Dodatna parkirna mjesta i nova ulaganja u Općoj županijskoj bolnici Požega

U Općoj županijskoj bolnici Požega 2022. godinu privode kraju s velikim investicijama, a posebno je važna ona koja donosi nova parkirna mjesta. Nova 173 parkirna mjesta i 26 za osobe s invaliditetom investicija su vrijednosti 2.7 milijuna kuna. Ravnatelj dr.sc. Ivan Vukoja, dr.med. naglasio je kako su tom investicijom opskrbili Bolnicu s dovoljno parkirnih mjesta, no najavio je i nova ulaganja u idućoj godini.
„Investicija je gotovo u cijelosti financirana od strane Ministarstva zdravstva, plus dodatna kazeta vrijedna oko 300 tisuća kuna koju smo financirali vlastitim sredstvima, i u tom smislu smo opskrbili ovu zdravstvenu ustanovu s dovoljno parkirnih mjesta. U javnosti je uvijek pitanje treba li zdravstvena ustanova ulagati u parkirna mjesta, međutim, 2014. godine, kad je otvarana ova faza 1 parkinga, govorili smo o 800 prosječnih dnevnih usluga. Danas govorimo između 1100 i 1200 usluga, što govori da je danas između 40 i 50 posto dnevno više usluga. Samim time potreba za parkiralištem postoji, svi smo bili svjedoci kaosa koji je nastao kad se otvorilo gradilište zgrade Zavoda za hitnu medicinu. Međutim, činjenica je da će ovo sada biti dovoljno, barem u sljedećih nekoliko godina.“


Ravnatelj Vukoja također je napomenuo kako 30 posto pacijenata koji se liječe u Općoj županijskoj bolnici Požega, nisu iz Požeško-slavonske županije.
„Nisu pacijenti sve bolesniji kod nas, iako nas je 10 tisuća manje nego 2011. godine, nego zbog dostupne i kvalitetne usluge. Nama gravitiraju pacijenti iz Brodsko-posavske županije, rubnih dijelova Sisačko-moslavačke, Bjelovarsko-bilogorske i Virovitičko-podravske županije. U tom smislu smo prepoznati i šire, jer ljudima su najvažnije dvije stvari – kvalitetna zdravstvena usluga, ali i dostupna zdravstvena usluga. Pacijenti će, ako čekaju pregled negdje kraće, odlučiti otići u ustanovu gdje se kraće čeka. Naravno, sve je to posljedica i povećanog rada, pratimo to kroz naša izvješća, a ono što je posebno važno, pratio je to i Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje. Oni su nagradili četiri bolnice u Republici Hrvatskoj, a među njima je i požeška bolnica, uz rame bolnicama u Puli, Zadru i Čakovcu. To nam je relevantno mjerilo našeg rada.“
Bolnica je prošle godine pretrpjela veliku štetu nakon što ju je pogodila tuča koja je zahvatila županiju, a u tijeku je obnova.
