Održana 7. Županijska smotra učeničkih zadruga
Danas je održana 7. Županijska smotra učeničkih zadruga Požeško-slavonske županije, a na Trgu svete Terezije postavljeni su štandovi na kojima su učenici izložili svoje proizvode. Svi izloženi proizvodi bit će vrednovani te će žiri odabrati najbolje. Katolička osnovna škola domaćin je ove Županijske smotre, te su prilikom otvorenja koje je održano u dvorani svete Terezije Avilske, svima poželjeli dobrodošlicu.
Smotra je započela kratkim programom kojeg su pripremili učenici Katoličke osnovne škole zajedno s učiteljicom Anitom Rašić.
Nakon toga, uvodno se svima obratio ravnatelj škole, Frano Barišić.
“Malo sam čitao o školskim zadrugama i pronašao jedan podatak da su postojale u 19. stoljeću. Bavile su se uzgojem bilja, cvijeća, a prioritet je bio kalemljenje voća. Ono što je meni bilo zanimljivo u tome, dakle svi proizvodi koji su prodani, sav prihod je išao nastavniku, a što su djeca dobila? Djeca su dobila ono najbitnije – znanje.” – rekao je ravnatelj u šali.
“Jedna čar školskih zadruga je dobrovoljnost. Svi vi dobrovoljno pristupate i svaki taj proizvod koji ste pripremili na štandovima, je plod vaše ljubavi i vaših mentora. To je neprocjenjiva vrijednost tih radova, koji treba njegovati. Članovima žirija želim uspješan odabir najboljeg proizvoda.” – rekao je ravnatelj Barišić.
Osim 11 školskih zadruga s područja Požeško-slavonske županije, također su došle i učeničke zadruge osnovnih škola iz Novske, Virovitice i Šibenika.
Učenička zadruga Katoličke osnovne škole – Sveti Josip, osnovana je u rujnu 2015. godine, a ime je dobila po zaštitniku Škole. Zadrugu čini manja skupina već dobro uhodanih i talentiranih učenika predmetne nastave zajedno s voditeljima sekcija. Od osnutka bilo je puno ideja u radu te se svake godine proizvodili nešto novo i drugačije.
Ispred Hrvatske udruge učeničkog zadrugarstva, sve prisutne je pozdravila Sanja Grbeš, koja je naglasila kako je već 8 godina u zadrugarstvu i svaki put bude ugodno iznenađena novim radovima učenika.
“Učeničke zadruge su svojim radom postale pravi čuvari kulturne baštine i kulturnog identiteta nekog kraja. Važno je istaknuti da učenicima pružaju mogućnost učenja kako od raznih materijala i sirovina dobiti gotove proizvode. Gdje pronaći materijale, te kako ih plasirati na tržište. No ono najbitnije je proces, što će učenici postati nakon procesa, to je puno važnije od prodaje. Razvit će vještine komunikacije pred drugim ljudima, izlaganje pred ljudima, istraživačke i kreativne vještine… Nama mentorima i učiteljima ostaje samo vjera da će im te vještine pomoći u njihovom svakodnevnom životu.” – rekla je Sanja Grbeš.
7. Županijskoj smotri učeničkih zadruga prisustvovali su i zamjenik županice Ferdinand Troha, te pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Požege, Maja Petrović.