Otvorena izložba “Djelovanje graditelja, arhitekata i građevinskih inženjera iz Češke na prostoru Hrvatske“

U Gradskoj knjižnici Požega održano je otvorenje izložbe “Djelovanje graditelja, arhitekata i građevinskih inženjera iz Češke na prostoru Hrvatske“. Autorica izložbe je izv. prof. dr. sc. Jasenka Kranjčević, pri čemu je poseban naglasak stavljen na arhitekturu javnih zgrada Požege u srednjoeuropskom kontekstu koje su izgrađene krajem 19. i početkom 20. stoljeća. Suorganizatori izložbe su Hrvatsko-češko društvo, Fakultet turizma i ruralnog razvoja u Požegi, Turistička zajednica Grada Požege, Gradski muzej Požega, Državni arhiv u Požegi, Gradska knjižnica Požega i Povijesno društvo Požega.
Izložba je važna zbog činjenice da su brojni inozemni arhitekti oblikovali središta većih i manjih gradova u Republici Hrvatskoj, međutim, javnosti još nije dovoljno prezentirana sva plejada značajnih graditelja, arhitekata i inženjera s prijelaza iz 19. u 20. stoljeće pa sve do kraja dvadesetih godina prošlog stoljeća.


Izložba predstavlja 32 arhitekta rođena na području današnje Republike Češke, od kojih je za Požežane najznačajniji Julio Deutch. U odnosu na ranije izložbe održane diljem Hrvatske i Češke, posjetitelji imaju posebnu priliku vidjeti i građevine koje u češki arhitekti izgradili u Požegi.
„Arhitekturu možemo nazvati turističkim proizvodom i kad joj namjena nije turistička. Ova izložba pridonosi turističkoj promociji grada Požege te arhitekturu stavlja u prvi plan.“ – rekla je Jasmina Mlađenović, asistentica na Fakultetu turizma i ruralnog razvoja u Požegi i bliska suradnica autorice izložbe, koja je ujedno i moderirala otvorenje.


„Uistinu sam zahvalan našoj profesorici Kranjčević na realizaciji ovakvog projekta kojeg možemo prezentirati javnosti i ovom hramu znanja. Nadam se da ćemo i u budućnosti imati priliku veseliti se novim projektima, zahvaljujem svima koji su pridonijeli da današnja izložba bude ostvarena u Požegi. Želim svim građanima da dođu i da se upoznaju s arhitekturom našeg grada.“ – rekao je dekan Fakulteta turizma i ruralnog razvoja u Požegi, prof. dr. sc. Borislav Miličević, ujedno i zamjenik gradonačelnika Grada Požege.
U pripremanju izložbe ulogu je imao i Gradski muzej Požega, a ravnateljica Muzeja Ljiljana Marić poručila je kako građanima grada ovo treba biti poticaj da sebe ne gledaju kao stanovnike perifernog grada, već sa srednjoeuropske pozicije.
„Mnogo toga potvrđuje da je ovaj grad pripadao i da pripada srednjoeuropskom kulturno i povijesnom krugu. Dolazak i djelovanje pojedinaca iz Češke na području arhitekture, umjetnosti i glazbe, dobilo je svoj puno širi kontekst doseljavanjem velikog broja čeških doseljenika u drugoj polovici 19. stoljeća, što je ostavilo pozitivni trag na društveni, gospodarski, obrazovni i kulturni život kraja. Zahvaljujemo što ste ovom izložbom podsjetili na doprinos Čeha te ukazali da uz mnoge zgrade našega grada trebamo prolaziti svjesni njihove ljepote i važnosti.


Ravnatelj Državnog arhiva u Požegi, Zdeslav Španiček, istaknuo je kako tadašnja arhitektura i danas definira urbani razvoj i vizuru grada.
„Svaka zgrada, koliko god ona bila monumentalna i grandiozna, pa i ona najmanja, svoj postanak započinje na jednom komadu papira. Taj komad papira je nacrt, u njega je uloženo i on je rezultat vizije, umijeća i stručnosti arhitekta. Nacrti koji se odnose na objekte o kojima danas ovdje govorimo, rezultat su isprepletenosti kulturnih utjecaja kraja 19. i početka 20. stoljeća. Požega tu nije bila vanjski subjekt nego je bila inkorporirana u čitav taj splet utjecaja koji su njoj dali svojevrsni identitet i kulturu. Oni i danas definiraju naš urbani razvoj i vizuru grada. Ova izložba je svojevrsni hommage arhitektima, graditeljima i građevinskim inženjerima te zbog toga želim zahvaliti svim suradnicima koji su se uključili u izradu izložbe, prije svega autorici Kranjčević koja nas je još jednom podsjetila na ljepotu naših zgrada i samoga grada Požege.“ – rekao je ravnatelj Državnog arhiva u Požegi, Zdeslav Španiček.


