Kultura

Čeka nas najizložbeniji mjesec u povijesti požeškog Muzeja: „Najbolji uvod u 100. rođendan“

31-10-2024 • 11:23
Rva
Gradski muzej Požega pred sobom ima "najizložbeniji mjesec" jer će od 4. studenog do 3. prosinca imati otvorenje čak pet izložbi te predstavljanje jedne knjige

Iz Gradskog muzej Požega na današnjoj tiskovnoj konferenciji predstavili su program „najizložbenijeg mjeseca“ u povijesti požeškog Muzeja. Naime, od 4. studenog do 3. prosinca imat će otvorenje čak pet izložbi te predstavljanje jedne knjige kojoj je Muzej sunakladnik. To je, možemo reći, najbolji uvod u 100. rođendan, rekla je uvodno ravnateljica Gradskog muzeja Požega, Ljiljana Marić.

Gradski muzej Požega, obnovom muzejskog kompleksa dobio je jednu novu izložbenu dvoranu od 100 kvadratnih metara, koju su nazvali po svom osnivaču – Julije Kempf. Uz to imaju i staru izložbenu dvoranu od 60 kvadratnih metara te malu izložbenu dvoranu od 40 kvadratnih metara. Ovoga puta, za jednu izložbu iskoristit će čak i hodnik Muzeja, tako da će u jednom trenutku istovremeno imati čak četiri izložbe.

Prvoj izložba je „Kolektivna izložba slika i radova sudionika 9. likovne kolonije Vila Velebita“ i bit će otvorena u ponedjeljak, 4. studenog.

Ova Likovna kolonija u grad Požegu je privukla dvadeset i četiri slikara rođenih u trinaest gradova, iza kojih stoji 30, 40 pa i više od 50 godina slikarskog iskustva. Slikari su na ovoj Likovnoj koloniji naslikali trideset likovnih djela. To su motivi požeških veduta, pejsaža, mrtvih priroda, apstraktnih kompozicija i žanr scena.

„Gradski muzej Požega od 1997. godine surađuje u realizaciji izložbi s dr.sc. Josipom Fajdićem, predsjednikom Ličkog zavičajnog društva Vila Velebita Požega i s članovima društva. Ove, za Muzej jubilarne 100. obljetnice osnutka, Društvo Vila Velebita darovalo je Gradskom muzeju Požega pet slika hrvatskih akad slikara – Mate Jurkovića, Željka Subića ,Vladimira Džanka i Mate Pisca, na čemu im se muzej posebno zahvaljuje jer će obogatiti muzejski fundus.“ – rekla je muzejska savjetnica, Lidija Španiček.

Izložba slika sudionika 9. Likovne kolonije Vila Velebita Požega moći će se posjetiti od 4. do 27. studenoga 2024. godine u radno vrijeme Muzeja.

Druga izložba je „70 godina zajedništva“, posvećena osnivanju i dugogodišnjem radu Udruge slijepih grada Požege i Požeško-slavonske županije.

„Radi se o taktilnoj izložbi kojom se željelo približiti svijet slijepih i slabovidnih, videćim osobama. Tako će posjetitelji sve predmete koji se nalaze unutar otvorenih ormarića slobodno smjeti  taktilno istražiti. Ovo je ujedno i prva naša izložba na kojoj će sve legende biti i na brajici. Izložbu o Udruzi smo povezali s umjetnosti kroz Kintsugi tehniku. Kintsugi nas inspirira da prigrlimo svoje mane i prihvatimo ih kao dio života. Ovom prigodom smo kupili i dva bijela štapa, te reproduktore za vodstvo kroz stalni postav ili izložbe. S bijelim štapovima ćemo održati radionice, gdje će videće osobe imati priliku isprobati štap s povezom na očima i proći ovom taktilnom izložbom i našim Stalnim postavom naravno uz našu pomoć.“ – rekla je kustosica dokumentacijsko informacijskog odjela, Andreja Vojnić, koja je naučila Brailleovo pismo kako bi mogla pripremiti izložbu.

Izložba će biti besplatna za sve posjetitelje i moći će se posjetiti od utorka, 5. studenog, otvorenje je u 12 sati, pa sve do 30. studenog.

Treća izložba je „Povratak u budućnost, novi početak“ i njome se obilježava sto godina požeškog Muzeja.

