Društvo

U prigodi Međunarodnog dana sestrinstva građanima mjerili krvni tlak te razinu šećera u krvi

16-05-2024 • 13:34
RVA.hr
U prigodi Međunarodnog dana sestrinstva, medicinske sestre i tehničari svih zdravstvenih i socijalno-zdravstvenih ustanova Požeško-slavonske županije danas su proveli javno zdravstvenu akciju

U prigodi Međunarodnog dana sestrinstva, medicinske sestre i tehničari svih zdravstvenih i socijalno-zdravstvenih ustanova Požeško-slavonske županije danas su proveli javno zdravstvenu akciju mjerenja krvnog tlaka, šećera u krvi, uz istovremeno educiranje građana o potrebi i važnosti zdravog načina života. Javno zdravstvena akcija je provedena na tri lokacije u županiji, u gradovima Lipiku, Pakracu i Požegi.

Međunarodni dan sestrinstva obilježava se 12. svibnja diljem svijeta, u spomen na rođenje Florence Nightingale koja se smatra začetnicom modernog sestrinstva, a početak obilježavanja seže u daleku 1974. godinu. Ona je polovicom 19. stoljeća omogućila ulazak profesionalno obrazovanih žena u zdravstvenu njegu bolesnih, a 1860. godine u Londonu je otvorila prvu školu za medicinske sestre.

Ovogodišnji Međunarodni dan sestrinstva se obilježava pod motom  „Naše medicinske sestre. Naša budućnost.” s posebnim osvrtom na ekonomsku snagu zdravstvene skrbi.

„Unatoč tome što je okosnica zdravstvenog sustava, sestrinstvo se često suočava s društvenim podcjenjivanjem. Stoga je cilj ovogodišnjeg mota utjecati na preoblikovanje percepcije društva u cjelini i ukazivanje na činjenicu kako se strateškim ulaganjem u sestrinstvo mogu ostvariti značajni ekonomski i društveni benefiti. Svim svojim kolegicama i kolegama, medicinskim sestrama i medicinskim tehničarima želim čestitati naš dan te im se i ovim putem zahvaliti za nesebični rad, požrtvovnost, odgovornost i snagu koju pokazuju u svom svakodnevnom radu, pomažući onima kojima je to najpotrebnije. Također, želim našim primaljama čestitati njihov dan i zahvaliti im što su svoj radni vijek posvetile pomaganju ženama u njihovim najtežim, a istovremeno i najsretnijim trenucima.“ – rekla je Silvija Marić, mag.med.techn. pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo Opće županijske bolnice Požega.

Javno zdravstvenu akciju u Požegi podržali su zamjenik požeško-slavonske županice Ferdinand Troha, ravnatelj Doma zdravlja požeško-slavonske županije Marijan Višaticki i ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Požeško-slavonske županije Mato Matijević uz voditeljica Službe za javno zdravstvo Jasminu Kovačević.