Među važnim objektima predstavljenim u izložbi je i zgrada Gradske knjižnice Požega koju su projektirali Leo Hönigsberg i Julio Deutsch, istaknula je v.d. ravnateljica Knjižnice Mirjana Franculić.
„Ono čime smo danas ponosni i čime se hvalimo s arhitektonskog stajališta je iznimno lijep i dobar spoj starog i novog, suvremenosti i tradicije. Vjerujem da bi se Leo i Julio složili s nama da je zgrada danas još ljepša, a ono što je još važnije, namijenjena je čitavoj zajednici.“ – rekla je v.d. ravnateljica Gradske knjižnice Požega, Mirjana Franculić.
Član Češke Besede Bjeliševac i Kaptol, Goran Hruška, ovom je prilikom ukazao na djelovanje Čeha na području Požeštine, što je osim u Požegi vidljivo i u Kaptolu. Naime, Lav Kalda projektirao je Dom Češke Besede u Kaptolu prilikom njegove pregradnje 1931. godine.


Turizam se danas sve više oslanja na autentična iskustva i na priče koje gradovi mogu ispričati, a izložba nas podsjeća koliko su povijest, arhitektura i kulturna baština važni u oblikovanju prepoznatljivosti Požege kao turističke destinacije, naglasila je direktorica Turističke zajednice Grada Požege, Mirna Šimunović Svoboda.
Grad Požega sa svojom bogatom poviješću i prepoznatljivom arhitekturom ponosno nosi obilježja srednjoeuropskog graditeljskog nasljeđa. Izložba nam pruža priliku da bolje upoznamo tragove čeških arhitekata i graditelja koji su svojim djelima oblikovali vizuru našega grada. Njihov doprinos vidljiv je prvenstveno u javnim zgradama koje i danas definiraju identitet Požege, povezujući nas s kulturnom baštinom i tradicijom srednje Europe. Turizam se danas sve više oslanja na autentična iskustva i na priče koje gradovi mogu ispričati, a upravo nas ova izložba podsjeća koliko su povijest, arhitektura i kulturna baština važni u oblikovanju prepoznatljivosti Požege kao turističke destinacije. Vjerujem da će izložba biti vrlo inspirativna za sve posjetitelje, ali i nas potaknuti na razmišljanje o važnosti očuvanja arhitektonske baštine te probuditi svijest o bogatim međunarodnim utjecajima koji su oblikovali naš grad.“ – rekla je direktorica Turističke zajednice Grada Požege, Mirna Šimunović Svoboda.
Autorica Izložbe, izv. prof. dr. sc. Jasenka Kranjčević istaknula je cilj izložbe, a to je da ljudi postanu svjesni svoje baštine i da ju prepoznaju te da ju stave u funkciju turizma.
„Izložbom želimo razbiti mit da su samo Nijemci i Austrijanci projektirali već su to bili i inženjeri, projektanti i arhitekti rođeni na području Češke, a za sada je ukupno pronađeno njih 54. Češka je bila za vrijeme Austro-Ugarske Monarhije jedna od najrazvijenijih industrijskih zemalja, imali su jako veliki broj obrazovanih stručnjaka i oni su se prelijevali po cijeloj Monarhiji. Tako su došli i na prostor Hrvatske, a ono što je zanimljivo, Požega kao jak financijski centar bila je odabir mnogih za projektiranje i izgradnju. Sudbine tih inženjera su različite, od onih koji su došli i radili nekoliko mjeseci ovdje, do onih koji su se zaljubili i ostali živjeti u Hrvatskoj. Sudbine su različite, ali ono što je ostalo je njihova arhitektura. Neke od tih zgrada su i srušene, ali neke, kao ova zgrada Knjižnice u Požegi, dobile su novu namjenu.“ – rekla je izv. prof. dr. sc. Jasenka Kranjčević, autorica izložbe “Djelovanje graditelja, arhitekata i građevinskih inženjera iz Češke na prostoru Hrvatske“.
U glazbenom dijelu programa nastupila je učenica Glazbene škole Požega, Ana Paun na klaviru. U nastavku druženja nakon otvorenja izložbe, degustirana su Akademska vina Zlatne doline proizvedena u nastavnoj bazi Fakulteta ruralnog razvoja u Požegi.
Izložba će biti postavljena u Galeriji Tunel Gradske knjižnice Požega do 24. travnja 2025. godine.




















