski koji podrazumijeva privatne i intimne proslave u krugu obitelji i prijatelja vinogradara.
„Ta se dva programa nadopunjuju i isprepliću te je tada Požega u jednoj posebnoj atmosferi slavlja, popraćenoj zvucima topovske paljbe koja dolazi iz vinograda u brdima iznad grada. Prijatelji i gosti izvan Požege dolaze taj dan u grad, a većina njih su oni koji redovito na Grgurevo posjećuju svoje požeške prijatelje u njihovim vinogradima.“ – dodala je Mirna Šimunović Svoboda.
Program obilježavanja započeo već 1. ožujka, a što nas sve očekuje do kraja mjeseca?
„Što se tiče programa koji je pred nama, moramo izdvojiti nekoliko događanja. Prvo od njih je Konferencija vjerskog turizma, sakralne baštine i hodočašća koja će se po prvi puta održati u našem gradu, u ponedjeljak 10. ožujka. Istoga dana je promocija monografije Grgurevo, autorice Maje Žebčević Matić. Potom središnji događaj ovoga mjeseca – subota 15. ožujka. Ona će biti u znaku povijesnih postrojbi koje nam i ove godine dolaze iz cijele Hrvatske, ali i šire. Mimohod povijesnih postrojbi kreće u 10,45 sati sa Željezničkog kolodvora, ulicom Stjepana Radića prema Trgu 123. brigade. Središnja svečanost postrojavanja održat će se na Trgu svete Terezije, gdje će biti položen vijenac uz spomenik Luki Ibrišimoviću i održana smotra povijesnih postrojbi.“ – najavila je.


Program se nastavlja na Trgu Svetog Trojstva gdje će se od 12 sati održavati manifestacija „Zeleno – plavo“.
Za dobru atmosferu ove će se godine pobrinuti Miroslav Škoro, uz Pop tamburaše Paore, a očekuju nas nastupi Folklornog ansambla Požega i Kulturno-umjetničkog društva Požeška dolina.
„Zeleno-plavo popularna je požeška eno-gastro manifestacija koja na jedinstven način spaja kontinentalnu i primorsku Hrvatsku, a više od desetljeća bila je vezana uz tradicionalno požeško Vincelovo. Prije tri godine, projekt “Zeleno-plavo” povezao se sa manifestacijom obilježavanja Dana Grada Požege u suradnji s Obrtničkom komorom Požeško-slavonske županije, Gradom Požegom i Turističkom zajednicom Grada Požege pa će se tako ove godine održati u razdoblju od 14. do 16. ožujka.“ – rekao je Željko Pojer, predsjednik Udruženja obrtnika Požega.


Pozivu da promoviraju hrvatske autohtone proizvode, tradiciju i običaje svake godine odazove se više od 200 sudionika s područja kontinentalne i primorske Hrvatske, dodao je Pojer.
„Manifestacija se održava na Trgu Svetog Trojstva, na kojem sva prijavljena udruženja obrtnika, obrtničke komore i drugi sudionici imaju osigurano mjesto na kojem mogu prezentirati autohtona jela svog područja. Sudionici nam dolaze iz cijele Republike Hrvatske, od Dubrovnika, Splita, Šibenika, Zadra, Rijeke, Istre, pa sve do Osijeka, Vinkovaca i Vukovara. Prošle godine bilo ih je oko 250. Ovo je najveći gospodarski projekt i gospodarska prezentacija takve vrste na ovim prostorima, a usudio bih se reći i na razini Hrvatske.“ – dodao je.
Povezivanje zelenog i plavog, odnosno kontinentalne i jadranske Hrvatske, promoviranje vrijednosti obrtničkih proizvoda i usluga, povećanje konkurentnosti poljoprivrednih proizvoda i turizma samo su neki od ciljeva projekta „Zeleno – plavo“.
Koje konkretne aktivnosti ili inicijative planirate provesti kako biste promovirali vrijednosti obrtničkih proizvoda i usluga?
„Projekt se organizira u cilju jačanja ugleda jedinstvene obrtničke asocijacije, kao nezaobilaznog čimbenika razvoja obrtništva i sveukupnog gospodarstva na prostorima na kojima djeluje. Prvenstveni cilj projekta je promovirati vrijednosti obrtničkih proizvoda i usluga, povećanje konkurentnosti obrtnika, te povezati zeleno i plavo, odnosno kontinentalnu i jadransku Hrvatsku.“ – objasnio je Pojer.


