Predstavljene izložbe i rujanska događanja u Gradskom muzeju Požega
Prigodom nadolazeće izložbe u Gradskom muzeju Požega danas je održana konferencija za medije u kojoj su sudjelovali Ljiljana Marić, ravnateljica Gradskog muzeja Požega, Ivana Domanović, kustosica Povijesnog odjela, Dubravka Matoković, muzejska savjetnica Etnološkog odjela te Matej Peharda, kustos pedagog.
Gradski muzej Požega će u srijedu 28. kolovoza u 19 sati otvoriti bogatu izložbu kustosice Ivane Domanović pod nazivom „Plamen hrabrosti“.
“Izložba „Plamen hrabrosti“ posvećena je požeškim vatrogascima, povodom obilježavanja 150 godina djelovanja Dobrovoljnog vatrogasnog društva Požega i 25 godina Javne vatrogasne postrojbe Grada Požege. U čast svim nekadašnjim, sadašnjim i budućim požeškim vatrogascima, Gradski muzej Požega je s ponosom pripremio ovu izložbu kako bi se naši građani podrobnije upoznali s bogatom povijesti požeškog vatrogastva. Izložba će biti postavljena u našoj novoj izložbenoj dvorani na oko 100 kvadratnih metara koju posjetitelji dosad nisu imali prilike vidjeti. Na izložbi će se moći razgledati izvorni dokumenti i fotografije te bogata vatrogasna oprema. Želimo svakako zahvaliti DVD-u Požega i Javnoj vatrogasnoj postrojbi Grada Požege na vrijednoj posudbi kao i DVD-u Srednji Lipovac na posudbi stare zaprežne ručne štrcaljke za koju vjerujemo da će biti veoma interesantna našim posjetiteljima.” – rekla je Ivana Domanović, a izložbu će se moći posjetiti do 2. studenoga 2024. godine.
Izložbu „Nek’ đerdani pozvekuju“ pripremile su Dubravka Matoković iz Gradskog muzeja Požega te Jelena Hihlik iz Muzeja grada Pakraca.
„U želji da se šira javnost upozna s ovim dijelom tradicijske baštine krenulo se u istraživanje i održavanje radionica izrade i rekonstrukcije narodnog nakita u Požegi i Pakracu. Projekt radionica bio je financijski podržan od Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske. Naglasak je bio stavljen na rekonstrukciju i prezentaciju ogrlica koje su se izrađivale nizanjem raznobojnih staklenih perlica u obliku trake. Njihova rekonstrukcija je rađena prema malobrojnim očuvanima originalnim primjercima i starim fotografijama. U Pakracu su bile poznate po nazivu kajice, dok su se u požeškom kraju nazivale đerdani, nazivom koji se inače upotrebljavao općenito za sve vrste ogrlica od staklenih perlica. Prije same zajedničke izložbe pod nazivom „Nek’ đerdani pozvekuju“, tradicijski nakit Požeško-slavonske županije prethodilo je istraživanje u kojem su značajniju ulogu odigrale povijesne fotografije s kojih smo iščitavali koji nakit se ovdje najčešće nosio i u kojim prigodama.“ – rekla je Dubravka Matoković.
Izložba će biti otvorena u četvrtak, 5. rujna u 19 sati i može se pogledati do 29. listopada ove godine. U subotu, 7. rujna organiziraju još jednu radionicu izrade tradicijskog nakita pa pozivaju sve zainteresirane da se jave na mail .
Drugi dio mjeseca rujna posvećen je promociji Kluba čitatelja vlastite prošlosti te projekta Muzej u loncu kroz program pod nazivom „Pod muzejskim nebom“ koji je osmislila muzejska savjetnica Maja Žebčević Matić.
„Kroz tri dana u posljednjem tjednu rujna muzejski posjetitelji će imati prilike besplatno uživati u pomno osmišljenom programima koji će promovirati sve kvalitete novouređenog muzejskog dvorišta kao prostora za impresivne projekcije i predavanja, zanimljive degustacije i druženja, te glazbene izazove koji zahtijevaju savršenu akustiku. Prvog dana, u ponedjeljak, 23. rujna u 20,00 sati očekuje nas predavanje u sklopu Kluba čitatelja vlastite prošlosti, a tema su požeški primorci čija će se priča o doseljavanju prikazati na velikom platnu. U srijedu, 25. rujna održat će se Muzejski happy hour, ali obilazak će završiti u dvorištu gdje će posjetitelji imati priliku degustirati jela iz projekta “Muzej u loncu”. Posljednji događaj u tom tjednu bit će koncert koji će održati Puhački kvintet Gradske glazbe Trenkovi panduri i on zaokružuje cijeli koncept jer se i koncert zove “Pod muzejskim nebom”. Mladi požeški glazbenici premijerno će pod otvorenim muzejskim nebom izvesti vrlo zanimljiv i zahtjevan program koji će na kraju biti začinjen degustacijom vina.“ – rekao je Matej Peharda.
Ravnateljica Ljiljana Marić za kraj je najavila koncert klasične glazbe pod nazivom “Rudinski nokturno” koji će se održati 29. rujna na arheološkom lokalitetu Rudina, a projekt je nastao u suradnji Gradskog muzeja Požega, Turističke zajednice Zlatni Papuk, Općine Brestovac i Udruge glazbenika „A vista“ iz Požege.
Više o koncertu bit će objavljeno u narednom periodu, do tada uživajmo u izložbama koje su nam pripremili u Gradskom muzeju Požega. Nakon predstavljana programa, svi prisutni su se počastili toplim jelom pod nazivom čvarkara iz projekta Muzej u loncu.