U Osnovnu školu Dobriša Cesarić upisano više prvašića nego prošle školske godine!
Još smo uvijek na početku nove školske godine i stoga smo ovoga tjedna u emisiji „Jutro s Matkom“ ugostili ravnateljicu Osnovne škole Dobriša Cesarić Lidiju Pecko i socijalnu pedagoginju Vlatku Medunić. One su rekle više o novim učenicima, samoj školi te projektima koje planiraju provesti tijekom ove školske godine.
„Ove godine smo upisali 51 prvašića u tri razredna odjeljenja – 3 učenika više nego prošle godine! Prvi dan nastave su učiteljice prvih razreda i produženog boravka, zajedno s učenicima petih razreda organizirale svečani doček prvašića i roditelja u dvorištu škole. Bio je tu raznoliki program, recitacije, igrokaz i naravno pjesma. Želimo im da se ugodno osjećaju u našoj školi i da se raduju svakom novom danu koji će provesti s nama.“ – rekla je ravnateljica Pecko.
„Ove školske godine, zajedno s matičnom školom i Područnom školom Nova Lipa brojimo 467 učenika u dvadeset i pet razrednih odjela.“
„Naša Škola ponosno nosi ime dragog nam pjesnika Dobriše Cesarića. Zgrada je prije pet godina dograđivana specijaliziranim učionicama informatike, biologije, kemije i fizike te učionicom za njemački jezik. U novom dijelu škole nalaze se suvremeno opremljena kuhinja kao i blagovaonica, uredi i mala sportska dvorana. Uz veliku sportsku dvoranu su i primjerene svlačionice. U školi ukupno ima devet učionica razredne nastave i devet učionica predmetne nastave.“ – dodaje ravnateljica.
„Moram napomenuti da je na sportskim natjecanjima sudjelovalo 58 učenika, koji su ostvarili prva mjesta u plesu, šahu, gimnastici, stolnom tenisu, odbojci, atletici, graničaru i trčanju…“
„Pri školi djeluju razne skupine izvannastavnih aktivnosti i školsko sportsko društvo. Naši su učenici postizali zapažene rezultate na natjecanjima iz gotovo svih predmeta. Prošle godine osam je učenika ostvarilo 1. mjesto na županijskim natjecanjima iz informatike, iz matematike u natjecanju sudoku, biologije, tehničke kulture, engleskog i njemačkog jezika.“ – istaknula je ravnateljica.
Prije nekoliko dana prigodno je obilježen Međunarodni dan pismenosti, ravnateljica se također osvrnula i na tu temu.
„Međunarodni dan pismenosti obilježava se 8. rujna svake godine, s ciljem promoviranja važnosti učenja pismenosti i osvješćivanja javnosti o problemu nepismenosti. Danas se pismenim smatra osoba koja čita i piše na svom jeziku, poznaje barem jedan strani jezik i zna se koristiti modernom informacijsko-komunikacijskom tehnologijom. U našoj školi obilježili smo ovaj značajan Dan, razgovarali smo o pismenosti u svim razrednim odjeljenjima. Možemo istaknuti najmlađe učenike 1.a i 1.b razreda koji su kreativnim radovima i čitanjem priča obilježili ovaj dan.“ – dodala je ravnateljica Pecko.
Protekle školske godine, Osnovna škola Dobriša Cesarić mogla se pohvaliti s titulom državnih prvaka Biosigurnosti i biozaštite, a takav pozitivan rad nastavljaju i u ovoj godini.
„Učenici naše škole, sadašnji srednjoškolci, Petra Pamuklić i Filip Karlo Krabica sudjelovali su na Državnoj smotri Biosigurnosti i biozaštite koja je održana u Omišu, pod mentorstvom profesorice Ilijane Madaj Prpić. Njihov rad proglašen je najuspješnijim u kategoriji radova osmih razreda u Republici Hrvatskoj. Učenici su proveli istraživanje na temu kvarenje hrane i koje su namirnice najčešći krivac. Ove školske godine nastavljamo rad na međunarodnom projektu Biosigurnosti i biozaštite te nas veseli što smo odabrani za domaćina Međužupanijske smotre, koja će se održati 28. veljače 2024. godine.“ – rekla je ravnateljica Pecko.