Pojer je također dodao kako je planirano uspostaviti platformu za suradnju između obrtnika, poljoprivrednika i turističkih dionika.
„To uključuje organizaciju zajedničkih događaja, radionica i sajmova gdje će se ovi sektori moći susresti, razmijeniti iskustva te potaknuti stvaranje sinergije. Također, radit ćemo na promociji zajedničkih inicijativa koje će poboljšati međusobnu suradnju.“ – istaknuo je.
Kako će se uključiti lokalna zajednica u provedbu projekta, i kako će se mjeriti uspjeh i učinci na razini zajednice?
„Uključivanje lokalne zajednice ključno je za uspjeh projekta. Uvijek nastojimo poticati sudjelovanje lokalnih poduzetnika, obrtnika te potrošača. Mjerit ćemo uspjeh kroz ekonomske pokazatelje, ali i kroz društvene i kulturne aspekte, kao što su poboljšanja u zapošljavanju, očuvanje tradicije i jačanje lokalnog identiteta. Na tom tragu je i druga večer ovogodišnjeg događanja u svečanoj dvorani Gloria na koju pozivamo sve obrtnike koji djeluju na području Požeško-slavonske županije da nam se pridruže kako bi nas na jednom mjestu bilo što više i kako bismo mogli doći do što kvalitetnijih prijedloga, zaključaka i rješenja. Svi zainteresirani mogu se prijaviti na broj telefona 098/362-020 kako bismo im mogli osigurati mjesto.“ – rekao je Željko Pojer.
Središnji događaj je subota, 15. ožujka, ali već ovog vikenda u gradu imamo zanimljiva događanja za svakoga.
Ovog vikenda u Sportskoj dvorani Tomislav Pirc u Požegi održava se Dance World Cup i Cro Dance Challenge u organizaciji Plesnog studija Marine Mihelčić. Ovog vikenda održava se i 8. obiteljski izlet na Požešku goru u organizaciji Hrvatskog planinarskog društva Gojzerica. Dan uoči Grgureva, u ponedjeljak 11. ožujka bit će otvorenje izložbe dokumentarnih fotografija Dušana Mirkovića pod nazivom „Pasji život“.
„Dana 12. ožujka, na sam Dan grada, organiziramo besplatan razgled grada uz stručnog vodiča, te u suradnji s Gradskim muzejom Požega, Dan otvorenih vrata Gradskog muzeja Požega u vremenu od 10 do 19 sati i Centra za posjetitelje Požeška kuća od 10 do 13 sati.“ – dodala je Mirna Šimunović Svoboda.
Bogat je program i Gradskog kazališta Požega pa će se do kraja ožujka moći pogledati premijera predstave „Sveta Rožalija“, potom premijeru dječje predstave „Trio Rio““, a na kazališnim daskama ponovno će biti uprizorene dvije već poznate predstave – „Kokoš“ i „Gostioničarka“.
„Tu su i brojne aktivnosti Gradske knjižnice Požega, Gradskog muzeja i naravno, Glazbene škole, koju sam već ranije spomenula. Cjelokupni program dostupan je na službenim stranicama i društvenim mrežama turističke zajednice Grada Požege, te na brošurama i plakatima na brojnim lokacijama u gradu.“ – dodala je Mirna Šimunović Svoboda, direktorica Turističke zajednice Grada Požege.
Cijeli program obilježavanja Dana grada Požege i Grgureva možete pronaći u nastavku, a cijeli razgovor poslušajte na našem Mixcloud kanalu

