Politika

Započela je nova nastavna i pedagoška godina

11-09-2024 • 14:12
RVA.hr
Kakvo je stanje s brojem upisane djece, o uvjetima odgoja i obrazovanja u našem gradu, u emisiji „Jutro s Matkom“ govorile su ispred Grada Požege pročelnica Upravnog odjela za komunalne djelatnosti i gospodarenje Jelena Vidović i pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti, Maja Petrović

Ovaj tjedan započela nam je nova nastavna godina, a od prošlog tjedna i nova pedagoška godina. Kakvo je stanje s brojem upisane djece, o uvjetima odgoja i obrazovanja u našem gradu, u emisiji „Jutro s Matkom“ govorile su ispred Grada Požege pročelnica Upravnog odjela za komunalne djelatnosti i gospodarenje Jelena Vidović i pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti, Maja Petrović.

Što nam brojke govore o broju upisanih?

Maja Petrović: Ove godine je u požeške osnovne škole kojima je Grad Požega osnivač upisano 210 učenika, što je pet učenika više nego prošle godine. Moram naglasiti da smo zadržali broj razrednih odjela, što nam je izrazito važno, ostao je jednak broj izvršitelja u školama, a kod produženog boravka čak imamo i povećanje broja razrednih odjela zbog velikog interesa roditelja, tako da sada imamo četiri razredna odjela produženog boravka u OŠ Julija Kempfa i OŠ „Dobriša Cesarić“ i 2 razredna odjela u OŠ Antuna Kanižlića, svi u sastavu učenika prvih i drugih razreda osnovne škole.

Što se tiče vrtića, imamo ukupno 402 upisane djece, od čega 98 novoupisanih, što je još uvijek nedostatno s obzirom na to da je na listi čekanja ostalo 253 djece. Te brojke nisu realne, s obzirom na to da je dio te djece upisan u privatne vrtiće ili vrtiće drugih osnivača, no i taj problem će se vrlo brzo riješiti, jer se intenzivno radi na povećanju kapaciteta izgradnjom novog objekta Pod gradom i dogradnjom objekta u Rudinskoj.

U kojoj je fazi povećanje kapaciteta dječjih vrtića? Kada možemo očekivati početak rada novih objekata?

Jelena Vidović: Već neko vrijeme pričamo o nužnom povećanju kapaciteta. Kao što je već otprije poznato, Grad Požega je osigurao sufinanciranje Ministarstva znanosti i obrazovanja za izgradnju dječjeg vrtića Pod gradom, te rekonstrukciju i nadogradnju dječjeg vrtića u Rudinskoj. Krajem prošle godine započeli su radovi na izgradnji dječjeg vrtića Pod Gradom, isti napreduju zadovoljavajućom dinamikom i nadamo se kako će do kraja godine objekt biti završen. Što se tiče vrtića u Rudinskoj, prije nekoliko dana je ishođena građevinska dozvola i trenutno je pri kraju postupak javne nabave za izbor izvođača radova. Ukoliko sve bude po planu, planirani završetak radova u Rudinskoj bi trebao biti početkom proljeća. Pretpostavlja se da će ukupna vrijednost investicija biti oko 6 milijuna eura, te će se nakon završetka radova na oba objekta kapaciteti povećati za cca 210 mjesta. 

Osim izgradnje dodatnih kapaciteta, grad Požega radi na kvaliteti usluge, od prošle pedagoške godine Dječji vrtić Požega zapošljava i pomoćnike za djecu s teškoćama. Možete li nam reći nešto više o tome?

Maja Petrović: Tako je, nastojimo poboljšati uvjete za rad s djecom s teškoćama kroz zapošljavanje pomoćnika. Od prošle godine imamo zaposlena 4 pomoćnika.

Kakva je situacija s pomoćnicima u nastavi? Došlo je do izmjene Pravilnika o pomoćnicima u nastavi i stručnim komunikacijskim posrednicima, koje nas tu promjene očekuju?