„Ponosni smo što smo u relativno kratkom vremenu uspjeli ispuniti svu dokumentaciju za našu učeničku Zadrugu „Slap“. Voditeljica Zadruge je naša učiteljica Maja Burić, a glavni cilj je ekologija, recikliranje i održivi razvoj. U tijeku je prijavljivanje i izrada loga Zadruge, a interes učenika je zaista velik.“ – rekla je ravnateljica Pecko.
Preventivni plan i program sastavni je dio škole, a svake godine se trude osmisliti drugačije načine za provedbu, istaknula je pedagoginja Vlatka Medunić.
„Nositelji preventivnog programa su svi djelatnici Škole, a ja sam posljednjih nekoliko godina voditelj programa i svake godine se trudimo osluškivati potrebe učenika i roditelja te osmišljavati nove aktivnosti. Cilj programa je prije svega promocija zdravih životnih stilova i obrazaca ponašanja, a mi se u školi kroz razne sportske aktivnosti, izvannastavne ili radionice, trudimo smanjivati te nepoželjne oblike ponašanja. Pod nepoželjnim oblicima ponašanja mislim na različite oblike nasilničkog ponašanja među djecom i mladima, poučavati djecu životnim vještinama, raditi na razvijanju pozitivne slike o sebi, rješavanje sukoba te učinkovito suprotstavljanje sredstvima ovisnosti. Svake godine se trudimo osmisliti neke nove aktivnosti koje provode naši razrednici na svojim satovima, pa sve do ciljanih radionica koje mi stručni suradnici provodimo. Tako se prošle školske godine u razrednoj nastavi iskazala potreba za radom na životnim i emocionalnim vještinama, s naglaskom na nenasilnim rješavanjem sukoba. U predmetnoj nastavi smo se više bavili s ovisnosti, informiranju učenika o sigurnom načinu korištenja društvenih mreža, važnosti komunikacije i ljudskih prava.“ – rekla je pedagoginja.
„Svake godine nam je nekako izazovnije osmisliti kakve bi to aktivnosti bile primamljivije učenicima, u tome moram pohvaliti naše Vijeće učenika koje dosta aktivno sudjeluje u tome radu.“
„Prije dvije godine imali smo projekt u kojemu smo osmišljavali našu maskotu, pa je tako iz tog projekta izašao naš „Slapko“ koji je postao zaštitni znak naše škole. Na te aktivnosti se nadovezao i projekt „Mala škrinja velikih pitanja“ putem kojeg smo prepoznali važnost očuvanja mentalnog zdravlja djece. U školi smo osmislili jedan kutak čiji vlasnik je naš Slapko, gdje su djeca mogla postavljati razna pitanja, a on bi odgovorio na njih. Time smo htjeli potaknuti djecu koja su samozatajna, da potraže pomoć javno i postave svoje pitanje, a učenici su to vrlo dobro prihvatili sa zanimljivim pitanjima. U fazi smo osmišljanja novih projekata, a trenutno kolega Zvonimir i ja radimo na projektu „Digitalna osamljenost djece”. Unutar tog projekta ćemo prepoznavati usamljenu i izoliranu djecu, koja svoju utjehu traže u imaginarnom svijetu ili na internetu.“ – dodala je pedagoginja Vlatka Medunić.
Osnovna škola Dobriša Cesarić broji 32 učenika s teškoćama u razvoju, a ove godine osigurani su pomoćnici u nastavi za šest učenika.
„Oni imaju rješenje o primjerenom obliku školovanja i integrirani su u redovne razredne odjele, pohađaju redovan plan i program, bilo da se radi uz prilagodbu sadržaja ili individualne postupke. Moram napomenuti da smo za šestero učenika osigurali podršku pomoćnika u nastavi, a imamo i lijepu suradnju s našim osnivačem kroz projekt „Petica za dvoje“ već dugi niz godina. Osigurana im je i ta pomoć, na radost i veliko olakšanje te dječice i njihovih roditelja, ali i nas učitelja.“ – dodala je pedagoginja Vlatka Medunić.