Početak sadnje novih stabala u Ulici dr. Franje Tuđmana
Na službenoj stranici Grada Požege objavili su da nakon uklanjanja trinaest (13) dotrajalih i bolesnih stabala u Ulici dr. Franje Tuđmana, započinje sadnja novih sadnica stabala brijesta, Ulmus ‘Lobel’ uz promjenu supstrata. Sadnice su visoke cca 6 m, prsnog promjera 20-25 cm. Osam (8) od ukupno petnaest (15) sadnica posađeno je jučer ispred Osnovne škole Julija Kempfa te Fakulteta turizma i ruralnog razvoja, dok je za preostalih sedam (7) planirano sađenje danas te u narednim danima zbog usklađenja s trenutnim građevinskim radovima koji se odvijaju na rekonstrukciji ulice. Sadnju obavlja tvrtka Komunalac Požega d.o.o.


Razlozi uklanjanja stabala u Ulici dr. Franje Tuđmana
“Stabla u Ulici dr. F. Tuđmana uklonjena su jer su dostigla svoju fiziološku zrelost, te su načeta raznim bolestima, oštećenjem korijenskog sustava što je na kraju rezultiralo osušenim granama pa čak i krošnjama u cjelini. Izvođenjem građevinskih radova došlo je do neizbježnog dodatnog mehaničkog oštećenja korijenskog sustava koji je već bio značajno oštećen. Stablo svojim korijenovim sustavom osim što dobiva hranjivo potrebno za život vrši i funkciju mehaničke stabilnosti. Oštećenja na kori stabla isto tako ukazuju na poremećaj mehaničke stabilnosti stabla. Mehanička oštećenja i fiziološka zrelost stabala skupa dovode do smanjenog dovoda mineralnih tvari iz korijena do krošnje, te smo posljednjih godina bili svjedoci nedovoljnog stvaranja lisne mase. Uslijed vjetra ili jače kiše lomile su se već suhe grane”, poručili su iz Grada Požege.



