Društvo

Aurora Papac u emisiji Školsko zvono: Od Požege do američke sveučilišne odbojke

Danas • 14:33
RVA.hr
Gošća ovotjedne emisije Školsko zvono bila je mlada hrvatska odbojkašica Aurora Papac, sportašica koja je svoj odbojkaški put započela u Požegi, nastavila ga u Novoj Gradiški i zagrebačkoj Mladosti, a danas uspješno nastupa za Arizona State University u Sjedinjenim Američkim Državama

Gošća ovotjedne emisije Školsko zvono bila je mlada hrvatska odbojkašica Aurora Papac, sportašica koja je svoj odbojkaški put započela u Požegi, nastavila ga u Novoj Gradiški i zagrebačkoj Mladosti, a danas uspješno nastupa za Arizona State University u Sjedinjenim Američkim Državama.

U razgovoru s voditeljicom Marijanom Sabljak, Aurora je govorila o svojim počecima, životu u Americi, izazovima profesionalnog sporta i studiranja, ali i o velikom uspjehu hrvatske juniorske reprezentacije na Svjetskom prvenstvu U19 u Osijeku 2023. godine, gdje je Hrvatska osvojila peto mjesto, a upravo Aurora ponijela titulu najbolje blokerice prvenstva.

„Kad kupujem kartu za Hrvatsku, ni ne gledam cijenu. Znam da idem kući, svojim ljudima“, rekla je Aurora govoreći o rijetkim dolascima u Slavoniju zbog sportskih i studentskih obveza u SAD-u.

Od Požege do reprezentacije

Aurora je prve odbojkaške korake napravila u Požegi, iako, kako sama kaže, u početku sport nije doživljavala ozbiljno.

„Na početku je to bilo druženje i zabava s prijateljicama. Tek kasnije sam shvatila da se želim profesionalno baviti odbojkom“, prisjetila se.

S odbojkom je krenula relativno kasno, s 12 godina, no njezina visina od 193 centimetra i sportske predispozicije brzo su je izdvojile. Važan korak u karijeri bio je prelazak u Novu Gradišku, gdje je prvi put osjetila ozbiljniji natjecateljski ritam i postala članica hrvatske reprezentacije.

Nakon toga uslijedio je odlazak u zagrebačku Mladost, gdje je, kako kaže, naučila što znače disciplina i profesionalizam.

„U Mladosti sam prvi put vidjela koliko ozbiljno sport može izgledati – nutricionisti, fizioterapeuti, ozbiljni treninzi i potpuna posvećenost sportašu“, rekla je.

Novi život u Americi

Iako je s Mladosti imala višegodišnji ugovor, odlične igre otvorile su joj vrata američkog sveučilišnog sporta. Najprije je igrala u Kansasu, a danas nastupa za Arizona State University u NCAA Division I ligi.

Aurora ističe kako su uvjeti za sportaše u SAD-u na potpuno drugoj razini.

„Kod njih je fokus na čovjeku i sportašu. Imamo nutricioniste, liječnike, recovery centre, sve što ti treba dostupno je u svakom trenutku“, objasnila je.

Osim sportskih obveza, studira smjer poslovnih komunikacija, a priznaje kako nije lako uskladiti fakultet i profesionalni sport.

„Nikada se ne možeš potpuno osloniti samo na sport. Zato smatram da je obrazovanje izuzetno važno“, rekla je.

Govoreći o američkom obrazovnom sustavu, istaknula je kako nema klasičnog „štrebanja“, nego se znanje temelji na prezentacijama, projektima i praktičnom radu.

Svjetsko prvenstvo u Osijeku ostalo posebno sjećanje

Posebno emotivno Aurora govori o Svjetskom prvenstvu U19 održanom u Osijeku 2023. godine, gdje je hrvatska reprezentacija osvojila peto mjesto pobjedom protiv Tajlanda.

„To mi je jedno od najsretnijih iskustava u životu. Dva mjeseca smo mukotrpno trenirali po velikim vrućinama, ali sve se isplatilo“, prisjetila se Aurora.

Iako nije očekivala individualno priznanje, upravo je ona proglašena najboljom blokericom cijelog prvenstva.

„Bila sam iskreno šokirana kad su prozvali moje ime“, rekla je.

Kao dokapetanica reprezentacije trudila se, kaže, biti podrška suigračicama i u teškim trenucima održavati pozitivnu atmosferu.

Život u Arizoni i planovi za budućnost

Aurora danas živi u gradu Tempe u saveznoj državi Arizoni, za koji kaže da je siguran i idealan za studentski život. Slobodno vrijeme provodi s prijateljima, među kojima ima mnogo mladih ljudi s područja Balkana. Iako uživa u životu u SAD-u, priznaje kako joj najviše nedostaju obitelj, hrvatska hrana i domaći običaji.

Trenutno se oporavlja od ozljede ligamenata koju je zadobila na treningu, no očekuje povratak na teren kroz mjesec dana.

Govoreći o budućnosti, istaknula je kako joj je želja jednog dana igrati profesionalnu odbojku u Brazilu, Italiji ili Turskoj.

Za kraj emisije poslala je poruku mladim sportašima.

„Vjerujte u sebe čak i kada je teško i kada rezultati ne dolaze odmah. Važno je biti uporan i uživati u onome što radite, jer upravo ljubav prema sportu nosi vas kroz sve izazove“, rekla je Aurora Papac.

Cijeli razgovor svakako poslušajte i na našem Mixcloud kanalu