Kultura

Gradski muzej Požega domaćin skupštine Muzejske udruge istočne Hrvatske

25-10-2024 • 12:53
Rva
Gradski muzej Požega domaćin je redovne godišnje skupštine Muzejske udruge istočne Hrvatske, koja je okupila stotinjak stručnjaka i muzealaca iz 22 muzeja istočne Hrvatske.

Gradski muzej Požega domaćin je redovne godišnje skupštine Muzejske udruge istočne Hrvatske, koja je okupila stotinjak stručnjaka i muzealaca iz 22 muzeja istočne Hrvatske. Svoj obilazak grada Požege započeli su dolaskom u Gradsko kazalište Požega, koje je i mjesto održavanja Skupštine, a zatim će se uputiti u obilazak novoobnovljenog požeškog Muzeja i novog stalnog postava.

Dobrodošlicu u Požegu, srce Zlatne doline, grad koji će za tri godine proslaviti 800. godina od svog prvog pisanog spomena, poželjela je djelatnica Gradskog muzeja Požega, Ivona Vukušić. Skupština nam pruža priliku da se osvrnemo na postignuća u protekloj godini, razmijenimo ideje i planiramo aktivnosti za budućnost, rekla je.

Ravnateljica Gradskog muzeja Požega Ljiljana Marić izrazila je čast da u pripravi za 100 rođendan Muzeja mogu biti domaćini Godišnje skupštine, te da je Požega posljednji put bila domaćin prije petnaest godina.

„Naša radost nije samo zbog skorašnjeg stoljeća djelovanja, i to što smo najstariji zavičajni muzej u istočnoj Hrvatskoj, nego još više što smo obdareni novim stalnim postavom. Novi postav se prostire na 600 kvadratnih metara, a zadnji postav je bio samo 60 kvadrata. Novim radnim prostorima, izložbenim i edukacijskim dvoranama, ukupno 1700 kvadratnih metara korisnog prostora. Ponosni smo i radosni zbog toga. Potres koji je pogodio naš muzej prije 29 godina, nanio je štete koje su dugo vapile za obnovom. Neki od vas mogli su se i sami uvjeriti u kojim smo uvjetima radili, gdje je bila smještena građa i gdje smo priređivali izložbe. Neki dijelovi muzeja izgledali su kao polu ruševina i šupa, a danas možemo reći da imamo palaču. Pravo je to čudo o kojoj su sanjale generacije naših muzealaca, a mi smo doživjeli da taj san danas i živimo. Iako u novom Muzeju ima nedostataka kojih smo postali svjesni tek kad smo počeli raditi, mi smo spremni riješiti te izazove.“ – rekla je ravnateljica Liljana Marić.

Također je istaknula kako djelatnici Gradskog muzeja Požega u ovoj velikoj godini kada se slavi 100 godina Muzeja, preseljenje, do kraja godine imaju čak sedam izložbi. Više o izložbama koje nas očekuju pročitajte ovdje. Tu je i rad na prvom katalogu stalnog postava, promocija novog muzejskog dvorišta kroz manifestacije „Pod muzejskim nebom“, promoviranje stalnog postava kroz Happy hour i društvene mreže, rad na novim muzejskim suvenirima i tradicionalnom kalendaru.

„Unatoč svemu tome, drago nam je što smo uspjeli biti i vaši domaćini. Naš novi stalni postav pružit će vam nezaboravan doživljaj. Provest ćemo vas na putovanje od Panonskog mora do Grgurevskih gora. Otkrit ćemo vam tajnu zašto je na padinama Papuka prije 28 stoljeća bilo staro željezno naselje čiju moć možemo uspoređivati s današnjim moćnim europskim središtima kao što su Pariz i London, a koje nam je podarilo najstariji željezni mač u Hrvatskoj. Zatim ćete upoznati Benediktinsku opatiju Rudina, na kojoj su pronađene svjetski poznate Rudinske glave, najstarija krunica na tlu Hrvatske, najstariji natpis na latinici i hrvatskom jeziku. Zašto je Požega u vrijeme Osmanlija bila središte Slavonije, te zašto je u njoj osnovana prva gimnazija i prva akademija u Slavoniji, druga u Hrvatskoj. Zašto je u njoj živio prvi školovani farmaceut, ujedno i pisac prvog udžbenika kemije. Iz kakve je obitelji potekao jedan od najvažnijih slikara hrvatske moderne, Miroslav Kraljević, čiji je djed također Miroslav, bio pisac prvog modernog hrvatskog romana te izdavač Slavonca, prvog časopisa u Slavoniji. Što je povezivalo Julija Kempfa, jedne od najsvestranijih osoba u povijesti našeg grada, ujedno i osnivača našeg Muzeja, i prvog hrvatskog istraživača Afrike Dragutina Lermana, koji je slapove u Kongu nazvao Zrinski. Što sve može čovjek učiniti ako ima samo četiri razreda osnovne škole – čuda! Dokaz k tome je naš Ivo Čakalić, jedan od najvažnijih hrvatskih etnografa. Naša galerija umjetnina otkrit će vam neprolaznu ljepotu, ali i jedinu fresku Miroslava Kraljevića. Na kraju ćete moći doživjeti jedinstveni ugođaj u svijetu – Grgureva, i to u najstarijem požeškom podrumu. To i još mnogo više čeka vas u našem Muzeju, jer naš Muzej je tako dobra navika, za koju želimo da ima što više naših sugrađana.“ – rekla je ravnateljica Ljiljana Marić.