Jelena Vidović: Što se tiče pomoćnika u nastavi, u srpnju ove godine je donesen novi Pravilnik o pomoćnicima u nastavi i stručnim komunikacijskim posrednicima i on donosi određene promjene. Od ove školske godine pomoćnike će isključivo zapošljavati škole (prije su to mogli i osnivači škola), pomoćnici će raditi čitavu školsku godinu (škole će sklapati s njima jednogodišnje ugovore do  kraja školske godine 31.08.), školski sat će se plaćati kao puni sat u trajanju od 60 minuta, a definirana je i minimalna satnica u iznosu 7,5 eura bruto. Pravilnik također definira kako pomoćnik u nastavi pruža potporu tijekom odgojno obrazovnog procesa svim učenicima posebnog razrednog odjela ili odgojno obrazovne skupine. Grad Požega je na zahtjev ravnatelja gradskih osnovnih škola odobrio zapošljavanje 13 dodatnih pomoćnika u odnosu na propisani minimum.

Napomenula bih kako je nedavno raspisan i Poziv za dodjelu bespovratnih sredstava za osiguranje pomoćnika u nastavi. Kolege iz Lokalne razvojne agencije Požega marljivo rade na pripremi projektne prijave te se nadamo kako ćemo  putem ovog Poziva osigurati bespovratna sredstva za zapošljavanje određenog broja pomoćnika te nastaviti projekt Petica za dvoje koji provodimo još od 2014.g.

Koje još mjere s ciljem poboljšanja uvjeta odgoja i obrazovanja Grad Požega provodi?

Maja Petrović: I ove godine osigurali smo sredstva za nabavu radnih bilježnica, unatoč povećanju cijena energenata i prehrambenih namirnica, a došlo je i do usklađivanja plaća djelatnika u DV Požega. Grad Požega nastoji ne povećavati cijenu učešća roditelja u programu koji se provodi tako da je ta cijena već dugo vremena ista. Tu nam je uvelike pomogla mjera Vlade Republike Hrvatske koja je osigurala sredstva pomoći za fiskalnu održivost vrtića. Iz tih sredstava se svi vrtići na području grada Požege, neovisno o osnivaču sufinanciraju u iznosu od 53 eura. Povećali smo i sufinanciranje vrtića drugih osnivača s prijašnjih 106 eura na 140 eura mjesečno po djetetu, kako bismo pokušali zaustaviti porast cijene privatnih vrtića. Od velike su važnosti i sredstva Ministarstva znanosti obrazovanja i mladih za besplatnu prehranu učenika u osnovnim školama, kako bi nutritivno bogata i primjerena dobi djeteta prehrana bila jednako dostupna svim učenicima. Od prošle godine ponovno je u funkciji dječje odmaralište u Baški koje je po pristupačnim cijenama dostupno učenicima osnovnih škola i koje je ovog ljeta bilo u funkciji 9 tjedana. Od sljedeće godine tamo planiramo organizirati i Škole u prirodi i pripreme za sportske klubove. Želimo da se taj objekt što duže koristi i da bude dostupan što većem broju djece. Trenutno se radi na administrativnom usklađivanju i zakonskom ostvarivanju uvjeta za provođenje Škole u prirodi, ali mogu reći da smo već na dobrom putu i očekujemo da će školama vrlo brzo ponuditi aranžmani za Školu u prirodi i učeničke ekskurzije za vrijeme trajanja nastave.

Ono na čemu se intenzivno radi i što je jedan o najvažnijih projekata u gradu je izgradnja nove škole u Babinom viru kojom će se rasteretiti postojeće tri škole i ostvariti preduvjeti svim učenicima za jednosmjensku nastavu te poboljšati uvjete odgoja i obrazovanja za učenike u posebnim razrednim odjelima i odgojno obrazovnim skupinama.

U kojoj fazi je taj projekt?

Jelena Vidović: Grad Požega već neko vrijeme intenzivno radi na projektu izgradnje osnovne škole u Babinom viru. Prošle godine smo osigurali sredstva za izradu projektne dokumentacije. Ishodili smo suglasnost Ministarstva znanosti i obrazovanja na navedeni projekt. Trenutačno smo u postupku ishođenja građevinske dozvole te pripremamo svu potrebnu dokumentaciju kako bismo aplicirali navedeni projekt na Poziv Ministarstva znanosti i obrazovanja te osigurali potrebna sredstva za izgradnju škole.

Cijeli razgovor poslušajte na našem Mixcloud kanalu: