Društvo

Najavljeno sedmo izdanje natjecanja u roštiljanju Grill Slavonica: Prva nagrada 250 eura!

22-04-2025 • 08:06
RVA.hr
U tijeku su prijave ekipa za sedmo izdanje natjecanja u roštiljanju "Grill Slavonica", koje će se održati 3. svibnja u Požegi.

Udruga za baštinu, kulturu i turizam „Požeški čuvari baštine“ Požega i Tjednik Kronika požeško-slavonska organiziraju po sedmi puta zanimljivu gastro manifestaciju “Otvoreno prvenstvo u roštiljanju Grill Slavonica“, a koje će se održati u požeškom Parku kraj Orljave u subotu, 3. svibnja. Manifestacija se održava pod pokroviteljstvom Grada Požege, Požeško-slavonske županije, Turističke zajednice Grada Požege, Općine Brestovac i Fakulteta turizma i ruralnog razvoja Požega.

Ovakve manifestacije održavaju se u još nekoliko gradova u Hrvatskoj, jako su dobro posjećene i prihvaćene kao turistički događaj i mjesto okupljanja velikog broja natjecatelja, rekao je ispred organizatora Vladimir Protić.

“Svakako možemo reći da će Grill Slavonica biti pravi praznik roštiljanja i ujedno otvorenje sezone roštilja u svibnju.” rekao je Vladimir Protić te dodao kako očekuju natjecatelje iz cijele Slavonije.

Prijave ekipa su u tijeku, moguće su na broj 098/464-174.

Ekipe koje se sastoje od najmanje 4 do 8 ili više osoba sa sobom na natjecanje donose samo roštilj, radnu površinu, začine i svoju tajnu dobrog roštilja a organizator osigurava četiri vrsta mesa za pripremu ćevapa, pljeskavica, vratnog kotleta, ražnjića i carskog mesa, ukupno preko 4 kg mesne sirovine, te ugljen za roštilj.

Nakon pravilnog mariniranja mesa i pripremanja prave smjese od mljevenog mesa, ekipa će ispeći meso na roštilju, na pladnju servirati uz garniranje i ukrašavanje svoga roštilja koje ide na ocjenjivanje. Prosudbena komisija ocijenit će i nagraditi 5 najbolje pripremljenih roštilja i za najbolju prezentaciju roštilja.

Sve započinje od 11,00 sati kada se okupljanju ekipe, uređuje mjesto za roštiljanje, ekipe zadužuju 4 vrsta mesa, priređuju marinadu za ražnjiće i kotlete, prave mješavine začina za ćevapčiće i pljeskavice, te pripremaju roštilj koji pale u 13,00 sati. Roštiljanje mesa počinje na znak organizatora, a uređenje i garniranje roštiljanog mesa na pladnjeve za ocjenjivanje počinje od 14,30 sati. Nakon ocjenjivanja kvalitete roštilja, slijedi objed za članove ekipa, njihove goste i posjetitelje, naravno ako su ga dobro pripremili i da nije izgorio, jer će onda morati posuditi od susjedne ekipe koji ćevapčić ili ražnjić.

Od 15 sati slijedi proglašenje pobjednika, dodjela pehara i vrijednih nagrada za najbolje ekipe, sponzora Humble Logistics s novčanom nagradom 250,00 EUR za najbolji roštilj, Humble Hunters s novčanom nagradom od 250,00 EUR za najljepše serviran roštilj, roštilji Limarije Sebastijan, poklon bonovi tvrtke Pevex Zagreb, te vrijedne nagrade Alles Elektrocentra i Plamena Požega te poklon pakete vinara kutjevačkog vinogorja. U nastavku će uslijediti dobra zabava uz tamburaše. Za brojne posjetitelje bit će osigurana i ugostiteljska ponuda.

Istoga dana, u Parku kraj Orljave bit će organiziran i 21. Sajam antikviteta koje će okupiti i izlagače rukotvorina, kao i lokalne proizvođače domaćim proizvoda.