Predsjednica Muzejske udruge istočne Hrvatske, Marina Vinaj se zahvalila na domaćinstvu i izrazila radost što je među današnjim muzealcima veliki broj mladih, koji će nastavljati živjeti muzeje istočne Hrvatske.

„Rekla bih da je Požega danas naj muzealniji grad u Hrvatskoj, a daleko i šire. Ne samo zato što je dočekala svoj predivan Muzej, već zato što su ju danas došli pohoditi slavonski muzealci, članovi Muzejske udruge istočne Hrvatske. Danas ćemo, kao i prije godinu dana, razgovarati o napretku naših muzeja, o našim izložbama, budućim planovima, a nadamo se i o nekom novom muzeju. Hvala vam na dolasku, hvala što i dalje punim srcem vjerujete i živite muzej. Ono što posebno raduje mene je što dugi niz godina u muzeju vidim toliko mladih ljudi. Hvala vam od srca.“ – rekla je Marina Vinaj.

Pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Požege, Maja Petrović, istaknula je važnost projekta obnove Gradskog muzeja Požega, na koji su izrazito ponosni.

„Grad Požega je kulturno središte Požeško-slavonske županije, bogate prošlosti i od velike važnosti nam je očuvanje kulturne baštine. Kroz razvojni sporazum Slavonija, Baranja i Srijem, omogućeno nam je financiranje adaptacije i rekonstrukcije postojeće zgrade Muzeja, te uređenje stalnog postava. Vrijednost je 5.4 milijuna eura i mi smo na taj projekt izrazito ponosni. Sredstva su nam uvelike pomogla, kako bi sačuvali ono što imamo, ali i podigli to na jednu veću razinu. Nadam se da ćete danas uživati u našem gradu, imamo vam što pokazati i velika nam je čast da se vaša Skupština ove godine održava upravo u Požegi.“ – rekla je pročelnica Maja Petrović.

Zamjenik županice Požeško-slavonske županije Ferdinand Troha poželio je svima mnogo mašte u njihovoj muzejskoj djelatnosti kako bi generacijama koje dolaze uspjeli približiti kulturu koja ostaje.

„Uvodno smo čuli nešto o našem stogodišnjem ljepotanu koji je zasjao novim sjajem. Mi se ponosimo našim nasljeđem, ali isto tako smo ponosni na naš intelektualni kapital, na vas mlade koji tu kulturu i naš identitet prenosite i dalje. Vjerujem da će tako biti i u buduće, sve što u Slavoniji i u našem istočnom dijelu Hrvatske imamo, da će biti vidljivo. Bitno je spomenuti koliko je novaca utrošeno da bi Muzej zablistao jer neki će reći kultura je skupa, a neki će reći – ne, kultura je još skuplja. Vama koji ćete danas sudjelovati u Skupštini želim puno mašte jer vi koji se bavite muzejskom djelatnošću je trebate mnogo, kako bi generacijama koje dolaze, to približili na način koji se danas pokazuje najboljim. Vidim da muzeji prate taj ritam, da su se digitalizirali, približili se najmlađima na atraktivne načine kroz novu građu. Donesite danas dobre zaključke, budite maštoviti i radujete nas i u buduće.“ – rekao je zamjenik županice Ferdinand Troha.

Kustosica Andrea Vojnić pripremila je i prezentirala izložbu o Gradskom muzeju Požega pod nazivom Povratak u budućnost, novi početak. U glazbenom dijelu program nastupili su učenici Glazbene škole Požega.