Kultura

Predavanje dr. sc. Mihaele Markovac o položaju žena u prošlosti “Sve smo mi vještice: povijest Drugih i drugačijih”

03-04-2025 • 07:28
RVA.hr
U svome predavanju Mihaela Markovac govorila je o progonu i stradanju brojnih žena tijekom srednjega i ranog novog vijeka. Prikazala je borbu za ravnopravnost žena s muškarcima te je opisala primjere vladara i državnika koji su dali veliki doprinos ostvarivanju boljega položaja žena u društvu. Dio predavanja posvetila je poznatoj književnici Mariji Jurić Zagorki.

U organizaciji Povijesnog društva Požega dr. sc. Mihaela Markovac je u Gradskoj knjižnici Požega održala vrlo posjećeno predavanje pod nazivom „Sve smo mi vještice: povijest Drugih i drugačijih“.

Na početku programa prisutne je pozdravio Vinko Tadić, povjesničar i predsjednik Povijesnog društva Požega, a potom je predstavio dr. sc. Mihaelu Markovac. Profesor Tadić istaknuo je njezino djelovanje u Povijesnom društvu Požega. Održala je niz vrlo posjećenih predavanja, sudjelovala u radu okruglih stolova i konferencija. Autorica je niza pisanih radova i urednica više publikacija.

U svome predavanju Mihaela Markovac govorila je o progonu i stradanju brojnih žena tijekom srednjega i ranog novog vijeka.

Prikazala je borbu za ravnopravnost žena s muškarcima te je opisala primjere vladara i državnika koji su dali veliki doprinos ostvarivanju boljega položaja žena u društvu. Dio predavanja posvetila je poznatoj književnici Mariji Jurić Zagorki.

„Drugačija o Drugima! Tako bismo ukratko mogli sažeti životni put Marije Jurić Zagorke. Bila je prva hrvatska novinarka i vrsna književnica, velika aktivistica u borbi za prava žena i svih obespravljenih u društvu. Svojim književnim opusom upoznala je hrvatsku javnost s fenomenom progona žena pod optužbom da su vještice. Tijekom života u mnogočemu je osporavana, samo zato što je žena. Mogla se poistovjetiti s onima koje su živote izgubile iz istoga razloga, samo zato što su žene. Njezinim djelovanjem hrvatske vještice dobile su identitet, odnosno ime i prezime jer su na lomači gorjele stvarne žene, a ne nekakvi izmišljeni likovi. U ožujku, mjesecu posvećenom ženama i borbi za ženska prava, progovaramo o progonjenima, mučenima i ubijenima samo zato što su bili drugi i drugačiji. Pri tome treba istaknuti kako ta borba traje i danas, a bit će uspješna jedino ako udružimo snage. Žene i muškarci zajedno! Žene u Hrvatskoj izjednačene su u pravima s muškarcima 1945. godine. To je jedan od rezultata borbe protiv fašizma.” – rekla je Mihaela Markovac.

Raspravu je moderirao Vinko Tadić, a na kraju programa, među ostalim, najavio jedva predavanja o Česima u Zlatnoj dolini. Spomenuo je potrebu upoznavanja manjinskih nacionalnih i vjerskih zajednica te razumijevanja prijepornih situacija u prošlosti.

„Suočavanje s prošlošću važno je za očuvanje ugodnoga ozračja u našem lokalnom ambijentu. To nam je svima u interesu! Isključivost vodi u nasilje i stradanje. U posljednje vrijeme sve snažnije smo izloženi manipulacijama utemeljenim na upitnim podacima. Pojedinci olako osuđuju druge i drugačije ljude te utiru put u nove napetosti i sukobe. Tolerancija, dijalog, ravnopravnost, solidarnost, međusobno razumijevanje i mir u najvećem su interesu svih građana i građanki. Te su vrijednosti u temeljima kršćanske kulture. Važno je čuti i razumjeti drugoga i drugačijega. Povijesno društvo Požega nastavit će svoje djelovanje na tom putu.“ – zaključio je Vinko Tadić.

Članice i članovi Povijesnoga društva Požega daju veliki doprinos razvoju kulturnoga života Požeško-slavonske županije. Okupljaju ljude koje do sada nismo mogli susretati na istom mjestu. Time su postigli snažne iskorake prema jačanju pluralizma i demokracije u požeškom kraju.

Izvor: pozeska-kronika.hr