Društvo Naša djeca Požega: Plan je da postanemo „Županija – prijatelj djece“
Društvo Naša djeca Požega nastavljaju svoje aktivnosti i ove godine, a tu su i neki novi projekti koji ih posebno vesele. Kako doći do statusa „Županija prijatelj djece“ i koja je svrha kluba roditelja volontera, rekla je predsjednica Društva Naša djeca Požega Sanja Mišić prilikom gostovanja u emisiji „Jutro s Matkom“.
Još uvijek smo na početku nove godine, a već sada pripremate mnoga događanja i radionice za naše najmlađe, kako za njih, tako i za njihove roditelje. Jedna novina je suradnja je s Odgojnim zavodom Požega, kako je došlo do te suradnje i što će ona donijeti?
„Prošle godine smo snimili situaciju i zapitali se kako bi mi kao sredina i kao Društvo mogli biti specifični od ostalih u Republici Hrvatskoj, jer svatko ima neko određeno područje ili temu s kojom se bave. U zadnje vrijeme primjećujemo stigmatizaciju osoba drugačijih od nas, odnosno, sve je to produkt ne znanja i neinformiranosti. Od toga smo došli na ideju da kontaktiramo Odgojni zavod kako bi vidjeli koje su to sve aktivnosti kojima se oni bave, te koji je to dio naših aktivnosti, a da bi se mogao stvoriti niz zajedničkih radionica. Da li tipa neke psihološke radionice gdje možemo saznati više o rastu i razvoju ili pak nekih kreativnih radionica kao produkt druženja različitih struktura djece.“ -rekla je Sanja.
Osim toga, još jedna novina je i osnivanje volonterskog kluba roditelja pod nazivom „Roditelji na zadatku“, koji su ciljevi ovakvog kluba?
„Kako u Društvu Naša djeca djeluju volonteri s različitim interesima, tako je naša volonterka učiteljica Monika Kostić došla na ideju. Ona često sa svojom djevojčicom boravi po parkovima, uvidjela je neke probleme koji se javljaju na igralištima ili prostorima gdje djeca borave. Njena inicijativa je stvoriti jednu strukturu volontera roditelja, koji bi detektirali probleme u gradu Požegi, a koji bi bili usmjereni prema poboljšanju zajednice kao same. Znamo iz našeg odrastanja kako smo uzore tražili u našim roditeljima, pa smo išli iz perspektive „ako roditelj bude aktivan član društva – tako će i dijete steći tu naviku volontiranja“. Cilj je zapravo detektirati neka područja moja se mogu poboljšati, tipa da li se negdje mogu izgraditi visoke gredice kojima bi se uzgajalo povrće ili cvijeće, da li se može obnoviti igralište te na koji način. Dakle cilj cijele te inicijative je osluškivati što nam to roditelji govore, da te radionice koje već djeluju pri našem Društvu, budu još funkcionalnija.“ – objasnila je Sanja.
U sklopu „Gradovi i općine – prijatelji djece“, Grad Požega osnovao je novi koordinacijski odbor, možete li nam reći o čemu se tu točno radi.
„U Gradove i općine – prijatelji djece u Republici Hrvatskoj je ukupno uključeno oko 53 grada, među kojima je i grad Požega kao grad prijatelj djece. Jedna od njegovih bitnih aktivnosti je koordinacijski odbor, a treba osmisliti akcijski plan koji se temelji na pet točaka koje su propisane novom UN strategijom i općenito nacionalnom strategijom prava djece u RH. To je suzbijanje diskriminacije i socijalne isključenosti djece, zaštita djece od svih oblika nasilja, sudjelovanje djece u odlučivanju na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini, sustav potpore za djecu u digitalnom okruženju te učinkovito i djelotvorno pravosuđe u postupcima koji se odnose na djecu. Struktura koordinacijskog odbora je 12 članova, svih sfera života grada, od Centra za socijalnu skrb, plesnih i sportskih društava, škola, zdravstvenih ustanova, pa tako i Odgojnog zavoda. Upravo smo u procesu donošenja akcijskog plana, naša ideja je zapravo da kroz ovih pet točaka u sljedećem periodu od četiri godine, damo naglasak na tri najbitnije, a onda ćemo vidjeti kuda će nas to odvesti. Sama ideja je dati naglasak na djecu iz osjetljivih obiteljskih situacija, odnosno, osjetljivog socijalnog i ekonomskog statusa djece. Tako da oni žele oživjeti ono što je davno bilo, da svako dijete koje nije u mogućnosti posjetiti more, pa smo se mi angažirali da vidimo što po tom pitanju možemo učiniti. Naša ideja je da snimimo cijelu situaciju toga što je u gradu potrebno, da aktivnosti koje su postojeće budu naglašene, ali i da se ne dupliciraju. Dakle da sadržaji koji su ponuđeni djeci budu nekako razgranati, da nemamo desetak istih aktivnosti, a u nekim područjima da nismo uopće pokrili interese djece.“ – rekla je Sanja.