„Tuča je nažalost prouzročila višemilijunsku štetu našoj ustanovi. U tijeku je investicija od 1.7 milijuna kuna, pokrivena najvećim dijelom od osiguranja koje smo imali za neželjene događaje. Bilo je još nešto ulaganja u opremu, sukladno zahtjevima i planiranjima, koji se konstantno rade. CT uređaj je nabavljen prošle godine, u tom smislu sad nemamo velikih investicija tog tipa. Činjenica je da smo prošle godine okončali najveći dio sudskih procesa, koji su nastajali kroz one priče o isplatama prekovremenih sati, krivom obračunu prekovremenih osnovica – to je zapravo geneza svega u 2014. godini, mi tu nismo na bilo koji način iznimka. Ono što se događalo svagdje u Hrvatskoj, događalo se i ovdje, međutim, prošle godine smo jako dobro poslovali i našli smo naših sredstava da bi završili izvansudske i sudske nagodbe. Ta naša sredstva smo uložili i riješili sva dugovanja u prošloj godini, a kao rezultat toga promijenila su se i naša sredstva u poziciji Vlade Republike Hrvatske. Našlo se načina da se ta sredstva refundiraju. Zapravo je to nama dobro došlo, završili smo sudske procese, a ta sredstva su nam vraćena ove godine. Na neki način kroz te sanacije su nam omogućili da jednim dobrim dijelom skratimo dospjele obveze za gotovo 20 milijuna kuna u dvije godine.“
„Na taj način u jednom konsolidiranom poslovanju, mislim da ova ustanova i dalje može služiti na ponos sredini u kojoj se nalazimo.“
„Ono što mi trebamo shvatiti, ja sam osobno ponosan na sve djelatnike čiji su rezultati izneseni, svi mi zapravo trebamo biti ponosni na ovu ustanovu koju čine ti ljudi. Na neki način, ona i dalje treba ostati zalog dostupnosti, ali i kvalitetne zdravstvene usluge. Uspjeli smo, unatoč koroni, smanjiti liste čekanja na većini radilišta. Jednostavno kad smanjite listu čekanja, prostor vam se otvori i tu vam se naruče pacijenti koji traže uslugu za koju postoji slobodan termin. Praktički na svim radilištima su niže liste čekanja.“
Što se tiče planova za 2023. godinu, ravnatelj Vukoja izdvojio je tri prijavljena projekta u Nacionalni plan oporavka i razvoja.
„U 2023. godini prijavili smo tri projekta, to je centralna priprema parenteralnih pripravaka, zatim uvođenje jedinične terapije, to se tiče ljekarni i digitalizacija puta lijeka. Radi se o investiciji od nekoliko milijuna kuna za koju se nadamo da ćemo uspjeti dobiti sredstva. Posebno nam je to važno jer naša ljekarna prima kemoterapiju za sve naše onkološke pacijente, u tom smislu je sušta potreba za takvim suvremenim oblicima pripravljanja i distribucije kemoterapije. Od decentraliziranih sredstava iduće godine planiramo i projekt kompletne rekonstrukcije interne medicine, koja se nalazi u starom dijelu zgrade. To su uvjeti koji su bili suvremeni prije 70-ak godina. Pokušavamo omogućiti jedan veći standard našim pacijentima, ali isto tako i osoblju koji rade na tim odjelima. To je investicija između 5-6 milijuna kuna prema nekakvim našim istraživanjima tržišta. Velika investicija, ali mislim da nam je jako potrebna.“ – naglasio je ravnatelj Vukoja.
Ravnatelj je također pohvalio nove stipendije Županije za liječnike kao deficitarno zanimanje.
„Dobrih liječnika i medicinskih sestara valja imati i nikad ih nemate previše. Drago mi je pozdraviti inicijativu da su liječnici prepoznati kao deficitarna struka. Županija je odlučila dodatno stipendirati tu našu djecu koja odlaze na studij, to je hvalevrijedna mjera. Međutim, rezultate toga ćemo vidjeti tek za šest godina. Ono što bi sigurno bio dobar drugi korak u toj priči možemo vidjeti na primjeru iz Brodsko-posavske županije. Tamo u određenim krajevima, studenti po završetku fakulteta kao mladi specijalizanti dobiju građevinsku dozvolu, zemljište, priključke – investiciju u protuvrijednosti od 50 tisuća eura, a zauzvrat trebaju u godini dana donijeti uporabnu dozvolu. Na taj način ste sigurno riješili deficitaran kadar.“
„Ono čega se bojimo i što nam slijedi, je to da ćemo za nekoliko godina imati više liječnika nego pacijenata.“
„Bojim se da tome u prilog ide i bijela kuga, mi ove godine nećemo imati 400 poroda. Mjerljiv je pad broja stanovnika, a u vremenima koja dolaze, dovest ćemo se do toga da imamo kadar, a da nećemo imati pacijenata. Sada imamo oko 20 specijalizanata, imamo 110 liječnika, a prosječna životna dob specijalista je 55 godina. Tako da, važnije od brojke specijalizanata je da imate one specijalizante za koje znate da će vam se vratiti nakon specijalizacije. Tu nemamo nekad stopostotne izračune, ali puno nam je važnije da se vrate kao gotovi specijalisti.“ – rekao je ravnatelj dr.sc. Ivan Vukoja, dr.med.