Suša u županiji i izgradnja Akumulacije Kamenska: „Očekujemo da će biti negativna odluka povjerenstva, nama onda preostaje korak prevladavanja javnog interesa“

Županijska skupština Požeško-slavonske županije održala je svoju 19. sjednicu na kojoj se našlo devet točaka Dnevnog reda. Prihvaćen je polugodišnji izvještaj o izvršenju proračuna Požeško-slavonske županije za 2024. godinu, kao i polugodišnje izvješće o radu županice za razdoblje siječanj – lipanj 2024. godine te prijedlog II. izmjena i dopuna Proračuna Županije za 2024. godinu i projekcija za 2025. i 2026. godinu.
Prihvaćen je i polugodišnji izvještaj o izvršenju financijskog plana Županijske uprave za ceste Požeško-slavonske županije za 2024. godinu, prijedlog Odluke o izmjeni i dopuni Odluke o plaćama i drugim pravima iz radnog odnosa dužnosnika Požeško-slavonske županije, te prijedlog Odluke o prijenosu prava vlasništva bez naknade na nekretnini ambulante Doma zdravlja Požeško-slavonske županije.


Tijekom aktualnog sata bilo je nekoliko pitanja koje su vijećnici uputili županici Antoniji Jozić, a prvo pitanje upućeno od strane vijećnice Marije Šarić odnosilo se na trenutni status Regionalnog distribucijskog centra za voće i povrće koji će se graditi u Požegi.
„Početkom srpnja na Sjednici savjeta Slavonija, Baranja i Srijem smo dobili Odluku o financiranju u visini od 10 milijuna eura. Ukupna vrijednost projekta prema procjeni koju imamo i prema kojoj smo prijavili projekt Ministarstvu poljoprivrede je preko 16 milijuna eura. Županija je u ovom trenutku spremna za raspisivanje javnog natječaja za izvođača radova i isporučitelja opreme, no to ćemo učiniti nakon što dobijemo ugovor sa tijelom koje dodjeljuje sredstva i to će se dogoditi u idućih jedan do dva mjeseca. Ono što nama slijedi je donošenje Odluke o zaduženju Požeško-slavonske županije za ovu razliku jer mi ta sredstva u Proračunu nemamo, ako uzmemo u obzir da je naš godišnji proračun otprilike 4 milijuna eura. Službe već rade na tome da prikupe ponude vezano za kreditiranje izgradnje Logističko distribucijskog centa za voće i povrće u Požegi. Možda će biti potreba za sazivanje Izvanredne sjednice Županijske skupštine. Ispred nas je razdoblje za pripremu i dokazivanje Županije da ima sredstva, kreditna ili vlastita, za završetak tog projekta. Iduće godine mi završavamo s otplatom kredita kojeg još imamo, tako da sredstva koja smo do sada izdvajali za kredit, možemo preusmjeriti za projekt koji ima veliki potencijal za razvoj poljoprivredne proizvodnje naše županije.“ – rekla je županica Antonija Jozić.
Pitanje vijećnika Mitra Obradovića odnosilo se na trenutno stanje sa sušom i Orljavom bez vode te planovima za rješavanje problema suše u budućem razdoblju za koje su najavljene još veće klimatske promjene.
„Projekt je zapeo na studiji utjecaja na okoliš. Povjerenstvo koje je oformljeno, imalo primjedbe na studiju utjecaja na okoliš i zatražili su da se njihovi zahtjevi ugrade u studiju. Da bi se ugradili i dodali svi ti podatci koji su njima bitni kako bi mogli donijeti odluku, treba se raditi novelacija studije utjecaja na okoliš. Da bi ju radili morate imati ugovor s izrađivačem, morala je biti javna nabava, a na javnu nabavu se nije nitko javio. Hrvatske vode će naravno ponoviti taj postupak javne nabave za izrađivača, mi moramo prvo urediti tu studiju da bi ona išla na povjerenstvo, odluka povjerenstva može biti pozitivna ili negativna. Sumnjam da će biti pozitivna s obzirom na trendove danas vezano za zaštitu okoliša.“ – objasnila je županica Jozić.
„Očekujemo da će biti negativna odluka povjerenstva, nama onda preostaje korak prevladavanja javnog interesa.“
„Procedura koja se provodi u Bruxellesu, nije mi poznato da li Vlada RH to može provesti na nacionalnoj razini, gdje mi dokazujemo da je šteta koju mi činimo prirodi izgradnjom Akumulacije Kamenska manja od štete koja će nastati ukoliko do izgradnje ne dođe. Mislim da ove godine imamo poprilično dobre temelje. U pozadini radim u kontaktu s Hrvatskim vodama i s ministricom Marijom Vučković, te s premijerom Plenkovićem, da je konačno došlo vrijeme da taj projekt zaživi. Ne da bismo mi regulirali vodu u Orljavi nego i radi toga da imamo bazene podzemnih voda koji su isto ugroženi. Tekija i Vode Lipik su građanima uputile zahtjev za racionalnim korištenjem voda, mi smo na rubu toga da se donese odluka o zabrani korištenja vode osim za ljudsku potrebu. Možda neće morati do toga doći, ali nama je problem vodoopskrbe velik problem. To je pitanje navodnjavanja poljoprivrede i svih problema koji muče naše poljoprivrednike trenutno. U konačnici, to je pitanje regulacije, kad imamo previše vode da ju i zadržimo, a kad je nemamo, da kontroliramo protok. Sredstva nisu upitna, to su sredstva koja se mogu povući iz fondova EU.“– rekla je županica Jozić.


Nastavno na odgovor, predsjednik Županijske skupštine Vinko Kasana, ujedno i gradonačelnik Grada Lipika, dodao je kako postoji još jedna Akumulacija, ona u Šumetlici, koja je u sličnom problemu. Projekt je mnogo stariji, više od 50 godina i za njega postoji građevinska dozvola. „Sve više se javljaju ovi problemi, mislim da ćemo to morati itekako rješavati u skorije vrijeme, u smislu prilagodbe klimatskim promjenama“, dodao je Kasana.


Sedma točka Dnevnog reda odnosila se na promjenu naziva Toplica Lipik – Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju, čijim prihvaćanjem je skraćeni novi službeni naziv Toplice Lipik – Specijalna bolnica. Prihvaćanjem osme točke Dnevnog reda Toplicama Lipik dala se suglasnost o proširenju djelatnosti budući da uz pružanje usluga zdravstvenog turizma uobičajena je potreba ugostiteljskih usluga, uslužnih djelatnosti te prodaja suvenira i ostale usluge ugostiteljstva i trgovine čime se ostvaruje dodatni prihod, a ustanovi omogućuje cjelovitiji i konkurentniji nastup na tržištu.
Deveta točka Dnevnog reda bila je Odluka o istupanju Požeško-slavonske županije iz članstva u Hrvatskoj mreži zdravih gradova, čijim prihvaćanjem će se uštedjeti 929,06 eura.