Samo dvije županije u Hrvatskoj nose naziv „Županija – prijatelj djece“, a jedan od ciljeva koji ste postavili je da i naša županija bude među njima. Kakve to benefite nosi i kako naša županija može postati dio toga?
„Dakle, od 2015. godine donesena je odluka kojom je i došla ta ideja da se inicijativa „gradovi prijatelji djece“ proširi na županije. Tad se prijavilo osam županija koje su zainteresirane da postanu „Županije – prijatelji djece“, a do sada su samo dvije županije uspjele dobiti taj status. Procedura je vrlo kompleksa i složena, ide kroz deset različitih točaka koje su propisane, a moraju biti strogo i kontrolirano ispunjene. Uvjetovane su socijalnom skrbi djece, zdravstvom, školstvom, sportom, inovacijom i digitalnim okruženje. Benefit svega toga bi bio da se dijete dobro i zaštićeno osjeća u svojoj sredini, jer djeca su naša budućnost. Pod pretpostavkom da postanemo „Županija – prijatelj djece“, roditeljima će to ulijevati dodatnu sigurnost da se netko ipak bavi tim mladim nadama koje još uvijek traže svoje interese.“
„Mislim da bi to prije svega bila jedna vrlo laskava titula za našu županiju, ali i vrlo obvezujuća…“
„Da ne budemo samo deklarativno usmjereni prema tome da djecu želimo zaštiti, da se bavimo njihovim slobodnim vremenom, da ih želimo maknuti iz rizičnih skupina, od lošeg društva i izazova digitalnog sadržaja – već da to uistinu bude zapisano na papiru. Da se toga svega mi odrasli koji se bavimo djecom, pokušamo ustrajno i pridržavati. Postupak kod dobivanja tog statusa je sličan kao i kod gradova i općina prijatelja djece, no prvo se mora donijeti Odluka Županije, stvoriti koordinacijski odbor Županije i ostalih tijela koji bi detektirali stanje na terenu, da imamo neku točku polazišta. Mislimo da je ostvarivo, postavila sam si to kao neki veliki cilj, a u razgovoru s pročelnicom Grada Požege Majom Petrović, dobila sam suglasnost da bi Grad Požega bili inicijator tog procesa. Trenutno smo u fazi gdje gledamo otkuda točno krenuti, a konkretne informacije ćemo dobiti u ožujku ne edukaciji u Zagrebu koja je za sve koji žele postati županija i grad prijatelj djece.“ – rekla je predsjednica Sanja Mišić.
Društvo Naša djeca Požega može se pohvaliti dobrim rezultatima u protekloj godini, a zasigurno je jedan od pokazatelja kvalitete i dolazak djece iz drugih županija. Kako ste kao predsjednica zadovoljni dosadašnjim radom?
„Meni je zapravo veliko zadovoljstvo, s obzirom na to da smo počeli djelovati prošle godine, dobili smo veliki odaziv djece. To su različite strukture djece podijeljene po aktivnostima. S obzirom na to da se Društvo bavi djecom do 14 godine života, ne uključuje srednje škole, osim ako se žele pridružiti kao volonteri. Roditelji nam se najčešće javljaju kad smo negdje na otvorenom i vidljivi, pa je to doprinijelo javljanju roditelja koji dovode svoju djecu iz drugih županija kako bi sudjelovali u našim radionicama. Uvijek su financije onaj otežavajući faktor, ima dosta toga što nam u prostoru nedostaje, s tim da nas Grad financira godišnje i prate naše potrebe koliko je god to moguće. Djeca koja dolaze su djeca koja su aktivna u svim sferama, a teže nam je dobiti djecu koja još nisu čula za nas. To nam isto otežava stvari, jer aktivni smo samo preko društvene mreže Facebook, pokušavamo stvoriti web stranicu koja će možda biti preglednija i olakšati da nas se lakše kontaktira.“– rekla je predsjednica Društva Naša djeca Požega Sanja Mišić.