Kulturna baština kao potencijal razvoja Požeško-slavonske županije: Znanstveno-stručni skup u Požegi

Zavod za znanstveni i umjetnički rad Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Požegi i Požeško-slavonska županija, u suradnji s Fakultetom turizma i ruralnog razvoja u Požegi, domaćin su znanstveno-stručnog skupa „Kulturna baština kao potencijal razvoja Požeško-slavonske županije“, koja se održava danas u prostorima Coworking centra Panora u Požegi.


Požeško-slavonska županija bogata je kulturnom baštinom i kao takva ima potencijal za razvoj kulturnog turizma. Upravo to je bio glavni cilj organizacije znanstveno-stručnog skupa, na kojemu će svi okupljeni pokušati pronaći odgovor na pitanje kako iskoristiti kulturnu baštinu za razvoj lokalne zajednice i cijele županije. Znanstveno-stručni skup okupio je brojne predavače, predstavnike kulturnih, vjerskih, i zdravstvenih institucija, ravnatelje ustanova u kulturi te čelnike lokalne samouprave.
Voditelj Zavoda za znanstveni i umjetnički rad Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Požegi, akademik Milko Jakšić, pozdravio je uvodno sve okupljene na današnjem skupu.
„Zahvaljujem se svim predavačima koji će danas reći nešto o temi koja nam je zapravo predložena od strane Županije, što cijenimo. Mi Požežani kulturnom baštinom smatramo značajnim faktorom i jako se ponosimo njome, ali ju ne percipiramo na način da ju iskoristimo za razvoj. Cilj ovog skupa je da se određene teme stave na stol i da se razgovara kako bi to mogli oplemeniti još više.“ – rekao je akademik Milko Jakšić.
Dekan Fakulteta turizma i ruralnog razvoja u Požegi, Borislav Miličević, također je pozdravio sudionike znanstveno-stručnog skupa i poželio im uspješan i plodonosan rad.
„Turizam, taj globalni i interdisciplinarni fenomen danas predstavlja više od deset posto svjetske ekonomije ukupnog društva, a pred civilizaciju postavlja velike izazove. Naravno, ti veliki izazovi su povezani s održivosti te globalne ekonomije, a kako postavlja izazove, tako nudi i potencijale koje treba realizirati, a jedan od njih je kulturna baština. Ovom skupu želim uspješan i plodonosan rad, kako bismo i mi u tom malom segmentu pridonijeli definiranju pojma i tog fenomena.“ – rekao je Borislav Miličević, dekan Fakulteta turizma i ruralnog razvoja u Požegi i zamjenik gradonačelnika Grada Požege.
Prigodnim riječima okupljene je pozdravio i gradonačelnik Grada Požege, Željko Glavić, koji je istaknuo kako je Požega kroz stoljeća najviše bila prepoznata kao odgojno-obrazovni, kulturni i duhovni centar Slavonije i Hrvatske.
“Požega je uvijek bila kroz stoljeća najviše prepoznata kao odgojno-obrazovni, kulturni i duhovni centar Slavonije i Hrvatske. Zato ova tema, pogotovo u vrijeme kad se odgađa jedna renesansa obnove kulturne baštine u Hrvatskoj, pa tako i u Požegi, ima poseban značaj. Velika su ulaganja u upravo u obnovu kulturne baštine, onoga što je Požegi nekako i najvažnije, gdje je najjača. S velikom radošću i zadovoljstvom pozdravljam ovaj skup i vjerujem da će predavanja koja su pripremili eminentni stručnjaci, na čelu s Požežaninom Hrvojem Potrebicom, ostaviti traga u budućoj orijentaciji prema turističkom brendiranju kulturne baštine Požege. rezultati današnjeg skupa ostaviti smjernice i prema budućoj orijentaciji brendiranja upravo kulturne baštine Požege. Volim u posljednje vrijeme reći kako Požega svoju izuzetno bogatu kulturnu, povijesnu, svjetovnu i sakralnu baštinu nije niti dovoljno istražila, a pogotovo nije dovoljno prezentirala. Zato su ovakvi skupovi upravo korak u pravom smjeru.” rekao je Željko Glavić, saborski zastupnik i gradonačelnik Grada Požege.
Županica Antonija Jozić istaknula je kako će se na osnovu brojnih projekata moći reći da je napravljen veliki korak upravo u očuvanju i zaštiti kulturne baštine na području županije.
„Kada krenemo od sjevera do juga, od zapada do istoka, brojni su tragovi materijalne i nematerijalne kulturne baštine, koja uistinu može doprinijeti daljnjem gospodarskom razvoju Požeško-slavonske županije. Iza nas su uistinu velika ulaganja u obnovu kulturne baštine. Ako govorimo i o ratno razrušenim gradovima Pakracu i Lipiku, ali i o svoj drugoj baštini koja je obnovljena, posebice o sakralnoj na području Požege, s brojnim novim projektima koji su odobreni ili će to tek biti u narednom periodu, mi ćemo moći reći da smo napravili veliki korak upravo u očuvanju i zaštiti naše kulturne baštine na području županije. Slijedi nam idući korak, a to je njezina valorizacija, brendiranje i stavljanje u funkciju razvoja turizma, ali i razvoja gospodarstva županije. Tu naravno trebamo biti oprezni u smislu da ju zaštitimo i da očuvamo njezinu vrijednosti koju ima u svom izvornom obliku. Sigurna sam da će autori znanstvenih i stručnih radova na ovom skupu iznijeti potencijale i izazove, ali i predložiti rješenja u kojem smjeru bi naša županija trebala ići, s ciljem razvoja kulturne baštine, razvoja kulturnog turizma i održivog razvoja naše zajednice u smislu sociokulturne, okolišne i ekonomske komponentne održivog razvoja.” – rekla je Antonija Jozić, županica Požeško-slavonske županije.


Tijekom dana bit će održano nekoliko predavanja, a predavači su: Mirjana Lukačević – Kulturna baština Požeško-slavonske županije: izazovi i mogućnosti u razvoju kulturnog turizma, Hrvoje Potrebica – Arheološka baština i kulturni turizam, Klementina Batina – Razvojni aspekti kulturne baštine i lokalni identitet, Jelena Hihlik i Željka Razumović-Odvorac – Spahijski podrum: Čuvar baštine pakračkog kraja, Jasmina Mlađenović i Jasna Hoffmann – Povezanost Muzeja bećarca i očuvanje kulturne baštine kroz iskustva posjetitelja, Josip Krpeljević – Sakralna baština Požeške biskupije, Krešimir Vacek – Arheološka istraživanja Muzeja grada Pakraca na području Pakraca i Lipika, Rahela Jurković – Značajna djela likovne umjetnosti požeškog kraja: prijedlozi za revitalizaciju, Milko Jakšić – Na raskrižjima znanosti i umjetnosti. Moderator je Snježana Jakobović.
Također, bit će održana i panel rasprava u kojoj će sudjelovati panelisti: Antonija Jozić, županica Požeško-slavonske županije, Liljana Marić, ravnateljica Gradskog muzeja Požega, Jasenka Kranjčević, Fakultet turizma i ruralnog razvoja u Požegi i Marija Gačić, poduzetnica. Moderator panela je Aleksandra Šutalo.


