„Kroz stoljetnu povijest, muzej je bio svjedok raznih događanja, a predmeti i priče koje čuvamo pričaju o prošlim generacijama i njihovom radu u muzeju. Priču o muzeju je započeo zaljubljenik u kulturnu baštinu, Julije Kempf, a mi je nastavljamo, svjesni važnosti njegovog doprinosa požeškom Muzeju. Ova izložba pruža posjetiteljima priliku za putovanje kroz povijest Muzeja. Svaki ravnatelj, svaki djelatnik suočavao se sa svojim izazovima.“ – rekla je Andreja Vojnić.

Rezultat rada muzeja od 1924. je upravo ova izložba, koja će biti otvorena od 12. studenog do 15. siječnja 2025. godine.

„Predmeti i dokumenti koje će posjetitelji imati priliku vidjeti plod su rada i istraživanja mnogih pojedinaca koji su svoje vrijeme, stručnost i ljubav posvetili stvaranju ovog muzeja. Ova izložba je i podsjetnik na važnost očuvanja naše kulturne baštine i na sve one koji su kroz proteklih 100 godina darovali muzeju predmete i svoje uspomene, dijeleći ih sa zajednicom.“ – dodala je Andreja Vojnić.

Četvrta izložba je „Julije Kempf, vizija koja traje“ jer se uz ovogodišnje obljetnice obilježava i 160 godina od rođenja te 90 godina od smrti osnivača požeškog Muzeja.

„U njegovu čast pripremili smo izložbu koja pruža jedinstven pogled na život i rad ovog istaknutog Požežanina. Izložba obuhvaća niz značajnih eksponata uključujući njegove osobne predmete, dokumente i fotografije, kao i maketu današnje Osnovne škole Julija Kempfa, nekadašnje Dječačke pučke škole gdje je on djelovao kao učitelj i ravnatelj. Posebnu pažnju zaslužuju maketa i originalni rukopis njegove monografije „Požega“ iz 1910. godine, klasičnog djela o požeškoj povijesti, kao i brončana bista iz 1932. godine koja dodatno dočarava njegovu viziju i trajnu prisutnost u požeškom kulturnom nasljeđu. Kroz ovu izložbu posjetitelji će moći upoznati Kempfov životni put, njegovo stručno i književno djelovanje kao i njegov angažman u raznim društvenim ulogama, uključujući i razdoblje kada je bio gradonačelnik.“ – rekla je kustosica u Povijesnom odijelu, Ivana Domanović.

Izložba je ostvarena uz financijsku podršku Grada Požege i Ministarstva kulture i medija te će biti svečano otvorena u ponedjeljak, 25. studenog u 18 sati, a ostaje otvorena za posjetitelje sve do 1. veljače 2025. godine.

Peta i posljednja izložba je „Trinaest desetljeća željeznice do Požege“ koja će biti otvorena povodom obilježavanja 130. obljetnice dolaska željeznice u Požegu.

Izložba je rezultat suradnje Gradskog muzeja Požega i Hrvatskog željezničkog muzeja. Izlaganjem 112 originalnih predmeta, dokumenata, nacrta, razglednica i fotografija predstavit će se povijest, razvoj te društveni i gospodarski utjecaj željeznice na Požegu i okolicu.

„Izložbu prati i znanstveno recenziran i bogato ilustriran katalog na 56 stranica. Uz dvojezične panoe te multimedijski sadržaj bit će postavljen i taktilni kutak. Uz izložbu će također biti organizirana stručna vodstva i edukativne radionice za djecu.“ – rekla je kustosica u Povijesnom odjelu, Tihana Benčić Španiček.

Svečano otvorenje izložbe održat će se u Velikoj dvorani Gradskog muzeja Požega u utorak, 3. prosinca 2024. godine, a izložba će se moći pogledati do 3. veljače 2025. godine tijekom radnog vremena Muzeja.

Osim pet izložbi koje nas očekuju, najavljeno je i predstavljanje knjige „Pjesme iz Slavonije“.

„Zahvalna sam, ali i kao ravnateljica ponosna svoje kolegice što su u tako kratkom vremenu, a uz puno ostalih poslova i obveza uspjele pripremiti ove izložbe. Uz izložbe najavljujemo i predstavljanje knjige „Pjesme iz Slavonije“, koje će se održati u utorak, 19. studenog. Riječ je pretisku najstarije hrvatske tiskane notne zbirke Karla Catinellija koja je izišla prije 175 godina, a u kojoj su i pjesme iz požeškoga kraja. Nakladnik knjige koja će biti predstavljena u našem Muzeju je Ogranak Matice hrvatske u Požegi dok je Muzej sunakladnik.“ – rekla je ravnateljica Gradskog muzeja Požega, Ljiljana Marić.