Kultura

Večerašnji koncert su rasprodali, ali ovo je tek početak rada Županijskog tamburaškog orkestra

07-05-2024 • 13:22
Rva
Otkrili smo ciljeve osnivanja Udruge Centar Tambura u sklopu koje će djelovati i Županijski tamburaški orkestar te najavili večerašnji koncert Najljepše skladbe i pjesme Šokačke rapsodije.

Županijski tamburaški orkestar „Vallis Aurea“ održat će danas svoj prvi samostalni koncert pod nazivom Najljepše skladbe i pjesme Šokačke rapsodije. Upravo to je bila tema u emisiji „Jutro s Matkom“ gdje smo ugostili dirigenta i voditelja Orkestra Sašu Botičkog. Otkrili smo ciljeve osnivanja Udruge Centar Tambura u sklopu koje će djelovati i tamburaški orkestar te najavili večerašnji koncert.

Ekipu okupljenu oko Županijskog tamburaškog orkestar znali smo kao „Požeški dio Šokačke rapsodije“, a jedan je to od razloga zašto su se odlučili osnovati udrugu i postati službeni orkestar. Osim ovog koncerta, u planu im je još puno toga, od provedbe raznih projekata i rada s djecom i mladima, a sve kako bi tamburaška glazba živjela dalje kroz generacije.

„Početkom travnja smo osnovali Udrugu Centar Tambura, u kojemu će djelovati Županijski tamburaški orkestar i još nekakva sekcija koja će sigurno doprinijeti razvoju tamburaške glazbe. Već neko vrijeme smo o tome razmišljali dok smo vježbali za Šokačku rapsodiju, naš dio u kojemu je 30-ak članova, pa smo rekli zašto se ne bi oformili u udrugu. Imamo plan i program djelovanja te udruge gdje smo svi mi zapravo ljubitelji tambure i tamburaške glazbe i htjeli bismo da ta udruga djeluje u cijeloj županiji, pa i šire. Bile to neke radionice, škola tambure možda, nećemo duplicirati programe koji već postoje, ali nešto na tom tragu. Osjećamo da nam se vraća taj zamah tamburaške glazbe, ponovno je došlo to nekakvo vrijeme. Htjeli bi i mi raditi još, raditi s djecom i mladima, prenositi to sve znanje koje smo stekli svih ovih godina i vjerujemo da će to biti dobro.“ – objasnio je Saša.

Tridesetak članova s područja Požeštine sudjelovalo je 5. svibnja u Šokačkoj rapsodiji koja se održava u Zagrebu, a nakon rapsodije tradicionalno Požegi predstave Najljepše skladbe tog programa.

„Županijski tamburaški orkestar čini nas devet osnivača, dogovorili smo da bude nekakav neparan broj. Imamo profesore Tihomira i Anu Šmitpeter iz Kaptola, Martin Marijanović, a iz Kutjeva tu su Ana Galić, Ivan Perak i Ivan Karadža, a iz Požege Luka Samardžić, Dora Knežević i ja. Ostatak orkestra čine učenici Glazbene škole Požega, a imamo tu i Kaptolački tamburaški orkestar i Kutjevački tamburaški orkestar djelomično koji će nam se pridružiti u projektu. Bitno nam je da radimo po projektima, a planiramo i nekakva putovanja, da idemo izvan granica promovirati ono što mi radimo.“ – dodao je Saša.

„Šokačka rapsodija je jedan veliki projekt koji je ove godine doživio svoj vrhunac. Ovo je treća godina u kontinuitetu održavanja, naime nije se održavao neko vrijeme. Karte su rasprodane bile u jako kratkom vremenu istoga dana. Bilo nam je lijepo i puni smo novog iskustva. To je jedan lijepi događaj za sve nas tamburaše, druženje prije i poslije, sviranje… Mi ćemo u Požegi imati dio repertoara, negdje oko sat vremena glazbe, imat ćemo instrumentalne stvari i nešto pjesama. Uzimamo većinom taj tradicionalni dio pjesama koje svi znaju, a imat ćemo i dva vokalna gosta iznenađenja. Vjerujem da ćemo prenijeti dio te atmosfere iz Lisinskog u naše Gradsko kazalište u Požegi. Koncert je još jučer rasprodan, sve je na imenima i svatko ima svoje mjesto.“ – rekao je Saša.

Svi koji će nažalost propustiti ovaj koncert, sljedeći koncert planiraju početkom rujna u ozračju Festivala Zlatne žice Slavonije.

„Primit ćemo nove članove u orkestar, svi koji mogu pratiti program koji mi sviramo, a da se žele družiti, putovati i biti dio tog svega. Nakon što napravimo prijem novih članova, radit ćemo novi program u sklopu Festivala, negdje u prvom tjednu rujna bi imali koncert, takav je za sada plan. Voljeli bi da se vrate tambure i tamburaški orkestar u osnovne škole, to je jedan projekt gdje bi išli u to jer nekad je postojalo puno više tamburaških orkestara, a za dalje ćemo vidjeti.“ – rekao je Saša Botički.

Cijeli razgovor poslušajte na našem Mixcloud kanalu