Kultura

Gradski muzej Požega: Dvije izložbe posvećene temama iz naše povijesti

21-08-2024 • 11:05
Rva
Izložba „Plamen hrabrosti" posvećena je požeškim vatrogascima, dok će nam izložba „Nek' đerdani pozvekuju" prikazati tradicijski nakit Požeško-slavonske županije

Nakon otvorenja novog stalnog postava Gradskog muzeja Požega u lipnju ove godine te nakon selidbe muzejske građe u obnovljeni muzej, fokusirali su se na domaće teme i iz tog razloga u iduća dva tjedna otvaraju čak dvije izložbe.

Današnje gošće, Ivana Domanović, kustosica Povijesnog odjela muzeja i Dubravka Matoković, muzejska savjetnica Etnološkog odjela iz Gradskog muzeja Požega najavile se dvije izložbe koje ću uskoro biti predstavljene, a ususret požeškom festivalu Zlatne žice Slavonije.

Posjetitelji će po prvi put u isto vrijeme moći pogledati i stalni postav i dvije izložbe, što Gradski muzej Požega do sada nije imao mogućnosti pružiti svojim sugrađanima i gostima grada.

Izložba „Plamen hrabrosti” posvećena je požeškim vatrogascima

Izložba „Plamen hrabrosti” posvećena je požeškim vatrogascima budući da ove godine obilježavamo velike jubileje požeškog vatrogastva, 150 godina djelovanja Dobrovoljnog vatrogasnog društva u Požegi i 25 godina Javne vatrogasne postrojbe Grada Požege.

U čast svim nekadašnjim, sadašnjim i budućim požeškim vatrogascima, Gradski muzej Požega je s ponosom pripremio ovu izložbu kako bi se naši građani podrobnije upoznali s bogatom povijesti požeškog vatrogastva. Izložba će biti postavljena u našoj novoj izložbenoj dvorani na oko 100 kvadratnih metara koju posjetitelji dosad nisu imali prilike vidjeti.“ – najavila je kustosica Ivana Domanović.

Na izložbi će se moći razgledati izvorni dokumenti i fotografije te bogata vatrogasna oprema.

„Svakako bih izdvojila vrlo vrijednu prvu zastavu Dobrovoljnog vatrogasnog društva Požega koja potječe iz 1874. godine te ju je oslikao poznati hrvatski slikar Ferdo Quiquerez. Potom tu je i spomenica pronađena u temeljima nekadašnjeg vatrogasnog doma na čijem se mjestu danas nalazi Glazbena škola. Ta spomenica potječe iz 1924. godine a potpisao ju je Julije Kempf koji je tada bio predsjednik društva, a također je i osnivač našeg muzeja. Među izloženim predmetima nalaze se i razne diplome, priznanja, oprema kao što su ljestve, kacige, lampe te suvremena vatrogasna oprema. Želimo svakako zahvaliti DVD-u Požega i Javnoj vatrogasnoj postrojbi Grada Požege na vrijednoj posudbi kao i DVD-u Srednji Lipovac na posudbi stare zaprežne ručne štrcaljke za koju vjerujemo da će biti veoma interesantna našim posjetiteljima. Gospoda Vjeko Kramberger i Mirko Čačić su također posudili vrlo zanimljive izvorne predmete, no evo da ne odajem previše, samo ću pozvati sve slušatelje da nam se pridruže na izložbi.“ – rekla je kustosica Domanović.

Izložba će biti otvorena u Gradskom muzeju Požega u srijedu 28. kolovoza u 19 sati. Moći će se pogledati od ponedjeljka do subote u radno vrijeme muzeja sve do 2. studenog ove godine.

Izložba „Nek’ đerdani pozvekuju” prikazat će nam tradicijski nakit Požeško-slavonske županije

Gradski muzej Požega i Muzej grada Pakraca prije nekoliko godina pokrenuli su suradnju u cilju projekta realizacije izložbe o tradicijskom nakitu Požeško-slavonske županije. Tradicijsko kićenje i ukrašavanje je pomalo zanemarena tema koja se nije posebno stavljala u fokus etnoloških istraživanja. Broj očuvanog materijala bio je vrlo malen i brojio svega nekoliko očuvanih primjeraka nakita u požeškom muzeju.

„U želji da se šira javnost upozna s ovim dijelom tradicijske baštine krenulo se u istraživanje i održavanje radionica izrade i rekonstrukcije narodnog nakita u Požegi i Pakracu. Projekt radionica bio je financijski podržan od Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske. Naglasak je bio stavljen na rekonstrukciju i prezentaciju ogrlica koje su se izrađivale nizanjem raznobojnih staklenih perlica u obliku trake. Njihova rekonstrukcija je rađena prema malobrojnim očuvanima originalnim primjercima i starim fotografijama. U Pakracu su bile poznate po nazivu kajice, dok su se u požeškom kraju nazivale đerdani, nazivom koji se inače upotrebljavao općenito za sve vrste ogrlica od staklenih perlica. Prije same zajedničke izložbe pod nazivom „Nek’ đerdani pozvekuju“, tradicijski nakit Požeško-slavonske županije prethodilo je istraživanje u kojem su značajniju ulogu odigrale povijesne fotografije s kojih smo iščitavali koji nakit se ovdje najčešće nosio i u kojim prigodama.“ – rekla je muzejska savjetnica Dubravka Matoković.

Izložba će biti otvorena u srijedu 5. rujna u 19 sati i može se pogledati do 29. listopada ove godine. U subotu, 7. rujna organiziraju još jednu radionicu izrade tradicijskog nakita pa pozivaju sve zainteresirane da se jave na mail .

Cijeli razgovor poslušajte na našem Mixcloud kanalu