Tko će pripremiti najljepšu slaninsku ružu na ovogodišnjem Slanvinu?
Najavljen je 8. Festival slanine i vina “Slanvin 2024.”, koji će se održati kao i dosadašnjih godina u Kaptolu. Jedna je to u nizu gastro i eno manifestacija kojom se želi vratiti na stol stare i tradicionalne mesne delicije Slavonije, koje su jedno vrijeme polako nestajale sa obiteljskog stola.
U zajedničkoj organizaciji Udruge Požeški čuvari baštine, Udruge vinogradara, vinara i voćara Vino-kap općine Kaptol i tjednika Kronika požeško-slavonska uz pokroviteljstvo Općine Kaptol i Turističke zajednice Zlatni Papuk. Više o sada već tradicionalnom festivalu rekao je organizator Vladimir Protić ispred Udruge Požeški čuvari baštine.
Osmo izdanje Festivala “Slanine i vina Slanvin 2024.” održat će se 18. svibnja na prostoru Sportskog parka u Kaptolu s početkom u 16 sati.
“Našeg Slavonca uvijek ste prije mogli prepoznati, opisivali su ga uvijek s torbicom preko ramena u kojoj je uvijek nosio komad slanine, komad kruha i glavicu luka. Slanina je nepokvarljiva, može se uvijek jesti, a mogla ga je hraniti nekoliko dana. Uvijek je teško radio Slavonac, na polju i u šumi, pa je i prehrana trebala biti jača. Vraća se naš stari način prehrane , možda u nekom novijem obliku, ali industrijska prerada je sa svojim marketingom napravila to da je svinjska mast postala loša u očima ljudi. Masnoća od svinjske masti nije pokazala da se lijepi za krvne žile kao na primjer margarin. Ne treba pretjerivati u prehrani, ali svakako nije loša za zdravlje.“– rekao je Vladimir.
“Mi zbog toga slavimo slaninu, a na našem Festivalu slanine i vina natječemo se tko će napraviti najljepšu „slaninsku ružu“ i ispeći je na otvorenoj vatri.”
“To je poznati specijalitet koji se uvijek pravio na otvorenom, da li uz čuvanje stoke, u lovu, u šumi dok su se pravila drva. Jako je bitno izrezati okomite i vodoravne rezove kroz slaninu, ali pravilno ih napraviti, jer kad se stavi na štap i počne peći na vatri, ta slanina se počinje motati i otvarati – čineći slavonsku ružu.”– dodao je.
Međunarodno i Međužupanijsko ocjenjivanje kvalitete vina u organizaciji Udruge vinara Vino-kap Kaptol, na najbolji način prikazuje pravo sljubljivanje pečene slanine i vina.
„Održava nam se i 17. Županijsko ocjenjivanje vina, na tom će događaju biti dodijeljene sve šampionske titule te plakete. Ove godine šampionom se okrunila vinarija Perak svojom izbornom berbom graševine, osvojivši najveći broj bodova. Osim toga, bit će izloženo vino u malim bačvicama koje su pripremljene za sljubljivanje slanine i vina. Slanina se ne može degustirati sama, ljudi budu žedni, stoga je tu vino.“ – rekao je Vladimir.
Uz manifestaciju bit će organiziran i Etno sajam domaćih proizvoda i rukotvorina
“Kad imamo manifestaciju na otvorenom, organiziramo da tu dođu i naši OPG-ovci, naši proizvođači rukotvorina, suvenira, proizvođači sira, meda, suhomesnatih proizvoda i svega ostalog. Dajemo im priliku da svoje proizvode izlože. Vidimo da posjetitelji vrlo rado kupuju na takvim sajmovima jer znaju porijeklo te robe i znaju da je kvalitetna.” – dodao je Vladimir.
Okupljanje ekipa je o 16 sati, zaduživanje slanine i priprema za pečenje koje kreće od 17 sati. Dodjeljuju se četiri nagrade, tri mjesta za ispečenu slaninu i jedna nagrada za „najfotogeničniju“ slaninsku ružu.
Tijekom razgovora osvrnuo se na prošlu manifestaciju Grill Slavonica koju je Udruga održala u sklopu Požeškog kotlića u Požegi, a u prigodi proslave Praznika rada. Udruga Požeški čuvari baštine provodi veliki niz manifestacija na području Požeštine, u suradnji s jedinicama lokalne samouprave i turističkim zajednicama.
„Mi smo uspjeli vratiti neka stara jela, tu je i naša Čvarkijada sigurno zaslužna gdje je čvarak danas postigao neku veliku cijenu. Tu je i Festival kulenove seke jer nekad je samo kulen bio priznat kao specijalitet. Sad je kulenova seka proizvod koji je identičan po kvaliteti, no dolazi ranije na stol i lakše ju je raditi. Na zadnjem ocjenjivanju smo imali 104 uzorka iz pet država, poznajem sve te proizvođače i svi su oni nekad radili stotine kulena, sad su došli do toga da rade preko tisuće kulenovih seka. Tu je i naša Sarmijada s kojom smo postigli da kraljica slavonskog stola dobije dostojno priznanje, tako da smo s tim natjecanjem vratili sarmu. Sa Slanvinom postižemo nešto drugo. Kod nas uglavnom slaninu izrežu na tanko i tako ju peku, što je ukusno i lako, ali ispeći slaninsku ružu je umijeće koje zahtjeva strpljenje tijekom pečenja i preciznost prilikom rezanja.“ – rekao je Vladimir.
Prijave su otvorene i nema kotizacije. Slanina se pribavlja kod Vjenceslava i Damira Hruške, koji pripreme slaninu za sve sudionike.
„Uz pomoć Općine Kaptol i Turističke zajednice Zlatni Papuk uspijemo to financirati, ali moram reći da je sve teže i teže. Sve te sirovine su dobile visoku cijenu na tržištu. Još ne znamo hoćemo li morati ograničavati broj sudionika, što nam nikad nije bila želja, a ne želimo imati ni kotizacije. Nadamo se da ćemo nastaviti imati dobru suradnju s gradovima i općinama. Malo smo se iznenadili ove godine što se tiče financiranja jer naša Udruga Požeški čuvari baštine, koja radi nekoliko velikih manifestacija i za koje dobivamo pohvale iz susjednih županija i susjednih država, Požeško-slavonska županija nam ove godine neće dati ni jedan euro za naše manifestacije.“ – rekao je Vladimir Protić.
Cijeli razgovor poslušajte na našem Mixcloud kanalu: