Kultura

Zašto je burad s pivom plovila Orljavom te više o pojavi vukova kod Požege doznajte u Knjižnici

11-09-2024 • 08:11
RVA.hr
Otvorena je izložba Sto godina Hrvatskog lista: od Lista do Glasa

Otvorena je izložba Sto godina Hrvatskog lista: od Lista do Glasa, koju možete vidjeti na Galeriji svjetlosti Gradske knjižnice Požega. Muzej Slavonije u suradnji s Glasom Slavonije, spomenutom izložbom obilježava veliku obljetnicu osječkih novina koje vjerno oslikavaju svakodnevicu Osijeka i ostalih slavonskih gradova između dva svjetska rata.

Hrvatski list zabilježio je društveni, gospodarski, kulturni i sportski život međuraća. Čitao se u gradskim kavanama, komentirao i polemizirao, a svojim je čitateljima donosio i modne savjete, zanimljive priče iz svjetskih metropola i posebne priloge prigodom božićnih i uskršnjih blagdana.

Autorica izložbe je voditeljica knjižnice Muzeja Slavonije Marina Vinaj, dok je Dijana Klarić iz Gradske knjižnice Požega pripremila požeški dio izložbe. Izložbu je otvorila ravnateljica Gradske knjižnice Požega Aleksandra Šutalo.

„Nekako na prvu, čini se da izložba priča priču o prošlosti, no kad malo bolje razmisliš i kad ju gledaš sa strane, dobiješ osjećaj da ona itekako priča priču i o budućnosti. O budućnosti jednog medija koji je pred izumiranjem te bez obzira na njegovu silnu snagu koju ima, koju možete iščitavati gledajući ovu izložbu u smislu onoga što opisuje u trenutku nekoga vremena.“ – rekla je ravnateljica Aleksandra Šutalo.

„Portali zamjenjuju olovni slog, informacija mora što prije stići do svog čitatelja…“

Priznat ćete, dolaze neka druga i drugačija vremena. Portali zamjenjuju olovni slog, informacija mora što prije stići do svog čitatelja, mobilne aplikacije pružaju neslućene mogućnosti, nostalgiji i sjećanjima usprkos. U riznicama muzeja i knjižnica, u prividu svevremenosti, ostaje sačuvana naša prošlost – valja ju ponekad ponovno iščitati. Uvezi novina u muzejima i knjižnicama čekaju svoje čitatelje na putu u prošlost, a izložbom će dio te prošlosti zaživjeti na ponovno otisnutim stranicama. Listate li novine široko ih rasprostirući uz prvu jutarnju kavu ili pak zadubljeni u ekran pametnog telefona, valja zaključiti, život grada zrcali se u novinama, kako nekada, tako i danas.“ – rekla je autorica izložbe, Marina Vinaj.

Osim što na izložbi imate priliku pogledati stogodišnja izdanja Hrvatskog lista, poseban dio izložbe prikazuje zbivanja i vijesti iz Požege u razdoblju 1938., 1939. i 1940. godine.

“Hrvatski list sadržavao rubriku koja se zvala Širom Slavonije, a u toj rubrici su se nalazile vijesti iz ostalih gradova, uključujući i Požegu. Upravo je ta rubrika povezala Hrvatski list, Muzej Slavonije Osijek i Gradsku knjižnicu Požega u jednu predivnu suradnju. Dobila sam tu čast i privilegiju, užitak, iščitavati vijesti iz Požege objavljene u Hrvatskom listu. Profesorica mi je tu zaista puno pomogla i sugerirala da se skoncentriram na brojeve u kojima se nalazi najveći broj vijesti iz Požege. Tako da sam iščitavala vijesti iz 1938., 39., 40. i jednog dijela 1941. godine. Naime, u kolovozu 1939. godine utemeljena je Banovina Hrvatska, taj događaj je u ljudima proizveo domoljubni ushit, pojedinci i društva su počeli puno aktivnije djelovati nego što je to bilo prije. Posljedično tome, tada je bio povećan broj vijesti.“ – rekla je Dijana Klarić.

Hrvatski list u sebi tako zrcali povijest Požege i njezinih stanovnika pa čak i donosi priče koje nisu nigdje drugdje zabilježene osim u novinskim redcima.

„Odabrala sam one vijesti za koje sam smatrala da najbolje predstavljaju život Požege i duh Požege krajem tridesetih godina 20. stoljeća. Još jedna zanimljivost je eksplozija vijesti u društvenom životu i radu društava, pokušala sam nekako objasniti zašto je to tako. Shvatila sam da to nije vezano isključivo uz osnivanje Banovine Hrvatske jer su požeška društva bila aktivna i prije. Mislim da to možemo usporediti s našim životom za vrijeme pandemije, kad smo bili svi zatvoreni i nije bilo društvenog života, a nakon nje je život procvjetao i svi smo postali aktivni. Tu se može povući paralela s Prvim svjetskim ratom, to je samo pretpostavka, jer sigurno je trebalo cijelo jedno desetljeće da se život vrati u normalu. Crna kronika je rubrika koju ne treba posebno predstavljati jer kad bismo ju istraživali kroz cjelokupnu ljudsku povijest, mislim da bi bila podjednaka i da bi uvijek bila najčitanija. Nadam se da ćete uživati čitajući vijesti o Požegi iz Hrvatskog lista, da je ovo samo početak suradnje i da će cjelokupna priča postati jedan veliki projekt, jer zaista ima potencijal za to.“  – rekla je Dijana Klarić iz Gradske knjižnice Požega.

Dolaskom na izložbu možete saznati nešto više o Požežaninu koji je izumio patent viseće kuglane i još mnogo toga do sada nepoznatog. Što nije zabilježeno na internetu, nije se dogodilo. Ista krilatica vrijedi i za prošlost jer što nije ostalo zabilježeno u novinamatakođer kao da se nije niti dogodilo.