U Požegi svečano uručeni ugovori vrijedni 3,7 milijuna eura
Danas, 24. lipnja u prostorima RCK Panonika u Požegi, održano je svečano uručenje ugovora za Program održivog razvoja lokalne zajednice i Program podrške brdsko-planinskim područjima za 2026. godinu. Ugovore je službeno uručila ministrica regionalnog razvoja i fondova Europske unije Nataša Mikuš Žigman s požeško-slavonskom županicom Antonijom Jozić. Nakon svečane dodjele ugovora, ministrica je obišla novu zgradu Kulturno-interpretacijskog centra Jakšić uz vodstvo načelnika Općine Jakšić, Ivice Kovačevića.
Projekt je nastao kao dio strategije ulaganja u područja koja imaju određene razvojne specifičnosti, istaknula je Ministrica Mikuš Žigman u izjavi za medije. Nadalje, podsjeća da postoji posebni pristup određenim područjima zbog njihove razvojne specifičnosti poput geografskih osobitosti pa je važno spomenuti nužnost drugačije vrste ulaganja. Konkretno, spomenula je da se kroz programe održivog razvoja za lokalne zajednice uložilo 8 milijuna eura, a za brdsko-planinska područja još dodatnih 3 milijuna eura. Cilj je osigurati kvalitetne uvijete za život stanovnika ovog područja i stvoriti preduvjete za demografsku revitalizaciju. Stoga je za pet slavonskih županija, tj. 90 ugovora, uloženo ukupno 3,7 milijuna eura bespovratne potpore te taj iznos generira ulaganje od gotovo 15 milijuna eura.
Jozić je istaknula da iako se radi o naizgled malim projektima, radi se o projektima koji mijenjaju sela i ulice i usmjereni su na poboljšanje društvene, kulturne, komunalne infrastrukture. Objasnila je da važnost projekata leži upravo u tome što se radi o ulaganju u manja naselja te se stanovnicima omogućava infrastruktura koja je potrebna za 21. stoljeće, a samim time i podizanje kvalitete života što sprječava depopulaciju i demografski djeluje na razvoj cijele Slavonije, Baranje i Srijema. Županica je također izdvojila da osim malih projekata, na području županije su u provedbi ili su se proveli projekti u vrijednosti od 450 milijuna eura.
Svečanoj dodjeli prisustvovali su i državna tajnica Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU-a Kristina Bilić, zamjenik županice Osječko-baranjske županije Josip Miletić, saborski zastupnik Marin Mandarić, zamjenica gradonačelnika Požege Irena Martinek te svi korisnici kojima su dodijeljeni ugovori.











