Kultura

Predstavljanje knjige eseja o pjesništvu Davora Šalata “Povećalo za poeziju”

08-03-2023 • 07:07
RVA.hr
Ogranak Matice hrvatske Požega poziva sve zainteresirane na predstavljanje knjige ejesa o pjesništvu Davora Šalata "Povećalo za poeziju".

Ogranak Matice hrvatske Požega poziva sve zainteresirane na predstavljanje knjige ejesa o pjesništvu Davora Šalata “Povećalo za poeziju“, koja će se održati u petak 10. ožujka, od 18 sati u Gradskoj knjižnici Požega. Opsežnu knjigu koja tematizira nekoliko generacija hrvatskih pjesnika i njihovih djela u rasponu od Zvonimira Goloba do Neve Lukić, objavila je Matica hrvatska. O knjizi će, uz autora, govoriti dr.sc. Tin Lemac, dr.sc. Andrijana Kos Lajtman i urednik knjige dr.sc. Luka Šeput.

“Povećalo za poeziju” knjiga je autora koji revno prati suvremeno pjesničko stvaralaštvo i znalački reagira na interpretativne izazove što ih ono postavlja, ispisujući dijagnozu suvremenih pjesničkih kretanja i impulsa na svim razinama pjesama i opusa kojima pripadaju – od fonetske do svjetonazorske i intertekstualne. “Povećalo za poeziju : Eseji o pjesništvu” Davora Šalata trodjelno je strukturirana knjiga eseja s književnokritičkim i književnoznanstvenim elementima. Bavi se u prvome redu širinom i dubinom opusa pojedinih hrvatskih pjesnika, djelomice i njihovih međusobnih odnosa, kao i teorijskim djelima o njima, a u knjigu je uvršteno i nekoliko nekrologa kao svojevrsnih biografsko-književnih portreta nekih autora.