Kultura

Kako su Požežani nekad provodili ljetne dane, saznajete sutra na izložbi “Ajmo na kupanje”

18-07-2022 • 11:35
Rva
U ljetu su naši Požežani i stanovnici Požeštine kao i mi danas tražili osvježenja na mnoge načine, a o čemu se tu sve radi rekla je današnja gošća emisije „Jutro s Matkom“ Maja Žebčević Matić.

Još jedna predivna tema iskristalizirana iz mnoštva itekako vrijednih amaterskih fotografija naših Požežana kroz projekt Klub čitatelja vlastite prošlosti koja će u mnogima izazvati veliku nostalgiju. U ljetu su naši Požežani i stanovnici Požeštine kao i mi danas tražili osvježenja na mnoge načine, a o čemu se tu sve radi rekla je današnja gošća emisije „Jutro s Matkom“ Maja Žebčević Matić.

No fotografije koje se odnose na ovu zanimljivu temu prije svega nam ukazuju koliko su se stvari unazad pola stoljeće oko nas promijenile.

„Bolje rečeno ovo je virtualna izložba, zato što ćemo na jednom predivnom zidu Dvorane znanja u našoj Knjižnici imati prilike vidjeti preko 550 fotografija. Onako s guštom, studiozno gledati, čitati i pričati o njima, a one će nas zapravo voditi kroz jednu pre zanimljivu priču. Još jedna predivna iskristalizirana tema iz mnoštva vrlo vrijedni amaterskih fotografija naših Požežana.

„Vjerujem da će ova tema u mnogima izazvati nostalgiju, jer fotografije se odnose na temu osvježenja, na temu kupanja u Požeštini i malo dalje.“

„No, ono što je zanimljivo, pokazuje nam koliko su se stvari u pola stoljeća oko nas promijenile, a da mi toga nismo ni svjesni. Doista su stanovnici Požeštine tražili osvježenje na mnoge načine i za razliku od nas koji danas ni ne posegnemo za trgovinom, nego za internetom iz svoje teške hladovine – ljude je prije prilika natjerala da budu u potrazi za osvježenjima na što inovativniji način. Nadalje, osim na more i brojne toplice, vidjet ćemo fantastične fotografije 30-tih godina Požežana koji kao da su pobjegli iz serije o Poirotu, zatim nama zanimljive i rijetke uspomene na kolone pred trajektima 70-tih.„

„Požežani su se rashlađivali u Orljavi, Veličanki, zapravo na brojnim brzim potocima kojima obiluje Zlatna dolina, posebice u zajaženim dijelovima uz mlinove.“

Dobar dio virtualne šetnje se održava i na Orljavi, kupanje na Orljavi bilo je posebno uređeno – što znamo o tome?

„Ajme meni, to vam je posebna priča koju danas ne možemo doista vjerovati kada čitamo tu staru požešku periodiku, odnosno novine iz tog vremena. One tamo još krajem 19. stoljeća opisuju kako se Orljava davala u zakup određenim ljudima, pa su oni uz pomoć Grada uređivali prilaz, pa kabine, imali su poseban prilaz s nekoliko stepenica do duboke vode – to su kupališta koja su bila obnavljana s godinama jer su bujice i nekakve stihije to znale odnijeti. Danas ne možemo to ni zamisliti, kao što ne možemo zamisliti, obzirom da je Požega regulacijom od 70-tih godina postala doista jedan prosječan kanal, da je nekad vijugala s brojnim meandrima koji su činili sjajan teren i vrlo pogodan za kupanje. Sada gdje su zgrade Babinog vira, tad je u sred tog dijela rijeke Orljave bila ada, mali otok 50×18 gdje su ljudi dolazili kad bi bila oseka i kad bi mogli prelaziti i družiti se. Zahvaljujući jedinstvenim fotografijama naših sugrađana imat ćemo ih prilike vidjeti!“

Vidjet ćemo i nevjerojatne fotografije vrlo popularnog kupališta Veličanke od 30-tih godina, ali i kako se ljetovalo na odmaralištima za djecu koja su na obali Jadranskog mora.

„Tako je, evo 50. godine Požežani su kupili pansion Jadran i pretvorili ga u odmaralište za djecu, po nekoliko ciklusa djece se izmjenjivalo po sezoni, mnoga djeca su tamo naučila plivati. Malo nas zna da je prije Drugog svjetskog rata Podmladak crvenog križa imao u Martinšćici zakupljeno odmaralište za požešku djecu koja su boravila tamo puna četiri tjedna. Sve nam to pokazuje koliko smo brinuli o našoj djeci prije.“

Upoznat ćemo se sa zanimljivim detaljima čestih ljetnih odlazaka na Strmac, ali i podsjetiti se legendarnih ljeta u Velikoj, posebice 50-tih i 60-tih godina 20. stoljeća.

„Krajem 19. stoljeća je bila jedna Županijska skupština i na njoj je bilo izvješće o kupalištima tadašnje Požeške županije. Lijepe i zanimljive cifre se odnose na Lipik, odnosno Daruvar koje su imale tada već stotinjak soba, po šest liječnika, čak profesora znanosti koji su se brinuli o posjetiteljima, o zdravlju vode… Ono što je našeg izvješćivača zapravo začudilo – Velika je na puno boljoj poziciji u smislu smještaja, s također potencijala za lječilišne vode i zašto se ne razvija. Sat vremena je tada trebalo zapregom da se dođe do tamo, s vremenom se to mijenjalo, ali nikako nije mogla uhvatiti u korak s Lipikom. Nama ovdje to nije smetalo, na fotografijama se vide velike gužve, na ta dva mala bazena prije izgradnje olimpijskog bazena 61. godine.“

„Budite s nama, dragi slušatelji, u utorak, 19.7. u 19,00 sati u ugodno rashlađenoj Dvorani znanja naše Gradske knjižnice Požega.”

“Družit ćemo se uz zajedničko ‘čitanje’ prezanimljivih detalja vaših obiteljskih fotografija, koji na pozitivan i doista poseban način toliko o nama otkrivaju. Za sve one koji su na zasluženom godišnjem odmoru izvan Požege, podsjećamo da će snimak druženja moći pogledati na YouTube kanalu našeg Gradskog muzeja Požega.“ – rekla je za kraj Maja Žebčević Matić.

Cijeli razgovor poslušajte na našem Mixcloud-u.