Kultura

Idealna uvertira u novu školsku godinu: “Započela Međunarodna ljetna škola klavira”

20-08-2024 • 07:11
Rva
Glazbena škola Požega četvrti put u nizu organizira Međunarodnu ljetnu školu klavira

Glazbena škola Požega četvrti put u nizu organizira Međunarodnu ljetnu školu klavira – idealnu uvertiru u novu školsku godinu. Ove se godine ljetna škola klavira održava od 19. do 23. kolovoza 2024. godine.  Polaznici su učenici osnovne i srednje škole te studenti, ukupno njih 17.

Cilj ovog projekta je potaknuti mlade glazbenike na rad i vježbanje kroz međusobna druženja i suradnju.

Zadnji dan Ljetne škole održat će se završni koncert polaznika. Svim polaznicima bit će omogućeno vježbanje u školi u trajanju od najmanje dva sata dnevno u jednoj od osam učionice klavirskog odjela škole. Po završetku Ljetne škole svim sudionicima bit će uručene diplome.

Kao i protekle tri godine, predavači će biti red. prof. art. Đuro Tikvica s Muzičke akademije u Zagrebu i prof. Jelica Kuzmin, cijenjena profesorica iz Glazbene škole Pavla Markovca.

Jelica Kuzmin, osnovno i srednje glazbeno obrazovanje završila je u Gl. školi Pavla Markovca u Zagrebu,  u klasi profesorice Vilme Klajner, (paralelno završivši i III. gimnaziju), a diplomirala je 1978. godine na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu u klasi prof. Ladislava Šabana. Od tada započinje svoju pedagošku aktivnost na glazbenoj školi Pavla Markovca, gdje je od 1997. godine do 2020. godine i pročelnik odjela za klavir, čembalo i orgulje. Jelica Kuzmin dobitnica je godišnje nagrade Hrvatskoga društva glazbenih i plesnih  pedagoga za visoka pedagoška postignuća. Redovito sudjeluje u radu ocjenjivačkih sudova na državnim i međunarodnim natjecanjima, te drži seminare učenicima i kolegama glazbenih škola diljem Hrvatske. Kao aktivna članica EPTA-e Hrvatske, sudjelovala je sa svojim učenicima na kongresima u Norveškoj, Mađarskoj i Sloveniji. Sustavnim radom ukazivala je na važnost komornog muziciranja u najmlađoj dobi učenika, ustanovila Smotru klavirske komorne glazbe na odjelu, te u zajedničkom radu s kolegama postigla veliki uspjeh i brojne nagrade  podučavajući klavir četveroručno, šesteroručno i osmeroručno. Jelica Kuzmin osmislila je i pokrenula međunarodno natjecanje Mladi Virtuozi, klavir/violina, Zagreb. Od 2004. izabrana je od Agencije za obrazovanje za voditelja stručnih vijeća nastavnika klavira. 2006. godine unaprijeđena je u zvanje profesor mentor, a 2008., profesor savjetnik. Godine 2021., nagrađena je „Nagradom za životno djelo“, Hrvatskoga društva glazbenih i plesnih pedagoga.

Đuro Tikvica rođen je u Dubrovniku 1963. godine, a školovao se u Zagrebu i Moskvi. U Moskvi je pohađao Muzičko učilište pri Konzervatoriju Čajkovski u klasi uglednoga profesora Borisa Romanova, a zatim je studirao na Konzervatoriju u klasi znamenite pijanistice profesorice Tatjane Nikolajeve. U tom razdoblju započeo je suradnju s hrvatskim institucijama Dubrovačkim simfonijskim orkestrom i Dubrovačkim ljetnim igrama, a redovito je nastupao u Hrvatskom glazbenom zavodu u Zagrebu i diljem onodobne države. U to je vrijeme redovito i zapaženo nastupao i u Moskvi kao solist i kao komorni glazbenik (Velika, Mala dvorana i Dvorana Rahmanjinova Moskovskog konzervatorija, Muzej Čajkovskoga u Klinu i nizu drugih koncertnih prostora). Tada je nastao i njegov prvi diskografski zapis za tvrtku Melodija za koju je snimio Bachov Koncert za dva klavira i orkestar kao jedan od solista. Studij na Konzervatoriju završio je diplomskim koncertima (komornim, korepetitorskim i solističkim) 1987. godine te je diplomirao s odličnim uspjehom kao jedan od najboljih studenata 118. generacije moskovskog Konzervatorija. Nakon povratka u domovinu snimio je ploču s violončelisticom Asjom Valčić te je nastavio širiti suradnju s Dubrovačkim simfonijskim orkestrom, gdje je surađivao s Igorom Gjadrovom, Fimčom Muratovskim, Antonom Nanutom, Ivom Lipanovićem, Ivom Dražinićem i drugim dirigentima. Nastavio je i suradnju s Dubrovačkim ljetnim igrama gdje je 1995. godine nagrađen nagradom Orlando za najbolju domaću koncertnu izvedbu. Pedagoški djeluje na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu od 1993. godine, a danas je u zvanju redovitog profesora. Održava mnoge seminare za učenike i profesore glazbenih škola i akademija kao i u okviru Natjecanja Artiada u Moskvi i Natjecanja Rahmanjinova u Velikom Novgorodu. Godine 2014. vodio je klasu u okviru Russian Piano Academy u gradu Kurashiki u Japanu. Od 2007. redovito vodi Ljetnu glazbenu školu u Pučišćima na Braču. Odlikovan je odličjem Gloria Artis, koje dodjeljuje Ministarstvo kulture i nacionalne baštine Republike Poljske za zasluge u kulturi. Izdao je više nosača zvuka s djelima Čajkovskoga, Rahmanjinova, Papandopula, Schumanna, Griega i Sibeliusa.

Izvor: Glazbena škola Požega  Foto: RVA