Kultura

Koncert „Glazbeni život Požege prije 100 godina“ održava se večeras

24-03-2025 • 13:05
RVA.hr
U emisiji "Jutro s Matkom" gostovale su profesorica savjetnica Glazbene škole Požega, Branka Horvat i ravnateljica Gradskog muzeja Požega, Ljiljana Marić. Tijekom emisije razgovarali su o već otvorenoj izložbi "Požega u notama" koja donosi uvid u glazbeni život grada prije stotinu godina, te o večerašnjem koncertu „Glazbeni život Požege prije 100 godina“ koji će oživjeti glazbeni repertoar tog vremena.

U emisiji “Jutro s Matkom” gostovale su profesorica savjetnica Glazbene škole Požega, Branka Horvat i ravnateljica Gradskog muzeja Požega, Ljiljana Marić. Tijekom emisije razgovarali su o već otvorenoj izložbi “Požega u notama” koja donosi uvid u glazbeni život grada prije stotinu godina, te o večerašnjem koncertu „Glazbeni život Požege prije 100 godina“ koji će oživjeti glazbeni repertoar tog vremena.

Kako je živjela glazba u našem gradu, što se sviralo i pjevalo, kakvi su bili koncerti i gdje su se oni održavali – sve to govori nam izložba „Požega u notama“ koja je postavljena u Muzeju do 27. ožujka.

 „U godini stote obljetnice postojanja požeškog Muzeja, zamolila sam ravnatelja Glazbene škole Požega, gospodina Alena Kovačevića, da napravimo jedan zajednički projekt, odnosno da oživimo glazbeni život našeg grada u vremenu kad je nastajao muzej. Tako je nastala naša izložba „Požega u notama“ kustosice Tihane Benčić Španiček, koja je 3. ožujka otvorena u Muzeju, a večeras ćemo ju otvoriti ponovno prije koncerta u prostoru Glazbene škole Požega. Naša kustosica je marljivo proučavala novine tog vremena, kako bi saznala kakav je bio glazbeni život prije jednog stoljeća.“ – otkrila je Ljiljana Marić.

Izložba nam prikazuje najznačajnije glazbene događaje, istaknute izvođače i kulturni utjecaj glazbe na gradsku zajednicu u međuratnom razdoblju.

„Od koncerata klasične glazbe i popularnih opereta, do obilježavanja velikih kulturnih obljetnica i obljetnica skladatelja. Glazbeni život Požege u tom je vremenu zaista bio bogat i raznolik. Zanimljiva je činjenica da su glazbu u gradu podučavali glazbenici školovani na Praškom konzervatoriju, a posebno je fascinantno da je godinu dana prije osnutka Muzeja u naš grad stigao Vojtjeh Štetka, istaknuti glazbenik, kojemu je profesor na konzervatoriju u Pragu bio Antonín Dvořák, inače član Češke filharmonije, koji je skladao i izvodio duhovnu i svjetovnu glazbu. U Požegi je osobito bila popularna njegova opereta “Krijesnica” te “Svečana misa” za mješoviti zbor i orgulje.“ – istaknula je ravnateljica Marić.

„Glazbeni život Požege prije stotinu godinu, slobodno možemo reći, nije zaostajao za srednjoeuropskim gradovima njezine veličine, štoviše, gradska je vlast nastojala da voditelji glazbenih društava budu visokoškolovane osobe. Meni je drago da u našem gradu, zahvaljujući Glazbenoj školi Požega, opet imamo tu srednjoeuropsku razinu glazbenog života i zato smo zahvalni što smo zajednički ovaj projekt odradili.“ – rekla je ravnateljica Gradskog muzeja Požega, Ljiljana Marić.

Kakve glazbene događaje možemo izdvojiti iz tog doba?

„Na osnovu uvida u publikacije i požeške novine te fotografije tog doba, mogla sam primijetiti da su glazbena društva, prije svega naš „Vijenac“ koji je osnovan 1882. godine, ali i ostala dobrotvorna gradska društva koja su u to vrijeme vrlo vrijedno radila, bili najčešće organizatori raznih koncerata, priredbi, čajanki i sličnih događanja. Na tim događajima je glazba bila vrlo bitna i važna.“ – rekla je profesorica Branka Horvat.

Na osnovi dostupnih zapisa, koliko je bilo teško složiti ovakav koncert?

„Bilo je zanimljivo. Naime, iz svih tih materijala koje nam je Muzej ustupio, napravila sam jedan poprilično dugačak popis da bismo vidjeli koji su to programi bili. Moram priznati da su to bile vrlo zahtjevne kompozicije, zanimljive i vrlo raznolike, što će večeras publika moći ćuti. Došli smo na osam glazbenih brojeva, a koje su pripremili najvećim dijelom naši profesori.“ – rekla je Branka Horvat te najavila kakav program će posjetitelji moći pogledati.

Koncert u Koncertnoj dvorani Glazbene škole započinje u 19,30 sati, a prethodno tome bit će otvorenje izložbe u 18,45 sati. Ulaz na koncert se ne naplaćuje.

„Imat ćemo klavirski trio u sastavu Tamara Mikulić, Ema Stefanović i Emilija Navratil, naše profesorice violine, violončela i klavira. Zatim imamo jedan zanimljiv vokalno-instrumentalni trio kojeg čine sopran Valentina Fridrih, klarinet Nenad Jurčić i klavir Miroslav Majić. Nadalje, naš bivši učenik Gabriel Mažuran svirat će poznatu Chopinovu baladu u g-molu, a nastupit će i dvije učenice solo pjevanja s jednom pjesmom od Zajca i jednom od Schuberta. Na samom početku večerašnjeg programa predstavit će se Mješoviti zbor koji će pjevati „Proč bychom se netěšili“ iz opere Prodana nevjesta, čiji je autor Bedřich Smetana. To je također bila uvodna točka na koncertu koju je „Vijenac“ pripremio povodom obljetnice 100 godina rođenja Smetana. Isto tako, pjevat ćemo i Zajcevu „U Boj u boj“ koja se izvodila na koncertu povodom proslave Zrinski i Frankopana u našem gradu.“ – najavila je profesorica Branka Horvat te dodala kako nije bilo potrebe za transkripcijom i prilagodbom notnih zapisa iz tog vremena.

Također, pripremili su posebnu knjižicu uz pomoć koje će gledatelji moći pratiti određeno djelo te pročitati tekst iz tog vremena koji je objavljen nakon određene izvedbe.

Cijeli razgovor poslušajte na našem Mixcloud kanalu